Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçekten ozon tabakasının parfüm ve benzer ürünler yüzünden delindiğine inanıyor musunuz?

1945-1998 yılları arasında dünya ülkeleri tarafından patlatılan nükleer bombaların sayıları.

  • Paylaş
Bu konu hakkında yazılan yazılar bize bu durumun parfüm ve benzeri ürünlerle gerçekleştiğini söylüyor. Eğer böyle bir durum olmasaydı ülkeler Kyoto Protokolünü imzalama konusunda hemfikir olmazdı diye düşünüyorum. Dünya ülkelerini bir anlaşmaya yönlendiren ciddi bir durum var demekki ki bu anlaşma söz konusu olmuş. İnsan vücuduna bile zararlı etkileri olan bu maddeler evrene da zarar veriyordur.
  • Paylaş
Bu bir inanç değil, bilimsel verilerle defalarca ispatlanmış bir problem. Yurdum insanı yıllarca Amerikan güdümünde bu gerçekliğe sırt çevirmiş ta ki ABD Kyoto protokolünü imzaladıktan sonra buna inanmasa bile Amerikalı inanıyorsa doğrudura gelmiştir. Bugüne kadar bütün uygar dünya (derken uygarlığın beşiği Avrupa'dan bahsediyorum) soğutucularda, klimalarda, spraylerde, yangın söndürücülerde kullanılan FCKW kısaltmalı gazın kullanımını yasaklamıştır. (bkz:de.wikipedia.org/wiki/Fluorchlorkohlenwasserstoffe) Tabii yasaklamak gazın gerekliliğine çözüm olmadığından aynı işlemler için kullanılabilecek alternatif gazların üretimi ve kullanımı desteklenmiştir. Bu konudaki inanç eksikliğinden dolayı Türkçe kaynak bulmak oldukça zordur.

Kimyadan anlayanlar şu formülleri inceleyerek ozon tabakasının nasıl delindiğini görebilirler:
Ozon Tabakası

Ozon Tabakası

Anlamayanlar, yukarıdaki linki takip edip tepkimenin nasıl olduğunu bildikleri yabancı dilden okuyabilirler. Ben kimyadan anlamadığım için okudum C:
  • Paylaş