Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gezi Partisi kuruldu, bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Partinin kurulması biraz isim olsun diye kurulmuş. Gezi olaylarının adının yaşatılması için bir siyasi parti kurma fikriyle kurulmuş gibi... Aktif bir siyaseti olabilir mi? Elbette hayır. Çünkü insanlarımızın çoğu Gezi olaylarında devletin şiddetini savunurken böyle bir partiyi pek ciddiye almayacağı da bir gerçek. Yani tabanı olan bir parti olacak. Ama dar bir taban. Hem de çok dar... Bu nedenle halkın kabul görmeyeceği, en fazla, slaktivist hareketlerde bulunan bir "oluşum"dan söz edilebilir.
  • Paylaş
Parti kurulmasında bir sakınca yok, çok partili yaşam her zaman savunulabilir lakin günümüzde bu tarz bir olayın yaşanması iktidarın elini güçlendirecektir. Çünkü malum seçim barajı %10 ve bu Avrupa ülkelerinin çok çok üzerinde. Bu durum sebebiyle oyların bölünmesine sebep verebilecek her türlü olay ana muhalefet partisi de dahil olmak üzere muhalefet partilerinin elindeki kozlarının derecelerini biraz daha artırmalarını gerektirmektedir. Sonuca bakacak olursak, şu gerçek ki bu parti %10'un üzerinde oy alamayacak ve meclise giremeyecektir. Oylar doğal olarak iktidar olacak partiye geçecektir. Bu durumun yaşanması günümüzü doğrularını inceleyecek olursak iyi bir şey değil. .
  • Paylaş
2

İlginc Adam, Çok mantıklı bir yaklaşım..

Uğur Mumcu Yilmaz, Teşekkürler,gerçeklere olabildiğince geniş çaptan bakmaya çalışıyorum..

Siyasi konuları konuşmayı pek sevmiyorum ama en azından düşüncemi söyleyeyim; Gezi Partisinin kuruluş amacı bir muhalefet şekli gibi görünse de, sonu Genç Parti gibi tarihte kalacaktır.
  • Paylaş
Gezi olaylarında toplanan insanların en büyük ortak noktası herhangi bir siyas kaygı taşımadan bir arada bulunmalarıydı. Bu sayede her görüştten insan bir arada günlerde o Park'da beraber bir yaşam sürdü. Hatta siyasi parti filamalarının alana girmemesi için gayet gösterdiler. Şimdi bu doğrultuda kurulan parti gezi parkında toplanan insanların toplumda yarattığı algıyı suistimal edebilir. Bu olaylar üzerinden siyaset yapma girişimi olarak algılıyorum ben ve bu noktada toplumsal değil kişisel çıkarlar ön plana gelir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

547 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt