Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimci bir ruha sahip olmanın başarıdaki rolü nedir? Girişimcilik yeteneğini geliştirmek isteyenler neler yapmalıdır?

Girişimci tanımı çok evrensel olarak yapılıyor genelde ama en belirgin bazı özellikler ve bu özelliklerin hayata etkisini şu şekilde özetleyebiliriz:
  1. Olaylara diğer insanlardan daha farklı bakma yetisi kazanır
  2. Sonuca en hızlı yoldan nasıl gideceğini hesaplama yetisi kazanır
  3. İnsanların yaşadıkları problemleri daha net ve keskin çizgilerle belirleyebilme ve tanımlama yetisi kazanır
  4. İnsan ilişkileri ve etkileşiminde daha etkilidir
  5. Çok fazla hayal kurar, yani daha hayalperesttir
Bunlar sadece bazı olumlu olabilecek özellikler. Buna ek olarak gelen olumsuz özelliklere burada girmeyeyim. Ben birisinin bir işe girişmesi ve başarabilmesi için en önemli şeyin o işe inanması ve işi iyi analiz etmesi ile başlayan büyük bir yolculuk olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki birçok şey zamanla öğreniliyor. Bazıları bunu daha hızlı öğreniyor bazıları ise yavaş, ama kararlı şekilde ilerleyen her girişimci bunları deneyimleyecektir. Girişimcilik yetenek değildir ama girişimcinin bu süreçteki tutumunda yetenek çemberine girecek bazı ek özellikleri olabilir. Bu yüzden girişimcilik yeteneğini geliştirmekten ziyade bu yolda faydası olacağına emin olduğum bazı özellikleri ve bunların nasıl geliştirilebileceğine bakalım. Aşağıda yetenek kelimesini kullanıyorum ancak istediğim kelime bu değil. Soru ile direkt alakalı bir keilme olduğu için bu şekilde devam edeceğim.
  • İletişim Yeteneği
  • Analiz Yeteneği
  • İfade Yeteneği
İletişim Yeteneği
Tüm süreç boyunca işin tüm adımlarında bir kişiden onlarca kişiye, ya da daha büyük topluluklara kadar kişi ve kurum ile temasta olunması gerekecektir. Bu noktada kişinin iletişim kurma konusundaki becerilerini geliştirmiş olması şarttır. Bunu geliştirmek için önce tanıdığı insanlardan oluşan küçük gruplardan başlayarak seçtiği herhangi bir konuda yaptıklarını veya olması gerekenlerin neler olabileceğini anlatmasını ve sonra bu gruptaki insanlarla tek tek yeniden görüşerek aynı şeyi birebir konuşarak yapmasını öneririm. Onu dinleyen arkadaşları sorabilecekleri tüm soruları, eleştirilerini kişiye yapmalı ve onun tanımadığı insanlar karşısındaki durumunu etkileyecek bu temelleri atmasını sağlamalıdır.

Analiz Yeteneği
Bu konudaki en iyi çalışma, kişinin günlük hayatta rutin olarak etkileşimde bulunduğu her olay ve konu için ayrıntılı bir inceleme yapması ve mümkünse yazarak bu incelemelerinde buldukları üzerine farklı bakış açıları geliştirmesidir. Örneğin, her gün dolmuşa bindiğiniz gibi binin ama bu kez ilk andan itibaren bu yolculukta insanların yaşadığı prblemleri düşünün. Para verme işleminde yaşanan zorluklar, dolmuşçunun hem para sayması hem aracı sürmesinde yaşanan zorluklar, ayakta duran insanların dolmuşun hareket yönündeki fren ve gaza etkileri, cep telefonu kullananların hareket halinde midelerinin bulanması, dolmuşun havasız kaldığında camın açılması ama herkesin bunu istememesi, vb. gibi çoğaltılabilir. Gördüğünüz gibi aslında problem çok ve bunların bazıları belki de çözülebilir. Ama önemli olan farklı bakmaya başlayabilmek için bu tarz çalışmaların yapılması ve yazılarak birkaç gün sonra tekrar gözden geçirilip elenmesi. Son kalanlara da çözüm üretmeye başlanmalı ve bu çözümler yine çekirdek gruba anlatılmalıdır.

İfade Yeteneği
Belki de en zoru bu aslında. Her insan konuşurken kendi düşünceleri ve imgelerine gömülme meyilinde olduğundan genelde konuşurken karşıdakinin bunu nasıl anladığını çözemeyiz ve anladığını varsayarız. Bu yüzden bu konuda en önemli şey sürekli ama sürekli olarak tekrarlayarak ifade yeteeneğini artırıcı çalışmalar yapmaktır.

Tüm bunların genelinde, bunları yetenek kategorisine soksak da sokmasak da, yapılması gereken şey tüm bunlar üzerinde sürekli deneyimlemek ve beynin bunları doğal otomatik hale getirmesine yardımcı olmaktır. Yeri gelmişken Malcolm Gladwell'in Outliers kitabını da önereyim :)
  • Paylaş
Girişimci ruha sahip olmanın başarıdaki rolü, sabır ve sürekliliği sağlayarak başarıya daha emin adımlarla götürmesidir diye düşünüyorum. Bunun yanında girişimci ruha sahip bireyler daha hırsı ve motive olmuş bir şekilde işlerini sürdürürler.

Girişimciliğin doğuştan gelen bir şeylerden doğduğunu düşünenlerden değilim. Herkes bir gün girişimcilik ruhuna sahip olabilir tabii kendini buna hazır hissediyorsa. Girişimcilik yeteneğini geliştirmek isteyenler bir yerden başlamalıdır, sonuçta bir işi başarmanın bir kısmı istemek, diğeri ise başlamaktır. Bunların hepsi birer süreç olduğu için çok iyi değerlendirilmelidir.

Öncelikle sabırlı olmayı öğrenmek gerekir, çalışmalardaki yoğunluğu kaldırabileceğine kendini inandırmalıdır, en önemlisi ise gerçekten içinde bulunduğu işlerde süreklilik göstermesidir. Benim gibi öğrencide olsanız, iş adamı ya da diğer meslek dallarından hangisinde bulunuyorsanız bulunun girişimcilik ruhunuzu geliştirmek size hayatınızda büyük artılar sağlayacaktır.

Girişimcilik ve kişisel gelişim kitapları okumayı aksatmayın, bu kitaplardan hem teknik beslenme hem de tecrübeleri kendinize sağlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1464 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Yeni Cevaplanan Sorular