Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gezi Parkı'ndaki eylemciler demokrasi ve özgürlük arayışındaysalar neden referanduma karşı çıkıyorlar?

Beylik mevzuları tekrar tekrar ifade etmekten kal geldiyse de, demek ki maksat hasıl olmamış, tekrarlamak lazım.

Demokrasi çoğunluğun doğrularının azınlığa dayatılması olduğu kadar, azınlık doğrularının yaşatılma başarısıdır.

Ayrıca temel insan hak ve hürriyetleri ile yerel mevzular genel oylama ile oylanamaz.

Demokrasi ve özgürlük arayışındaki azınlık, sırf çoğunluk istedi diye, demokrasi ve özgürlük haklarından mahrum edilemez.

Bugün alkol tüketimi yasaklansın diye oylanırsa, evet yasaklansın çıkar.

Bugün bütün Cemevleri kapatılsın mı diye oylanırsa, kuvvetle muhtemel evet kapatılsın çıkar.

Bugün ''Bu ne idüğü belirsiz diğer partiler kapatılsın mı?'' oylansa, evet kapatılsın çıkar.

Yani, demokrasi aynı zamanda tehlikeli bir şeydir. kendi kendini yiyebilme potansiyeli vardır. Bu yüzden Kurucu Meclisler tarafından konulmuş, Yargı tarafından korunan ilkeler sınırlar koyar.
  • Paylaş
Gezi parkı bir sembol çünkü. Gezi parkının plebisit ile halk oylamasına çıkması asıl tepki alınılan konuyu yüzeyselleştirmek demek olur. Zamanlama çok önemlidir, dikkate alınmalıdır.
Eğer bu teklif, gezi protestolarının ilk 3 gününün akabinde sert müdahalelerden önce yapılmış olsaydı evet bu demokratik bir hareket olacaktı. Ama protestolar kin, kibir, çıkar ve planlar yüzünden dikkate alınmadı, kötü bir kriz yönetimi gerçekleştirildi ve küçümsendi. Asıl tepki bunadır ve bu saatten sonra yapılacak plebisitin hoş karşılanmaması doğal bir reflekstir.
  • Paylaş
Referandum ne için yapılacak? Yapı izni olmayan, bölgesel planlamada yeşil alan olarak ayrılmış bir alana bir-iki kişinin cebi dolsun diye yapılacak bir yapının yapılması ya da yapılmaması için mi? Neden hakkı olan bir şeyi lütufmuş gibi kabul edecek?
  • Paylaş
Çünkü aslında gerçeği biliyorlar. Millet referanduma giderse kavga AKP ve karşıtları kavgasına döndüğü için çoğunluk yine hükümeti destekleyecektir. Eylemciler de böyle bir referandum sonucunu tahmin ediyor ki bence doğrudur.
  • Paylaş
3

Ahmet Avcı, Yani bu ülkede ne oylanırsa oylansın, mesele bir süre sonra AKP ye evet mi, hayır mıya dönüşüyor, bu demokrasi mi peki?

Evren' i yargılayacağız ile memurun sendika hakkını kısıtlayan maddeleri paket yapıp, halk oyuna sunmak demokrasi mi?

Ahmet Avcı, Şu an bu sitede kaç kişi son referandumda neye evet neye hayır dediğini sayabilir mi?

Turan Söylemez, Aynen dediğiniz gibi mesele AKP'ye evet mi hayır mı meselesine döndü. Güzel dediniz. Evet, ne yazık ki demokratik değil. Biz demokrasiyi 5 çuval kömüre satan bir toplumuz, demokrasi var mı bizde?

Referandum ve benzeri olguların manipüle edilme ihtimaline güvensizlik olduğunu söylemek mümkün. Bunu tetikleyen bazı unsurlarda da haksız sayılmazlar.

Başbakan "diktatör olsam referandum der miyim?" söyleminde kendince haklı olsa da 1982 yılında Kenan Evren'in referandumunu hatırlayabiliyoruz. Hani "hayır" demenin suç görüldüğü ve "evet" dendiğinde Kenan Evren'e Cumhurbaşkanlığı kapısını açan oylama var ya, işte o. Başbakan'ın, Kenan Evren benzeri yaklaşımı olduğu da ister istemez hissedilmekte. Ülkemizde Çapulcu sıfatını ilk kullanan da Başbakan değil, Kenan Evren çünkü.

Taksim Gezi Parkı

Görselden ne demek istediğimi görebilirsiniz.
  • Paylaş
7

Ahmet Avcı, 1 yıl sonra yapılan seçimler hakkında ne düşünüyorsunuz?
cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?fileıd=380906

Hakan Özerdem, Seçimler hakkında geniş bilgi internette zaten var. Ama sadece şu noktaya burada değinmem bile yeterli olacaktır sanırım.
Seçim sonuçlarına göre Başbakan olacak Özal mazbatayı Kenan Evren'den alacaktı, fakat o dönemde Kenan Evren'in Cumhurbaşkanı olarak bu mazbatayı Özal'a vermeyeceği kanısı yaygınlaştı.
Yapılacak görüşmeye giden Özal, Kenan Evren'in hiç beklemediği bir hareketle kendisine sarılarak ortamı ılıman bir hale sokunca mazbatayı aldığı söylenir.
Bu sadece o süreçten bir anektod.

Ahmet Avcı, Sıyrılma manevrası yapmadan azizim:) Bu diktatörün 1 yıl sonra yaptırdığı seçimlerden Halk Partisinin değil de ANAP ın çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu an bu diktatörün el verdiği Özal' a Menderesle beraber AKP nin sahip çıkması hakkında?

AKP nin hem Deniz Gezmiş e, hem de Ahmet Kaya ya, hem de Saadi Nursi ye sahip çıkabilme oportunistliği hakkında?

1982 oylaması sizin bahsettiğiniz düzeyde baskıcı bir ortamda oylanmadı. Zaten işin ilginç yanı da bu, Evren mitinge geldiğinde ücretsiz otobüs kaldırılmadı, Belediye işçileri çalışıyor sayılmadı. Halk hakikaten müdahaleyi istedi ve destekledi.

Hitleri de istemişlerdi. Referandum herşey değildir, her şeyin seçimle oluyor olması, tek başına demokrasi için yeter değildir.

Hakan Özerdem, Sıyrılma manevrası?
Sanırım yanlış anlaşıldım. Söylemimde AKP veya otoriteyi destekler bir kelam var mı diye baktım cevabından sonra. Sanırım bir algıda seçicilik durumu var.
Şöyle özetleyeyim.
Ben referandum konusunda da güvensiz olanlardanım en başta bunu belirteyim.
Kenan Evren'le karşılaştırma yaparken, Başbakan'ın söylemlerinin de bir diktatörden farksızlığını belirtmek amacındayım.
1982 ortamı ile bugünü de karşılaştırmak gibi bir niyetim de yok, tamamen farklı durumlardan bahsediyoruz.
Ha derseniz ki, ben tartışmak istiyorum, o zaman da bu sözleri tartışma amaçlı değil, sadece fikrimi belirtme amaçlı yazdığımı söyleyeyim, zira ne dönemde ne oldu tartışmasının yersiz olduğunu düşünüyorum.
Soru belli, benim yanıtım ve yanıtı destekleyen gerekçem belli. Gerisi sadece şu anda yaptığımız gibi gereksiz konu uzatmak olacaktır benim nazarımda.
Sevgiler, saygılar...

Ahmet Avcı, Topu havaya dikseydiniz algıda seçicilik derdim, kale ağzına ortalıyorsunuz.

Neyse tartışmayalım, bu sitenin hastalığı bu, herkes diyeceğini der, ve bu benim fikrim ben böyle düşünüyorum filan der, sıyrılır.

Üç beş cümleyle fikir beyan etme eylemi...herhalde sosyal medya araçlarından kaynaklanıyor, siz daha iyi bilirsiniz. Tartışma güzeldir, demokrasinin güzelliği referandum değil, tartışmaktır:)

Yok tartışmayalım, direk oylayalım anasını satayımın sonu, geldiğimiz noktadır azizim :)

Hakan Özerdem, Estağfurullah, genelde bu tür tartışmalara sanal ortamda girmeyi sevmiyorum, diyalog eksik geliyor bana, bazen bir ima yapıp karşı tarafı destekler hal karşılıklı görüşmeyince gösterilemiyor karşıdakine. Algıda seçicilik ile kastım da bu oldu açıkçası.
Keşke oturup karşılıklı bunu konuşabilsek bir gün, inanın memnun olurum. Ama 105 tuşlu klavye bazında sağlıklı tartışmalar olmuyor, diyaloglar kurulamıyor. Kastettiğim budur.

Ahmet Avcı, Siz kusura bakmayın azizim, ben işte öyle sarıyorum sağa sola, gelinim sana söylüyorum, okuyanlar anlasın hesabı...:)

Herkes korku içinde, vallahi billahi...İş adamları, yargı mensupları, polis, asker, gazeteciler, ulan Bakanlar bile...Arınç, Gül bile ara sıra ters düşüyor, parti millet ne yapacağını şaşırıyor...Günay konuşuyor, ahanda AKP den istifa edecek filan oluyor...

Olan şudur, halk DUR çekmiştir, ve evet bu millet asildir DUR çekmeden ATEŞ etmez...Bakalım duracak mı?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

867 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt