Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gezegenler neden güneşe çarpmaz da etrafında döner?

Güneşin kütlesi eğer dünyamızı etkiliyorsa neden dünya dik bir açıyla güneşe doğru ilerlemek yerine daireler çiziyor?Düzenle
Aslında kütleçekim çekme kuvveti değildir. Genel göreliliğin kütleçekim kuvveti uzay-zamanı büker, çekmez herhangi bir şeyi. Klasik benzetmedir bildiğini düşünüyorum. Uzay-zamanı bir çarşaf olarak düşünelim. Ortasında bir top koyduğumuzda çarşafı gerer aşağıya doğru. Kenarından küçük bir misketi belli bir hızda bıraktığımızda bu eğimden dolayı direk topa gitmez. Dönerek yaklaşır merkezdeki topa. Bu açısal momentumdan kaynaklıdır aslında. Dönen cisimler belli bir hıza sahip olduğundan kütleli cismin etrafında döner.
Gezegenlerin zaten hazır bir hareketi var iken güneşin etrafındaki bu eğilmiş uzay-zaman dokusunda sabit bir yörüngeye oturur. Bu hareket ise güneş sistemi oluşurken meydana gelen harekettir.
  • Paylaş
Gezegenlerin Güneş etrafında eliptik yörüngede dolanmaları, belirli bir hıza sahip olmalarıdır. Hız arttıkça elipsin basıklığı artar. Basıklığın 0 olduğu durumda, şekil bir çemberdir. Bu durumda kütle çekim ile gezegenin sahip olduğu hızın oluşturduğu merkezkaç birbirine eşittir. Hız az ise, kütleçekim galip gelir ve gezegen Güneş'in üzerine çekilir, hız daha fazla olur ise bu da yörüngenin basıklığını artırıp eliptik yörüngede dolanmasına sebep olur. Çembersel yörünge görmeyiz çünkü çoğunlukla çevresel faktörler hızda tedirginlik, ufak değişimler oluşturur. Eğer hız bir an için yavaşlarsa Güneş'e çekileceğinden, gerekli hızdan daha hızlı olan gezegenler hayatta kalır. Dolayısıyla hepsi eliptik yörüngede dolanırlar. Daha detaylısı için:kozmikanafor.com/2015/02/gezegenler-nede. . .
  • Paylaş
Tam olarak genel görelilik ile açıklansa da bu konunun Newton yasaları ile de varlığı bulunabilir. Sebepler kısaca Kütle çekimi, elektromanyetik etkileşimler ve güçlü-zayif etkileşimlerdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

841 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları