Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimci olmaya sizi kim zorladı?

Nasıl karar verdiniz?Düzenle
Girişimcilik birinin sizi zorlamasıyla olacak bir şey değil bence. Aslında girişimcilik doktorluk, mühendislik gibi seçilebilen bir meslek değil zaten.

Girişimcilik, insanın kendi dünya bakışı ile alakalı bir şeydir ve bu bakış sizi bir noktaya götürür. Birçok kişi için bu bakış değişik şekillerde ifade edilebilir, örneğin: "Dünyayı değiştirecek bir şeyler yapmak istiyorum" yada "İnsanların yaşamlarını kolaylaştıracak bir buluş ortaya çıkarmak istiyorum".. gibi.

Tüm bu fikirlerin ortaya çıkışının altında aslında bir görüş vardır ve o bakış açısı siz bir şeyler yapmaya zorlar. Bunun sonucunda sürekli yeni fikirler üretir ve bu fikirleri nasıl hayata geçireceğiniz konusunda düşünmeye ve uygulamaya başlarsınız.

Aslında, girişimci potansiyeli taşıyan bir çok insan daha bu aşamalarda filtrelenir. Genellikle, cesaret edemez, ne yapacağını bilemez, etrafında ona inanan insan sayısı çok azdır ve tüm bu etkenler isteğinin kırılmasına yol açar. Filtrelenenler genellikle, aldıkları eğitimin onlara sunduğu fırsatları değerlendirmeyi tercih etmek zorunda kalırlar.

Diğer az sayıdaki kişiler ise hayallerinin peşinden gitmek için "risk almayı" tercih ederler ve girişimcilik maceraları bu şekilde başlamış olur. Riske girerler ve riskin sonuçlarını alana kadar da devam ederler. Girişimci için başarı yada amaç para değildir. Girişimcinin tek hedefi fikirlerini hayata geçirmektir. Para onlar için bir motivasyon kaynağı olsaydı, mezun olduktan sonra gider bir işe girer ve hemen para kazanmaya başlarlardı.

Girişimcilik en başta, zor olanı tercih etmektir ve girişimcilik zordur. Kolay olan, minimum risk ile yaşantına devam etmektir.
  • Paylaş
Hayallerim. :)
  • Paylaş
Genellikle bu dünyada insanlar 'güvenli' kalıplara girmeyi daha çok tercih ederler. Üniversite okumak, düzenli bir işe girmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak gibi herkesin başarabileceği hedefleri vardır. Girişimci olmak başta risktir, güvensizliktir, belirsizliktir, yalnızlıktır. Bana göre güvenli bir hayat ölümden farksızdır. İngilizce'deki courage (cesaret) kelimesi, Latince'deki cor (kalp) kelimesinden gelir. Cesur insanlar kalpleriyle, sıradan insanlar beyinleriyle yaşarlar. Kalbin yolu cesaretin yoludur, beynin yolu güvenli bir tekdüzeliğin. İşte bu yüzden başarılı ya da başarısız bütün girişimciler benim hayranlığımı kazanmış insanlardır.
  • Paylaş
Kendi adıma lisedeyken dahi organizasyonlarım vardı. otelcilikte okurken abanta gezi düzenlemiştim okulda tiyatro sergilemiştim . bozkurt kuruç o zaman çok destek olmuştu bana...yapımda vardı bu h.ü sosyoloji okurkende bölümün tüm fotokopi , fotograf, gezi ,ve özel toplantılarını organize ederdim. Metin Özbek hocam şimdibölüm başkanıdır.çok faydasını gördüm. ve mezuniyet... asla birileriyle çalışamadım hep işveren oldum ama az ama çok elemanım oldu. birilerinin elemanı olmak nedense asla uygun gelmedi bana yaşım 52 şimdi bir cafem var çalışmaya devam. . bu yapı ile alakalı sanırım hadi girişimci olalım gibi değil... farklı yönleri olsada temeli bence kişinin yapısıyla hayata bakışıyla alakalı ...
  • Paylaş
Kim zorladı :) Aslında herkesin bir cevabı vardır ama benim cevap olarak ilk aklıma gelen; okuma hayali ile üniversiteye gidersin, üniversite yıllarında acaba nasıl para kazanabilirim sorusunu sorarsın, daha sonra aklıma parlak bir fikir gelir ama tecrüben yok ve kurtlar sofrasına düşersin. Daha sonra üniversite bitme yılları yaklaşır, acaba ne yapacağım diye düşünürsün, ilk başta devlet düşünürsün, ya alım olmaz yada devlette yapamayacağını anlarsın. Sonra ne iş yapsam diye düşünürsün, aklında çok parlak fikirler olur ama gercekleştirecek sermaye ve bilgi gerekir. Eğer hedefine gitmekte kararlıysan, bir bakmışsın girişimci olmuşsun sende...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1001 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt