Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geri dönüşümü olan maddelere (kağıt, karton, ambalaj, plastik, pil, çöp) bakışınız nasıldır? Ne yapmalı, ne yapılmalı?

Evinizde ayırabilirsiniz. Belediyelerin tespit ettiği yerlere, bu ayrıştırdıklarınızı ayrı ayrı bırakabilirsiniz. Pillerinizi evinizde biriktirebilir; çocuklarınıza, kuzen ve yeğenlerinize bu olayı eğlenceli bi şekilde öğretebilirsiniz. Örn: yüzdürme yöntemiyle plastik ve kağıtları ayırmayı; mıknatısla metalleri çekmeyi öğretebilirsiniz. Alo atık yağın numarasını da bulabilirsiniz. Geri dönüştürülebilir ambalajlı aldığınız şeyler zaten geri dönüyo. Onun dışında bu sürece sadece yardımcı olmak kalıyo hepimize.
 • Paylaş
Pil geri dönüşüm merkezi yok. Kimyasal atık kapsamında zaten. Onlar ilgili merkezlere yollanıyo. Çevre ve orman bakanlığı bünyesinde bi toplama organizasyonu var. Media markt, kipa, bim ya da teknosa'ya teslim edebiliriniz ve bi çok yer daha var da ben bilemedim şimdi onları.
 • Paylaş
Kullanılmış kağıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini, su kirliliğini, su kullanımını azaltabiliyor. Aynı zamanda ağaç kesilmesini de azaltır. Atık alüminyumun geri dönüşümünde ise 1 tonunda 1300 kg hammade tasarrufu sağlanır. 1 ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kWh enerji tasarrufu sağlanmış olur. Örneğin; Türkiye genelinde tasarruf edilebilecek enerji miktarı yıllık 4 Milyon Megawatt saattir.  1 ton cam atığının geri dönüşümü sonucu 100 litre benzin tasarrufu sağlanmaktadır. Türkiye genelindeki cam atıkların geri dönüştürülmesinden yıllık 30 milyon litre benzin tasarruf edilebilecektir. Bu durumda atıkları çöpe atarken bir kez daha düşünmek gerekiyor. Bu ülke bizim. Bu dünya bizim... bizden sonraki nesillere daha güzel ve yaşanılabilir bir dünya bırakmamız gerekiyor...
 • Paylaş
geri dönüştürmeli. iş biraz da belediyelere düşüyor.
 • Paylaş
1

Begüm, bence herkese düşüyor...naylon poşet kullanımını en aza indirmek,pil atıklarını,şişe, kağıt... ayrı yerlerde toplayıp, yurtdışında yapıldığı gibi.. düzen getirilmeli, buda belediyelerce kontrolü sağlanıp,desteklenmeli...

İzmir Belediyesi yapıyor. Ben de elimden geldiğince destekliyorum. Ama halk çok duyarsız. Biçok kişiye söyledik aman dediler. Keşke herkes duyarlı olsa.
 • Paylaş
1

Begüm, izmir de yaşamıyorum ama izmirliyim.ben dikkat ediyorum.ama ailem ve tanıdıklarım böyle bir ayrıştırma yapmıyorlar,belediyenin böyle bir çalışma yaptığından haberim yok....bu hangi kesimde..karşıyaka,balçova...?

Geri dönüşüm çöpüne atamamasanız bile ayrı ayrı poşetleyerek çöp kutusunun yanına atabilirsiniz.
 • Paylaş
Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'de pil geri dönüşüm merkezi yok. Toplanan pillere ne oluyor bilmiyorum.
 • Paylaş
İlgili bir merkez var mı peki? nerede? Bana doktora yapan bir çevre mühendisi arkadaşım bahsetmişti konudan; Türkiye'de pillerin toplanması bir işe yarmıyor diye ama ben de kendim çok iyi bilmiyorum.
 • Paylaş
Tap diye birşey var. Tap yazın Google'da. Yani siz ve biz :) üzerimize düşeni yapalım. Ben yaptım Teknosa'ya teslim ediyorum pilleri biriktirip sonrası beni ilgilendirmez demiyorum tabi de bunlar tehlikeli atıklar sonuçta
 • Paylaş
Ha bu arada ilgili merkez Çevre ve Orman Bakanlığı.
 • Paylaş
İşin ticari yönünü bir tarafa bırakırsak, belediyeler geri kazanımı olacak bu maddelerin toplanması ve ilgili tesislere ulaştırılmasında yükümlüler. Hatta belli nüfusun üzerindeki belediyelerce bu tarz tesisler kurmak isteyenlere destek verilmesi gerekiyor. Pil konusuna gelince; ülkemizde pil geri dönüşümü mevcuttur. Birkaç akümülatör/pil ithalatçı ve sanayicilerinden oluşan dernek var. Bunlar işi takip ediyor. Hatta akü satıcıları eski aküleri toplamakla yükümlü. Kullanıcı da aküsünü teslim etmeli. Bildiğim kadarıyla henüz bir zorunluluk olmasa da eski akünün teslim edilmemesi halinde yenisine daha yüksek bedel ödeniyor. Pil dönüşümü içinde TAP diye bir derneğin kırmızı renkte silindir kutuları var. İstanbul içerisinde yaygın da. İsteyen kurumuna bu kutulardan alabiliyor. Özetle geri dönüşüm hem ticari açıdan kazanç sağlayıcı hem de çevre dostudur. Size ekonomik bir faydası olmasa da çevreyi korumanıza çok yardımcı olur. Geri dönüşümü olan maddeler özendirilmelidir.
 • Paylaş
Bu arada TAP Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'dir. Eskiden İstanbul Karaköy'deydi. En son Esenler Atışalanı bölgesine taşınmıştı. Aradığınızda yardımcı olan insanlar çalışmakta.
 • Paylaş
İşte sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir çevre, sürdürülebilir gelişme tam da bu :)
 • Paylaş
Bence geri dönüşüme katmadan önce onları en başta üretmemeli! İşi döndürmeye ne gerek var bir türlü anlamam! Haaa tabi iş kapitalizmse zaten olmalı! Çünkü büyük şirketler, emekçileri sömürüp, seri üretim yapmalılar ve bu yüzden uzun süre ambalajda kalacak şekilde şişelere, plastiklere ihtiyaç var! Ya neye gülüyorum biliyor musunuz? Hani reklamlarda habire güvenli, hijyen vs. kelimeleri geçer ya ... Ya insanlar da buna inanır ya... Bir kere hiç bir bakkal ürünü hijyenik de değildir, temiz de değildir... İşin kimyasal yanından konuşuyorum...
 • Paylaş
Cem maalesef çok israfçı ve tüketici bir milletiz :( Reklamın işi bu; güzel söz, göz boyama, dikkat çekme... Olacak o kadar... ;)
 • Paylaş
Ben ayrı çöp poşetine koyuyorum onları. Bizim belediye topluyor.
 • Paylaş
Kısacası geri dönüşümü karşılamak için elimizde yeteri kadar atık pil yok yani biraz daha zaman var şimdilik yapacağımız tek şey atık pilleri depolayarak zararsız hale getiren kuruluşlara teslim etmek
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2609 Görüntülenme5 Takipçi17 Yanıt

Konu Başlıkları