Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçekten mutlu musunuz?

Sevgili ve sayın yeni İnploider. Mutlu musunuz ve Hayatınızın amacı ne soruları gerçekten çok sık soruldu. Başlarda üye olan her yeni kişi bu iki soru bir de aşk ile ilgili birkaç beylik soruyu soruyordu. Yanıtımı da vereyim tabii. Hayır mutsuzum, hayatımın da bir amacı yok. Belki de mutsuz ve amaçsız olduğum için bu yanıtı yazıyorum zaten. Mutlu musunuz? Sorusunu aramaya verdim ve şu linkler çıktı:
 • Paylaş
15

Şaman, Ben engellemekten de bahsetmiyorum, sadece aynı soruyu aynı yerde tekrar tekrar sormanın getirisinden çok götürüsü olduğunu düşündüğümü paylaşmıştım. Ekşi sözlük bu tür soruları bir yığın külfetle birleştiriyor. Mantık aynı, sorunun cevabını arayan kişinin cevabına en çabuk şekilde ulaşımını sağlayarak platformun kalitesini, kullanışlılığını korumak. Bu kullanışlılık yazarın daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayarak yazara da olumlu olarak geri dönüyor. Neyse sonuçta isteyen tabii ki istediğini yazsın, sorsun, paylaşsın, sonuçta sitenin sahibi ben değilim. Herkesin okuyabildiği yazıların/soruların eleştiriye açık olduğu unutulmamalı. Amacım eleştiri, iktidarı devirmek değil...

Figen Açıkgöz, açıklamanıza yakın olarak, inploid'e ilk katıldığım zamanlar bu linkteki soruyu sormuştum : inploid.com/t/inploidin-zamanla-hakkinda...
sizin de cevabınız mevcut. dediğiniz gibi özetle soruyu google a yazarız, tatmin edici cevap bulamazsak, en kolay yoldan ulaşmak için de buradaki uzmanlara sorarız. ancak farkında mısınız uzmanlardan başka herkes her soruya cevap verme ihtiyacı içerisinde. yani malesef o bahsettiğiniz çöp içerik üretimi pek de engellenebilecek gibi gözükmüyor.
mutlulukla ilgili konular çok ucu açık ve herkesi ilgilendiren konular. illa ki gelip bir psikoloğun cevap vermesi gerekmiyor tabi ki ancak bu sorunun sorulması sadece kendini gösterme çabasından ya da diğer saydığınız maddelerden de kaynaklanmıyor. acaba kaç kişi benimle aynı duyguları hissediyor, yalnız mıyım hislerimde, vs gibi meraklardan kaynaklanıyor daha çok bence. o yüzden onlarca kişi her defasında duygularını paylaşmak istiyor diye düşünüyorum.
sevgili @Gizem bir soru sordum olay oldu diye düşünme lütfen. çünkü bu konunun tartışmaya açılması gerekli. @Şaman a kesinlikle katılıyorum (çöp içerik konusunda) ama bu şelikde engellenebileceğini düşünmüyorum.

Şaman, Mesele o değil. Şimdi "İnternet'de neden bir soru sorarız?" sorusuna cevap arayalım. Soruyu cevabını merak ettiğimiz için sorarız. Soruyu Google'a yazdığımızda sorunun cevabını arar, bulur, okuruz ve öğreniriz. Bu durum her türlü forum için de gereklidir. Önce ararız, okuruz, öğreniriz... Eğer soruyu bulunduğumuz forumda bulamazsak biz sorarız. Bunun da gayet mantıklı bir nedeni vardır. Hepimiz bir sorunun yanıtını aradığımızda ona en kolay yoldan ulaşmayı isteriz. Bu da sorunun tek ve altındaki yanıtların çok olmasıyla sağlanır. Bu platformda da aslında çöp içeriğe karşı bir savaş veriliyor. Bir platformda aynı sorunun defalarca olması çöp içerik üretimidir. Benim demek istediğim; eğer gerçekten yanıt arıyorsanız önce aynı soruya verilmiş yanıtları okumanız gerektiğidir. Olan sorunun tekrar tekrar sorulmasının iki nedeni olabilir: 1. İnternet'deki forumların işleyişi konusunda bilgi sahibi olmamak. 2. Kendini gösterme çabası. Bu tür bir siteye sorgusuz sualsiz yazar olarak dahil olan bir kişi bence öncelikle bu tür sitelerin işleyişi konusunda kendini bilgilendirmeli ve egosu uğruna çöp içerik üretmemelidir. Bir sorunun yeniden aktive olmasını istiyor ve yeni yanıtlar görmek istiyorsanız o soruya yanıt vermeniz yeterlidir.

Figen Açıkgöz, çok sorulmuş olabilir ama yine sorulsa yine onlarca kişi cevap verir.

Taçnur Çalışkan, Hissetmiyorum kendimi mutlu...

Gizem, tşk ederim . Hoşbuldumm

Şaman, Yeni gelenleri biraz gıdıklamak adetimdir :) Bi sinir testi yapıyorum ki ileride başıma gelebilecekleri önceden tahmin edebileyim. Hoşgeldiniz ayrıca :)

Gizem, yeni bir inploid kullanıcıyım , soruların daha önce sorulup sorulmadığını nerden öğreneceğimi bile keşfedemeden bu soruyu sormuş bulundum. Benim durumum da olan başka insanlarda vardır eminim. Onun için daha önce sorulduğu için hoşunuza gitmedşyse cevap vermeye bilirdiniz.

Mehmet Remzi Ari, Ne mutluyum, ne mutsuzum ikisinin ortası :)

Şaman, Akıllı adamın hali başka deyip sıyrılalım :)

Aykut Kardaş, .
"Mutluluk, bu dünyada insan için yaratılmışa benzemeyen sürekli bir durumdur. Yeryüzündeki her şey, hiçbir cismin sabit bir şekil almasına izin vermeyen sürekli bir bakış içerisindedir. Etrafımızdaki her şey değişir. Biz de değişiriz ve hiç kimse bugün sevdiğini yarın da seveceğinden emin olamaz. Böylece bu hayat için kurduğumuz tüm mutluluk tasarıları birer hayal olarak kalır."

J.J. Rousseau

inploid.com/post/jj-rousseau-yalniz-adam...

Şaman, İlla ben de soracam demiş, inat etmiş :)

Belgi Saygı, şey gibi olmuş; çikolata, hakiki çikolata, öz hakiki çikolata, öz çiko.... gider böyle :)

Belgi Saygı, ahhahaha cidden gerçekten mutlu musunuz?

Evet çok sorulan bir soru ve bunun nedeni net bir cevabının olmaması.

Öncelikle mutluluk kilo ile satılan bir şey değil yani ne kadar mutlusunuz sorusuna yanıt veremezsiniz. Her insana ve her yaşanılana göre değişir.

Fakat soruyu biraz daha spesifik hale getirip sınırlarını daraltınca yanıt vermek kolaylaşır. Mesela, yaptığınız işten mutlu musunuz? Veya mutluluk kaynaklarınız nelerdir? Ya da sizi mutlu eden şeyler nelerdir?

Tüm bunlara ayrı ayrı verilebilecek yanıtlarınız vardır.

Bence mutluluk bunların bütünü olmakla beraber, esasen bu bütün huzurlu olmanızı sağlar. Mutluluk ise bunları bir araya getiren parçalarıdır.

Hangi parçadan ne kadar mutlu olduğunuz ise hangisini yaşamınızda nerede konumlandırdığınıza göre değişir. Bazı insanlar bir çoğumuzun mutlu olacağını düşündüğü kadar çok paraya sahipken, hayatta amaçlarına eriştiklerinde mutluyum derler. Bazılarımız ise parasız ama mutludur.

Tüm bunlar değişir. Bence bunu başkalarına sormak yerine yapmanız gereken şey kendinize bu soruyu sormak ve kendinize karşı dürüst ve açık olmaktır.
 • Paylaş
Doğada saf altın, saf bakır hatta saf su olmadığı gibi saf mutluluk da yoktur. Mutluluk, olaylar karşısında elde edilen şartların karışım oranlarından duyulan memnuniyeti gösteren bir katsayıdır aslında. Dolayısıyla bu katsayının tavan yapmasını ummanın bizâtihi kendisi bir mutsuzluk nedenidir. Bizler mutlu olmak için yaşamayız, mutluluk yaşadıklarımızın bizde uyandırdığı akisdir, sonuçtur. Tarih salt mutluluk dolu ütopyaların peşinde koşma yolunda heba olmuş hayatlarla doludur.
...
Hayata farklı, özgün gözlüklerle bakarız hepimiz. Bu nedenle bazı okurların katılmasını ummadığım, farklı bir yorum getirmek istiyorum mutluluk adına:


İnsana dünyada en çok eşlik eden ruh hali mutluluktan çok hüzündür. Sabah akşam kahkahası eksik olmayan mizaç sahipleri vardır etrafınızda. Onlar saf mutluluk yaşadıkları için değil, hüzün kaynağını görmezden gelmelerine olanak veren maskeleme işini uygulayabildiklerinden katıla katıla hemen her konuda gülerler. Acıyı en derinden yaşayanlar, genellikle komedyenlerdir. Buhran ve acılarla dolu, ölümlerinden sonra duyulan hikayeleri şaşırtır insanları. Daha yenilerde Oscar ödülü sahibi Amerikalı bir komedyenin intiharı ile sarsıldı dünya. Çocukluğumun bayan kahkahası merhume Adile Naşit'ti. Komedi ve ortaoyunu piri Münir Özkul, merhumlar Gazanfer Özcan ve Nejat Uygur var daha sırada.

İşin aslı, hüzünle yaşamak insan için seçilmiş bir haldir. Çünkü hüzündür, insanı pişirip olgunlaştıran. Kuran bile hüzünle inmiştir, din hüzündür, kalbin pasını silen hüzün. Mutluluk budalası olmak yerine, sorunlarla başa çıkabilme dirayetini kazanmak için çaba göstermeli insan. Eğitimin bir ana amacı tam da bu olsa gerek.
 • Paylaş
2

Hüseyin Boyacı, Alışılmışın dışında ve oldukça ufuk açıcı bir perspektif olduğunu düşünüyorum.Paylaşımınız için teşekkürler.

M Talha, Abi ne yazdın öyle 👏👏

Önceki gün için evet mutluluk patlaması yaşadım ve mutluluğun zirvesindeydim. Bugün için ise mutluluktan mutsuzluğa geçip dibine indim. Yani çok değişken bir soru. Alacağınız cevapta zamana göredir.
 • Paylaş
2

Mustafa Kemal Taştekin, Mutluluk patlaması:)

Nazende , İlk önce düşüncenizi açıklama gereği duyduğunuz için teşekkür ederim. Mutluluk soyut bir olaydır. Bu nedenle bunun saflığını ölçme gibi bir durumun söz konusu olduğunu sanmıyorum. Dediğiniz gibi ''Bizler mutlu olmak için yaşamayız, mutluluk yaşadıklarımızın bizde uyandırdığı akisdir''. Bende yaşadıklarımın yansımasına göre tavanı tabanı belirlerim. Bilirim ki mutluluk andadır, gelecekte değil! Bu nedenle ütopik mutluluk peşinde değilim. Mutluluk sadece yaşanır anlatmaya kalkışınca terkeder gider:)

Düşünsene kahveyi seversin içersin ve mutlu olursun, sevgilini görürsün düşünürsün konuşursun mutlu olursun. Aslında herkes mutlu ama maalesef tatmin olamıyoruz, hayatımız başkalarına göre daha güzelken biz daha da güzelini istiyoruz, insanoğlu asla tatmin olmaz. Bu sebeplerden bence herkes mutlu ama kimse gerçekten mutsuz olacak kadar yürekli değil. Kimse hayatını mutsuz olarak harcayacak kadar düşüncesiz ve bencil de değil.
 • Paylaş
Fazlasiyla :) herkesin mutlu huzurlu olmasi duasiyla
 • Paylaş
Bence mutluluk bir eşikten ibarettir. Her ay 10.000 lira maaş alıyor olabilirsin ama kazı kazandan 100 lira çıktığında, her ayın birinde mutlu olduğundan daha fazla mutlu olduğuna eminim... Bunun sebebi maaş beklentinin eşik değeri içerisinde olması ama kazı-kazanda eşiğin hep amorti olduğu için, 100 lira senin eşiğinin çok yükseğinde kalıyor ve mutlu oluyorsun... Halbuki 10.000 liranın yanında 100 lira nedir ki ? Başka bir örnek vermek gerekirse, bir öğrenci ortalaması 40 olan sınavdan 70 alsın, diğer öğrenci ise ortalaması 90 olan sınavdan 95 alsın.. Sizce kim daha mutlu olacak bu sınav sonuçlarına göre... Bu şekilde insanların yaşı artıkça, hayattaki eşik noktaları yükseliyor ve doğal olarak daha az mutlu oluyoruz... Çocuklar sizce neden hep mutlu, onların hayat eşikleri daha çok düşük :) Bir balon dahi çok çok mutlu edebiliyor.. Mutlu kişilerin bence sırrı bu... Eşiklerini daima düşük tutabiliyorlar. Eşiği 3 kısıma ayırıyorum. Mutsuzluk, Tepkisizlik ve mutluluk... Mutluluk eşiğini ne kadar aşağılara çekebilirsek, mutsuzluk ve tepkisizliğe o kadar az yer kalır... Ama fazla da zorlamayın asla bir polyana olamazsınız :)
 • Paylaş
Herkes mutluyum der ama kimse özünde gerçekten tam anlamıyla mutlu değildir . Bir gün mutlu olurlar ikinci gün üçüncü gün ama dördüncü gün yine bir şeyler çıkar ve tüm mutlu oldugun dakikları unutur gidersin ... .
 • Paylaş
Şuan değilim hiç uzun süre kalamadım da istemedimde. Mutluluk tek gelmez hiç hep ya biterse korkusuyla birlikte gelir. Kafamdaki mutluluk tanımı değişmediği sürece mutluluktan ziyade huzur isterim.
 • Paylaş
2

Dilan Dogan, Bende şu an mutlu değilim.Galiba hiç bir zaman mutlu olmayacağım.Ama beni mutsuz görmek isteyenlerin inadına mutlu gibi davranıyorum

Dilan Dogan, Bende mutlu degilim ama beni mutsuz edenlere inat mutlu olmaya calisiyorum...

Eğer mutluluk daim olamıyorsa, mutlu değilim. Ama mutlu olduğum anların gerçek olduğuna eminim... :)
 • Paylaş
Mutluyken gerçekten mutlu oluyorum ama ben mutsuzluğunda insanın ihtiyacı olduğunu düşünüyorum bazen sebep yokken de bahaneler bulup üzülüyoruz ama iş tabi ki bende bitiyor ve mutluyum da amacımda dünyada ne yaparsam ne kazanır kaybedersem mutlu olmak için.
 • Paylaş
2

Cihan Soylular, ahahaha gelsinler abi. Buradayım hazırım ben :))

Şaman, Bak şimdi duygu vampirleri üşüşür, başlarlar sormaya. Emin misin? Acaba değilsin de öyle mi hissediyorsun? Sevinçtir o mutluluk daha başka bir şey. Neden mutlusun ki? gibi :)

Şuan mı, genel olarak mı? Çok ucu açık bir soru. Üstelik tüm duygular insanların yaşaması için yaratılmıştır. Eğer bir insan sadece mutluysa veya sadece mutsuz ise bu psikolojik sorundur benim fikrimce.
Bu kadar genel bir soruya, mutlu olduğumda mutluyum mutlu değilken mutlu değilim desem yanlış olmaz.
 • Paylaş
Eğer genel anlamda ise bu soru ülkenin şu durumunda mutlu olmak için çok duygusuz olmak gerekiyor. Ölüm artık günlük hayatımızın bir parçası olmuşken ya da ölüm tehlikesinin stresi ile yaşıyorken mutluluk mümkün değil.

Kişisel anlamda düşünürsek; mutsuzluğu tadabilen kişiler ancak mutlu anları hissedebilir. Un helvasının tatlılığını bilmeyen kişinin, biber acısını da bilemeyeceği gibi tıpkı...

Ne mutsuzluk ne de mutluluk uzun süreli hissedilen duygular değildir. Örneğin; sevgilinle küsersin mutsuzsundur, tekrar barışınca çok mutlusundur. Bir gerçek var ki; para mutluluk getirmez. Nice paralı kişi vardır ki eşiyle, sevgilisiyle kırlarda, parklarda el ele gezinemez.
 • Paylaş
Hayır :(
 • Paylaş
Tamamen mutlu bir insan yoktur bence. Çünkü insan hep daha fazlasını ister anlık olarak mutluluk hissedebiliriz ama bir süre boyunca bu sabit kalır. Geri kalanında gözümüz daha iyisinde olur hep. Ne kadar inkar etsekte hayatımızın her parçasında bunu yaparız. Mutluyum deriz sonra "aa o ne kadar ilgi çekiciymiş, hoşmuş" der ona göz dikeriz. Yani soruya cevap olarak şu an için mutluyum ama geçecek bitecek diyebiliriz.
 • Paylaş
Eğer mutluluk gercekten var olsaydı ... Mutlu olurdum
 • Paylaş
Belirli saatlere göre değişiyor misal sabah mutluyum öğlen yorgun ve huysuz oluyorum akşam ise durgun ve duygusal oluyorum kısacası bende bilmiyorum
 • Paylaş
Mutlu olmaya çalışmak gibi bir takıntım yok pul bibere ayıp olur
 • Paylaş
Mut(lu)suz.
Algıda gizli.. . .
 • Paylaş
Zamana, mekana, etrafımdaki insalara göre sürekli olarak değişen bişey ancak hayata baktığım yanı ile hayır değilim
 • Paylaş
Bu soru bence mutlu olmayı mı, mutsuz olmayı mı seçersiniz olmalı .. Ayrıca mutluyum çünkü mutlu olmamı sağlayan da o kadar çok kişi, olay, neden vb. var ki . .
Mutluluk bazen güzel bir güneşli gün, bazen sakin sakin inen bir yağmur,bazen ağır ağır yağan kar olabilir .. Aynı şekilde bunlar mutsuzluk sebebi de olabilir ..
 • Paylaş
Hayır.
 • Paylaş
"Mutluluk" genel bir kavram değildir. Yeryüzünde yaşamış, yaşamakta olan hiçbir insan genel anlamda tam olarak mutlu değildir. Mutluluk özel bir tanımdır. Her insanın hayatında mutlu olduğu kategoriler, mutsuz olduğu kategoriler vardır. Örneklendirecek olursak; iş hayatında oldukça başarılı olan ve bunun doğal sonucu olarak mutluluk duyan bir insan, aile hayatında başarısız, mutsuz olabilir.
 • Paylaş
Mut biraz uzakta kalıyor. İzmirliyim ben, gerçekten izmirliyim, mutlu değilim :) bu soru çok soruldu coook :)
 • Paylaş
Hepimiz Pollyanna'yız ! !
 • Paylaş
Hayır değilim çünkü insan mutlu olabilmesi için amaçlarının gerçekleşmesi gerekir mutluluk böylede tanımlanabilir mesela çekilişlen altın kazandınız emin olun aylık 10.000 tl maaş alın o kadar mutlu olamazsınız bunun için şans gerekli
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

560 Görüntülenme35 Takipçi27 Yanıt