Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji hakkında neler düşünüyorsunuz?

Geri dönüşüm kesinlike üzerinde durulması gerekli bir konu. Örneğin, bir şehirde yüksek bir binaya çıkın ve tüm binalara bakın. Bunların içerisinde kilometlerce bakır kablo olduğunu düşünün. Bakırı madenden çıkarıp, tel haline getirmenin zahmetini, maliyetini ve işlemlerle tabiata vereceğiniz zararı düşünün. Oysa ki eldeki bakırın eritilip, yeniden tel yapılması çok daha verimli.

Yalnız şu da bir gerçek ki, geri dönüştürülebilir atıkları toplamadaki maliyetimiz yüksek. Büyük motor hacmine sahip kamyonlar, şehrin sokaklarında dolaşıp, bu faydayı azaltacak egzost salınımı ve maliyetlerle şehrin sokaklarını dolaşıp, uzaktaki tesise gidip geliyorlar.

Atıkların, atıldıkları yerde ayrıştırılması ve bu şekliyle toplanması önemli. Ayrıca hacimsel küçültmeye de gidilebilir. Şehirlerde, örneğin plastik ve metal atıkların preslendiği, cam atıkların ufalandığı istasyonlar kurulabilir. Böylece atık tesislerine kütle olarak daha çok atık ulaştırılır ve yukarıda bahsettiğim taşıma maliyeti ve çevreye verdiği zarar azaltılabilir.

Yenilenebilir enerjiye gelince. Elektrikli otomobilleri kim istemez. Ama bu otomobilin kullandığı elektrik de enerji üretim santarallerinde yine çevreye saygılı bir şekilde üretilmelidir. Tabii bu santrallerin bakım ve onarım masrafları da asgari olacak düzeyde ele alınmalıdır. Artık popülasyonun büyük bölümü şehirlerde yaşadığı için, yenilenebilir enerji santaralleri şehirlere yakın bölgelerde kurulmalıdır mümkünse çünkü enerji iletim hatlarında kayıplar olduğu aşikar. Konu açılmışken, iletim hatlarındaki kayıpları azaltacak ar-ge çalışmalarına önem verilmelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

100 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları