Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimcilere projelerinde destek olma amacıyla kurulmuş bazı danışmanlık şirketleri KOSGEB ile anlaşmalı olduğunu iddia ediyor. KOSGEB ise böyle bir şeyin olmadığını KOSGEB'in hiçbir danışmanlık firmasıyla anlaşmasının olmadığını olamayacağını bilgisini veriyor. Aslı nedir?

Girişimde bulunmak için özellikle proje hazırlama konusunda danışmanlık alma isteğim üzerine görüştüğüm yerler arasında bir-ikisi bunu iddia etti.Ayrıca bu konuda alınan danışmanlık hizmeti bedeli Kosgeb desteklerindeki ''Kosgeb danışmanlık hizmeti bedeli'' kapsamında mıdır?Düzenle
Sayın Ali Sinan Demirörs (Danışman)
Kosgeb Girişimcilik Eğitimleri vermeye yetkili kuruluşlar Sivil Toplum Kuruluşları, Odalar, Vakıflar, İşkur , Belediyeler ve Üniversitelerdir.
Danışmanlık Hizmeti veren özel şirketler Girişimcilerin iş planını hazırlarlar. Hiç bir Danışmanlık Şirketi ile KOSGEB in bir anlaşması yoktur. Bu şekilde olduklarını iddia eden danışmanlık şirketlerine itibar etmeyin lütfen.
Ancak Danışmanlık şirketleri Kobi ve Girişimcilerin iş planlarını hazırlama ve kobilere, Girişimcilere iş planı hazırlama, proje hazırlama gibi bir çok konuda hizmet vermesinde hiç bir sakınca yoktur. Bizim Girişimci ve Kobilere tavsiyelerimiz HİBE ÇIKACAĞINI GARANTİ eden danışmanlık hizmetleri ile çalışılmaması ve bunlara itibar edilmemesidir.
Fakat yeri gelmişken Kobi ve Girişimcilere de bir hatırlatma da bulunmak istiyoruz. Danışmanlık şirketlerini hibe ve kredi çıkartmayı sağlayan şirketler gözü ile görmekten vaz geçin. Danışmanlık şirketlerinin görevi sizlerin projesin ilgili kurumların uygulama esaslarına göre hazırlamaktır. Siz onlardan bu dosyayı hazırlama hizmeti satınalıyorsunuz. Eğer kobiler danışmanlık şirketlerini bu şekilde görürlerse zaten bir sorun olmayacak. Aksi halde bu sorun sürekli devam edecek. Diğer bir konu ise Danışmanlık şirketine ücret ödedik ama projemiz onaylanmadı. Bizi dolandırdı. Böyle bir açıklama kabul edilemez. Siz bu şekilde açıklama yaparsanız danışmanlık şirketi de Kobi bizi dolandırmaya kalktı demeli. Çünkü Siz Danışmanlık şirketinden proje hizmeti satın alıyorsunuz. O zaman Avukat dava kaybediyor, Doktor iyileştiremiyor onlarda sizi mi dolandırıyor.
Piyasada Hibe Çıkarma Garantisi ile iş yapan danışmanların olduğunu duyuyoruz.
Kısacası her iki taraf da çok haklı.
Kobiler ve Girişimciler eğer bu tür açıklamaları dikkate almazlar ve Danışmanlık şirketlerinden Proje Hizmeti satınalma kültürüne geçerlerse zaten hiç bir sorun kalmayacak.
  • Paylaş
2

Kobi Destek Merkezi, Sorunuzda daha sonra fark ettim. Ayrıca bu konuda alınan danışmanlık hizmeti bedeli Kosgeb desteklerindeki ''Kosgeb danışmanlık hizmeti bedeli'' kapsamında mıdır? diye devam ediyor.
Girişimcilik İş planı destekleri kapsamında Danışmanlık Hizmet Bedelleri için Kosgeb Desteği bulunmamaktadır. Olması lazım mı diye sorarsanız evet olması lazım.

Ali Sinan Demirörs, @KobiDestekMerkezi Yardımınız için teşekkür ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

58 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları