Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimci adaylarının okumaları için önerebileceğiniz Türkçe veya İngilizce kitap var mı?

Benim daha önce okuduğum ve kısmen faydasını gördüğüm bir kitap var:
Guy Kawasaki - 'Girişimcinin El Kitabı'
idefix.com/kitap/kendi-isini-kurmak-isteyen-girisimcinin-el-kitabi-guy-kawasaki/tanim.asp?sid=vm6sb6pw05tndgxdıejn

Bunun dışında adını hatırladığım müthiş bir makale vardı ve şiddetle tavsiye ederim. Paul Graham - 'Zehir gibi bir bilişim şirketi kurmak':
Türkçe çevirisi: bilgisayarmuhendisleri.com/sayfa.aspx?s=150
Orjinal makale bu olsa gerek: paulgraham.com/start.html

Girişimcilik kitaplardan öğrenilecek bir şey değil ama bunlar yolunuzu kaybettiğiniz zamanlarda bakıp faydalanabileceğiniz kaynaklar diyebilirim.

Ek not: Girişimcilikle ilgili inploid'de @serkan'ın yazdığı şu makaleler de faydalı olabilir: inploid.com/t/turkiyede-girisimci-olmak
 • Paylaş
2

Özden Alperen Çal, Girişimcinin el kitabını okudum ve herkesin Guy Kawasaki'nin deneyimlerinden faydalanması gerektiğini düşünüyorum.
Ek olarak Ekim Nazım Kaya ve Türkiye'deki başarılı girişimcilerin birlikte çıkardığı kitap olan Kaldıraç Etkisi, deneyimlerden faydalanmak için birebir etkili :)

Paul Graham'ı bende deneyeceğim, teşekkürler :)

Hakan Köse, Rica ederim, umarım faydalı kaynaklar olur senin için.

@hakank 'nın yazdıklarına ek olarak:
Simon Kinek - Start with Why : startwithwhy.com
Martin Linstrom - Buy.ology : kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=451294
Kitapların yanında daha çok makaleler okunması gerektiğini düşünüyorum. Girişimciyi denizdeki bir insana benzetirim ben; önce yüzmeyi öğrenmeli sonra dalmayı. Denizin altına dalıp oradaki sesleri ve dünyayı farketmeli, bunu gerçek hayatta yapmanın yolu ise devamlı okumak ve takipte olmak. İlgili olduğu konu ve girişim fikri önce onu etüd etmeli -yüzmeli- sonra ise fikri ne ise onunla ilgili tüm gelişmeleri ve diğer girişimleri takip etmeli -dalmalı-. Bu hemen olmuyor belki ama belirli bir zamandan sonra aniden farklı bir bakış açısı kazanmaya başlıyorsunuz.
 • Paylaş

Alphan Manas'ın önerdiği bir kitabı Azerbaycan'dan İstanbul'a geldiğimde aldım okudum. Tanrılar Okulu diye bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim. Kılıçsız Samuray kitabı da Toyoto adlı bir basit Japon köylüsünün imparator olması stratejisini anlatır. Ben yukarıdaki kitapları ve birçok kitabı okudum ama bu iki kitap üzerine kitap tanımıyorum. Saygılarımla Baküden!

 • Paylaş
Malcolm Gladwell Outliers ve What the Dog Saw da ilklerle ilgili güzel örnekler var.
 • Paylaş
3

Ali Saka, Outliers girişimcilik üzerinde fazla durmuyor ilginç şeyler ele alınmış uçak kazalarının sebepleri gibi vs. ama girişimcinin de kendine çıkaracağı bir kaç mesaj olacaktır elbet.

Serkan Köse, 10.000 saat kuralı ilginç mesela :)

Çağatay Akardere, Etkili insanların 7 alışkanlığı da harika ve kesinlikle okunması gereken bir kitaptır. Mümkünse ingilizcesi.

Bedava Ekonomisi
 • Paylaş
Network Marketing Duayeni kabul edilen, Ali Dinler'in "Hayalleri Olan İnsan Durdurulamaz" adlı kitabı, hareket noktası olabilir.
 • Paylaş
 • Jeff Jarvis - Google olsa ne yapardı?
 • Mehmet Semih Söylemez - Duygusal Sermaye
 • Paylaş
Bart Clarysse and Sabrina Kiefer
The Smart Entrepreneur - How to build for a successful business

ve bir de gerçekten karar vermede ve kendinizi geliştirmede değişik modelleri anlatan bir kitap :
Mikael Krogerus and Roman Tschappeler
The Decision Book

Bu tarz kitapların ingilizcesini satın almak için tavsiyem pandora.com.tr İsterseniz aynı gün motorlu kurye ile bile gönderebiliyorlar.
 • Paylaş
E-Ticaret ile ilgiliyseniz, yerli E-Ticaret girişimlerinden de bir şeyler kapabilmek adına Anıl Altaş'ın E-Ticaret kitabı güzeldir.
 • Paylaş
Baybars altuntaş - otobüsten indim bmw'ye bindim , faydalı bir kitap
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2486 Görüntülenme25 Takipçi11 Yanıt