Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gıdalara katkı maddesi eklenmesinin sebebi nedir, İşleme yöntemleri ile gıdalarda besin değerinin nasıl bir ilişkisi var?

Gıdalarda İthalat yada ihracat yapılıyor olması sebebi ile uzun mesafelerden gelebilmesi ve bu süreçte tazeliklerini kaybetmemeleri için bir çok işlem de yapılmak zorunda kalınabiliyor.
Gıdalar bizim için olduğu gibi bazı mikroorganizmalar için de besin sağlıyor. Biz Gıda mühendisleri ve diğer üreticiler gıdaları saklarken tazelikleri bozulsun istemediğimizden bulaşan mikrooganizmaların çoğalmasını önlemek için gıdalara katkı maddeleri eklenmesini istiyoruz.
Yukarıda belirttiğim gibi bazı ürünlerde bu ilaveyi zorunlu olarak yapıyoruz ama bazen de gıdaların daha iyi görünmesi için kullanılabilen parlatıcı yada kıvam arttırıcı maddeler var. Son dönemde bu ilaveler azalsa da bir dönem oldukça fazla oluyordu.
Son olarak bazı gıdalara ilave olarak vitamin ve mineral ekleyebiliriz. Bu da tek öğünden daha fazla verim almamızı sağlar.

Gıda Mühendisliği


İşleme yöntemlerini geldiğimizde ise;

Gıda mühendislerinin genel görüşü, teknolojik olarak tanımlandığı şekliyle uygulanmayan işleme yöntemlerinin gıdaların besin değerini etkilediği şeklindedir.
Öğütme ve kabuk soyma, lif oranını azaltıyor, yüksek ve uzun süreli ısıl işlemler ise protein kalitesini etkiliyor. Araştırmalar rafinasyon gibi işlemlerin besin değeri kaybına neden olduğunu gösteriyor. Kepeğinden ve özünden ayrılmış tahıllar da besleyici değerinden kaybediyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

432 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt