Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gestalt tipi öğrenme nedir?

Gestalt, bir bütünün kendisini oluşturan parçaların toplamından başka bir şey ifade etmesidir. Örneğin, bir bilgisayar, hard disk, fare, klavye, ekran kartı, ses kartı gibi parçalarından farklı bir nesneyi ifade etmektedir.

Kuramın öncüleri Wertheimer, Koffka ve Köhler’dir. Gestalt yaklaşımı öğrenmeyi bir bütün olarak ele almakta ve davranışçıların büyük resmi gözden kaçırdığını iddia etmektedir.

Gestalt kuramına göre yaşantılar bireyin beyninde bir bellek süreci başlatarak iz bırakmakta böylelikle bellek izleri ortaya çıkmaktadır. Bu süreç bilgisayarın verileri bir CD’nin üzerine iz bırakarak yazmasına benzetilmektedir. Kaydedilen CD’nin üzerine içinde ne olduğunu, daha sonra kolayca bulabilmek için, yazılmazsa bilgi kaydedilmiş olduğu halde bulunamaz. Bireyin belleğine yerleştirdiği bilgiyi hatırlaması için ipuçları eksik olursa unutma gerçekleşmiş olur.


Unutmaya yönelik bir diğer açıklama ise zihindeki izlerin üzerine zamanla yazılan yeni veriler nedeniyle silinmesidir.

  • Paylaş
Öğrenilen şeyler;basit ve bütün hale getirilmediği sürece yaratılan şeyler bir boşluğa neden olur.Bu boşluğun yarattığı rahatsızlık doldurulma ihtiyacı doğurur. Bu boşluk doldurulunca gestalt tipi öğrenme oluşur.

Bu öğrenme kavramayla olur ve bu şekilde bilgi kalıcı hale gelir.
  • Paylaş
Kelime olarak gestalt,bütün anlamına gelir.Gestalt psikolojisini oluşturan düşünce,organizma kendini oluşturan parçaların örgütlenmiş bir bütünüdür anlayışıdır.Gestalt teorisine göre öğrenme basit bir uyarıcı tepki ilişkisi değildir.Öğrenme,olayları algılamak ve parçalar arasında ilişkiler kurmayı gerektirir.Gestalt psikolojisinde algılama ve algı yasaları çok önemli bir yet tutar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1640 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Gestalt öğrenme nedir?