Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gıda alerjileri ve gıda intoleransı arasındaki fark nedir?

Gıda alerjileri ve gıda intoleransı genel olarak birbirine karıştırılır. Ancak ikisi farklı şeylerdir. Gıda intoleransı sindirim sistemiyle alakalıdır. Gıda alerjisi ise bağışıklık sistemiyle alakalıdır.

Gıda alerjisi olduğunuz zaman bağışıklık sistemi harekete geçirir ve antikor üretimini artırır. Alerjiler ve bağışıklık sistemi sonucu alerji galip gelirse alerji belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Gıda intoleransında istenmeyen gıdaların yenmesi sonucu ortaya çıkan bir takım sağlıksız sorunlar ortaya çıkar. Bu yiyecekleri yıkmada bir yetersizlik söz konusudur.

Gıda alerjisinin tipik belirtileri; şişlik, hapşırma, öksürme, kurdeşen, döküntü, kusma ve bulantı gibi durumlardır. Gıda intolerasında ise bulantı, ishal, kusma ve bunlara ek olarak da gaz, mide yanması, baş ağrısı ve sinirlilik durumları görülür.

Gıda alerjileri genellikle kalıtsal olabilir. Bazı gıda intoleransları da kalıtsal olabilir. Örneğin enzim eksikliği sonucu sindirimin etkilenmesidir. Bazı gıda toleranslarında gıdalara eklenen kimyasallar maddeler söz konusudur.

Gıda alerjilerinde ve intoleransında porsiyon büyüklüğünün bir önemi yoktur. Etkilenme ufak bir parça gıdanın alınması sonucu da oluşabilir.

Gıda
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

873 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt