Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evren sınırlı mıdır?

Iy: ışıkyılı

Gözlemlenebilir evren(görebileceğimiz kadar uzaklıkta bulunan cisimlerin bulunduğu alan) 27küsür milyar ıy çapında. Fakat genişlemeden dolayı bu mesafe, şuan biz göremesekte, 93milyar ıy.(yaklaşık)

Buradaki kilit nokta, evrenin genişlemesidir. Evren, birbirinden 1 milyon ıy mesafedeki iki nesne için saniyede 20 kilometre genişler(yaklaşık). Yani bizden 1milyon ıy uzaktaki bir yıldız, her saniye bizden 20 kilometre uzaklaşıyor. 2milyon ıy uzaklıktakiler, saniyede 40 kilometre uzaklaşıyor. Bu şekilde ilerlerseniz, 15milyar ıy uzaklıktaki galaksilerin bizden ışık hızında uzaklaştığını görürsünüz. İşte bu huble sınırı denilen sınırdır. Bu sınırın ötesindeki bütün nesneler bizden "göreceli" olarak ışık hızından daha hızlı uzaklaşıyor olduğu için ötesindekileri göremiyoruz. Her zaman(herzaman doğru kelime olmaya da bilir), bizim görebildiğimizin daha ötesinde bir "şey"ler daha olacak.

Dikkat! Bu genişlemenin kozmik bir genişleme olduğunu unutmayın. Nesneler aslında pekte kımıldamıyor. Zaten hiçbir nesnenin ışık hızını geçemeyeceğini biliyoruz. Uzaklaşmanın sebebi, nesnelerin arasındaki uzayı genişlemesi. Buda nesnelerin hareket ettiği yanılgısına düşürebilir. Bilinmesi gereken, genişleyenin, içinde bulunduğumuz uzay olması.

Pekala, galaksilerin bizden ışık hızından daha hızlı uzaklaşması ne demek? Onları asla göremeyecekmiyiz? Anlaşılır şekilde söyleyeyim, uzayın giderek artan bir hızda genişlemesiyle beraber, huble sınırı da giderek daha hızlı genişliyor. Bu genişleme, sınırdan uzaklaşan galaksilerin hızından daha hızlı olduğu müddetçe, yeteri kadar beklediğimizde o nesnelerden gelen ışık ışınları sınırın içine girecek ve dünyaya doğru yola koyulacaklar. Bu şekilde, zaman geçtikçe daha uzak mesafelerdeki nesneleri görebilicez. Herşey huble küresinin ne kadar hızlı genişlediğine bağlı.

Asıl konumuza dönecek olursak, evrenin sınırları olsaydı, genişleme söz konusu olamazdı. Evren genişlediğine göre, onu engelleyen bir duvar, cam fanus vb. bir yapı yok. Zaten bu çok saçma bir düşünce olurdu. Evren sınırsız, bir deyişle sonsuzdur.

Kimisi diyebilir ki, belkide evren henüz sınırlarına ulaşamadığı için genişliyor, sınırlarına ulaştığı zaman genişlemesi duracak? Allah akıl fikir versin diyorum... Işığın, maddenin, enerjinin, zamanın, uzayın ulaşamadığı bir yerde sınır nasıl mümkün olabilir? Evren sonsuz kardeşim.
  • Paylaş
5

Erhan Kılıç, Aslında evren sınırlıdır. Sonsuz bir şey genişlemez. Ama biz ışık hızını geçip evrenin sınırına yolculuk etseydik asla bir sınıra ulaşmazdık. Tıpkı dünyada hep bir yöne gitsekde asla bir sınıra ulaşamayacağız gibi. Evren sınırlıdır ama asla sınıra ulaşılamaz.

Açılın Ben Fizikçiyim, Demek istediğin şu sanırım, evren genişlemeye devam ediyorsa, şuan çapı 3 metreyse, daha sonra 6 metre, 9 metre şeklinde büyüyecek. (Evreni küre şeklinde kabul edelim, sadece sembolik.) Sınırdan kastın buysa, anlayabilirim. Fakat şu yanlışlığa dikkat çekmek istiyorum. Evreni madde gibi düşünemeyiz. Evrenin sınır çizgileri olmaz. Sonsuza genişleyen bir yapıya sınır atfedemeyiz. Evren işte budur, bu kadardır diyemeyiz. Evren sonsuz kabul edilir. Çünkü sonsuza kadar genişler. Şöyle örneklendireyim: Bir gazete kağıdını bir yumruk boyutunda büzüp masaya bırak. Gazete masada eski formuna dönmeye başlayacaktır. Bu noktada gazetenin sınırı nedir? Yumruğun kadarmı? Değil, gazetenin sınırı bir kenarının karesi kadardır. Böyle düşündüğünde evren, sonsuza genişliyorsa evrenin sınırı nedir? Sonsuzdur.

Sayılara, uzunluğa, yüksekliğe sınır getiremeyeceğimiz gibi, evrenede sınır koyamayız. Sayıların bile aslında evren gibi, sürekli genişleyen bir küme olduğunu düşünebiliriz. Çünkü sonsuzdur, sonsuza kadar büyütülebilir. Bir sayı şu noktadan sonra büyüyemez diyemiyorsak, sayıları sonsuz kabul ederiz. Çünkü asla bir sınıra ulaşamayız. Evren buna çok benzer. Elde edeceğin her kaynakta evren sınırsız, sonsuz kabul edilir ifadesini bulabilirsin. Çünkü ilk bakışta genişleyen bir hacmin sınırı bellidir gibi gözüksede, aslında sınırı yoktur. Özelliklede genişlemenin sonsuz olduğunu göz önünde bulundurursak.

Erhan Kılıç, Hayır. Sonsuz kavramı fizikte yoktur. Şu an görülebilen evrenin çapı 90 milyar ışık yılıdır ve bu evrenin %5ni oluşturmaktadır. Buradan bile bir çap belirlendi bildiğim kadarıyla. Ama atıyorum 100 milyar kere milyar ışık yılı olsun bu çap ve biz anında ışınlanma yeteneğine sahip olalım, 100 milyar kere milyar ışık yılı bir yöne doğru ışınlandık. Sınır diye bir şeyle karşılaşmayız. Çünkü evren kapalı ve bükük bir yapıda. Dünyada nasıl bir sınır olmuyorsa 2 boyutlu düzlemde evrende de sınır yok. Ama bir çap var mı evet var.
Aslında aynı şeyi söylüyoruz ama sen mantığınla hareket ederek sonsuz diyorsun ben ise bilim insanlarının formüler tespitlerini söylüyorum.

Alican, İlk olarak fizikte sonsuz kavramı vardır. Tam da matematiksel olarak vardır ve sonsuza dair yaklaşımlar yapılır. Bir şey genişliyorsa ya kendine göre ya da bir başka şeye göre genişliyordur. Bildiğim kadarıyla "evren üstü" diye bir şey keşfedilmediğinden ancak ve ancak düne (geçmiş zamana göre) göre bir kıyaslama yapılabilir. Bu yüzden de sonsuzluk atfedilmiştir.

Erhan Kılıç, Alican bey matematikte vardır fizikte değil. Eğer fizikte sonsuzluk kavramı kabul edilseydi big bang anındaki sonsuz değerler de kabul edilirdi?
Siz felsefe yapıyorsunuz. Kendi mantığınızla hareket ediyorsunuz. Matematikle fizikteki matematiği bir tutarak kendinize çıkarım yapmaya çabalıyorsunuz. Açıkcası kendinizi haklı çıkarmak için alçakça davranmaya çalışıyorsunuz. Önemli olan gerçekliği değil kendinizi haklı çıkarma derdinde olmuşssunuz.
Açıkcası sizinle artık tartışma değeri görmüyorum.

Ben de hep şöyle düşünüyorum eğer bir şeyin sınırları varsa o sınırlar o şeyi başka bir şeyden ayırırlar. Yani eğer evrenin sınırları varsa o sınırlar evreni dışındaki bir şeyden ayırıyor olmalılar. Her şeye evren dediğimizi düşünürsek o sınırların dışındaki şeye de evren diyor olmalıyız.
  • Paylaş
Ben bu soruyu her zaman çok saçma buluyordum evvelden. Ama şimdi bir şey aklıma geldi ve bu sorunun belki de o kadar saçma olmayabileceğini düşünüyorum. Peki nedir o? Şimdi einstein evrende ki boşluğun da bir yapısı olduğundan bahsetmişti bu yapı bildiğimiz atom ve quantum parçacıklarından farklı bir yapı. Benim için bu yapı mesela ışığa hızını kazandıran(quantum parçacıklarla etkileşime girereke) ve kütle çekim özelliğine sahip(4 boyutlu uzay zaman) özel bir yapı olabilir(benim sallamam bu)... Şimdi bu yapının bana göre ilginç yanı her alanı aynı özelliklere sahip.Peki böyle bir mükemmel ortam nasıl oluyor. Bu ortamın içine genişliyor bana göre evren. Peki ya nasıl ki evrenimizde ki madde miktarı blli ve sabitse, bu içine genişlediğimiz yapı da pekala sınırlı olabilir ve her şey aslında bu garip yapının içinde genişliyor ve günün birinde bu yapının sınırına ulaşmamız pekala mümkün olabilir.Peki durum buysa o zaman gerisini hayal etmek çok acaip olurdu. Yani herşeyin, nerdeyse hiçbir makro fizik kurallarının işlemediği bir alanda olurduk.Ama tabii hala bildiğimiz atomlar varolurmuydu onu bilemiyorum belki sadece quantum çorbası halinde kalırdı evren atomları oluşturamadan. . .
  • Paylaş
2

Açılın Ben Fizikçiyim, Çok mantıklı bir bakış açısı. Aslında bu yaklaşım, dışa genişleyen evren modeliyle aynı olasılıkta. Aslında her şey büyümüyorda ya küçülüyorsa? Her şey hala bigbangden önceki kadar bir alandaysa?

Bu mümkün. Bigbangden sonra evren dediğimiz şey aslında sonsuz küçüklükte bir noktanın kendi içinde hacim kazanması olabilir. Bu, diğer modelleme gibi evrenin bir büyümesinin sonunun asla gelmeyeceğini yineler.

Eğer evren dışa değil, kendi içine genişliyorsa, dışarıdan bakıldığında bir sınırı olması gerekiyor gibi hayal edilebilir. Beynimizi acıtan ayrıntı şu: Eğer evren içe doğru genişliyorsa, dışarısı, iç kısımdır. Bu sefer sonsuz olan iç kısımdır ve bu alanda büyümeye her zaman devam edecektir.

Zihinde canlanması açısından şöyle söyliyeyim, bir balonu şişirdiğinizde dışı ve içi bellidir. Şişme içten dışarı doğrudur. İşlemi tersine çevirin, balonun içindeki havayı vakumlayın. Biraz zaman geçtikten sonra balon tamamen söner. Balon söndükten sonra vakumlama işlemine devam ederseniz, balon ters düz olur. Bu kez içerisi dış, dışarısı iç gibidir. Aslında genişleme her zaman içeriden dışarı olmuş olur. Balon sönerken bile.

Evrenin genişlemesinde kullanılan her iki modellemede, evrenin bir sınıra hiçbir zaman ulaşamayacağını gözler önüne serer. Bu ne mantıksal, ne de mantıksaldır.

Unluckypod, benim beyin pert.....yandı devreler:)..

Bence sınırı yok ve genişleme devam etmektedir.
  • Paylaş
Aslında evren sınırlıdır. Sonsuz bir şey genişlemez. Ama biz ışık hızını geçip evrenin sınırına yolculuk etseydik asla bir sınıra ulaşmazdık. Tıpkı dünyada hep bir yöne gitsekde asla bir sınıra ulaşamayacağız gibi. Evren sınırlıdır ama asla sınıra ulaşılamaz.
  • Paylaş
Büyük patlama teorisine göre evrenin sınırlarının olduğunu kısmen kabul edebiliriz. Peki neden kısmen? Çünkü şu an için mutlak bir sınırın kanıtlanabilirliği yok. Büyük patlama bizim tasavvur ettiğimiz evrenin hiçlikten meydana geldiğini söyler. Hiçlikten günümüze yaklaşık 14 milyarlık bir serüveni kanıtlamaya çalışır. Dikkatinizi çekmek isterim: Tüm tartışmalar ve bilimsel makaleler bizim evrenimizi baz alır. Büyük patlama da öyle. Yani kimbilir bizim evrenimiz bir balon kadardır, dışarısı da evrenimiz kadar! Demek istediğim biz ne yaparsak yapalım balon üzerine konuşabiliriz. Balonun dışına çıkmaya çalıştıkça bilimkurguya ya da farklı ideolojik fikirlere yaklaşıyoruz. Tabi ki evren dışı teoriler de olacaktır. (Paralel evren teorisi, Kanıtlanırsa nobellik:))

Kısaca şu an için benim kabul ettiğim evrenin nispi de olsa sınırlarının olduğudur. . .
  • Paylaş
Evrenin sınırları olması çok saçma olurdu. Evreni ney sınırlayabilir ki? Evren zaten her şeyin var olduğu heryer. Evrenin dışında kalan alanda hiçbir şey yok. Aslında evrenin dışında zaman yada mekan da yok. Bir sınır nasıl mümkün olsun.
  • Paylaş
Evren için sınır kavramı da sonsuzluk gibi sadece bir terimdir.
Evrenin sınırı konusunda net bir şey söylenemez (gözlemlenmeden) ama sınırlarının olmadığı konusunda bir sürü farklı fikir üretilebilir.
=> Matematikte sonsuzluk terimi herkesin bildiği bir terimdir. Ancak sonsuz tane sonsuz da bir terimdir. Sayı doğrusunda sayıları incelerken 1 ve 2 arasına sonsuz rakam sığabileceği gibi 0,5 ile 0,6 arasına da sonsuz sayı yerleştirebiliriz.
Matematik tamamen soyut terimlerden oluşur ama aynı zamanda somut olan milyonlarca varlığın (bilinen) ispatıdır.
Tartışılan şey evren olduğu zaman her kural geçerli ve her kural geçersizdir. Çünkü daha doğru dürüst gözlemleyemediğiz bir oluşum hakkında konuşuyoruz.
Başka bir soyut temelli örnekleyecek olursak, insan beyni de sınırsızdır derler ama binlerce yıldır deneysel olarak incelenen varlığın bile sınırları belirlenememişken evrenin sınırlarını çok fazla kurcalamayalım.
  • Paylaş
2

Spock, Cogunlukla sacmaladin dostum. Yaptigin kelime oyunlarinin hicbirinin anlami yok.

Fazlı Özdemir, Yukarıda onu demeye çalışıyorum zaten, son cümlede de vurgusunu yaptım.
Bu tarz konular buralarda bizim tarafımızdan değerlendirilebilecek şeyler değiller.
Konu üzerinde net konuşacak insan sosyal medya aracılığıyla değil yaptığı çalışmalarla cevap verir.
Konu üzerinde yapılmış Dünya tarafından kabul görmüş bir açıklamayı kopyalamanın da hiçbir anlamı yok. Soruyu tekrar okursan...