Bilmek istediğin her şeye ulaş

Giordano Bruno kimdir?

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."

Sözünün sahibi Hermesçi filozof ve simyager GİORDANO BRUNO
  • Paylaş
İtalyan filozof, rahip, gök bilimcidir. Rönesans dönemi filozofudur, felsefenin yanı sıra edebiyatla da fazlaca ilgilidir. Bruno' nun farkı, Aristoteles' in o döneme kadar çoğunluk tarafından kabul edilen kapalı evren görüşünü değil de, Kopernik' in tezini savunmuştur. Evren kendi içinde başka evrenler ve gezegenler barındırıyordur ve evren sonsuzdu ona göre. Roma katolik kilisesi' nin Engizisyon mahkemelerinde yargılanarak, bu görüşünden dolayı 1600 yılında yakılarak idam edildi.
Bilim
  • Paylaş
"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar. " sözünün sahibi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

461 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt