Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimcilerin sosyal hayatı var mıdır?

Girişimcilerin sosyal hayatı elbetteki vardır ve aslında bence olmalıdır. Girişimciler dünya dışı varlıklar değillerdir, ancak dünya dışı fikirler üretebilirler tabi :) Açık konuşmak gerekirse, girişimcilerin sosyal hayatı diğer meslek gruplarının bir çoğunda çalışanlara nazaran daha azdır denilebilir. Ancak, bu tabii ki girişimciliğin hangi kısmında bulunduğunuza göre değişir. Eğer teknik tarafta iseniz, sosyal hayatınız daha az olabilir. Veya yine benzer şekilde iş geliştirme yada proje yönetimi tarafında iseniz bu yine değişir.


Bu konuda elbette bir sınır yoktur, yani hiç kimse yeterli bir sosyal hayat tanımı yapamaz bence. Sosyal hayat sizi tatmin ettiği noktada yeterli düzeydedir ve bu kişiye göre değişir.


Diğer taraftan, girişimcilerin, bu işin doğası gereği iletişim becerisi yüksek olmalıdır. Ne kadar çok insanla iletişim kurabilirlerse ve ne kadar farklı platformlarda kendilerini ifade edebilirlerse, o oranda yaptıkları girişime katkılar sağlayabilirler.

 • Paylaş
Girişimciden kasıt bizde ticarete atılan olarak tanım buluyor. Bir iş kurup bunu büyütmek ve para kazanmak tarifi çok sınırlı ve eksik, bu anlamda sosyalleşme de sınırlı algılanıyor tabiiki. Sosyalleşmeyen hayatı sadece iş olan kişi girişimci değildir zaten, belki iyi esnaf, tacir gibi birşey denebilir ama anti sosyal girişimci olabilemez, girişimciliğin ruhunda yeni bir keşif, inovasyon, yatırımcı bulma, işi kurma, işi satma ve yeni bir projeyle başlamak gibi basit bir merdiven vardır, bu akis anlatması kolay ama hayata geçirmesi zor bir süreçtir ve asla anti sosyal bir adam yada kadın bu süreci götüremez. Gerçek girişimcilik normal insanlardan daha sosyal olmayı zorunlu kılar bir yerde.
 • Paylaş

Varlığı ve yokluğu girişimciden girişimciye değişiyor. Ama olmalıdır.. Ancak bu konuda birçok girişimci gerekenleri yapmıyor. Benim şöyle bir gözlemim oldu bu konuda;


 • Bir dönem sosyalleşip sonra dünyadan tamamen kopanlar
 • Sürekli dışarıda bir yerlerde çalışarak sosyalleşenler(!)
 • Tamamen işe kapanıp hiçbirşey yapmayanlar (Bazen dönemsel olarak sosyalleşme görülebilir)

İnsanlarla birşeyler yaptıklarında ise şu durum oluyor:

 • Etraflarındakiler de girişimci ise ve yolun başında ise sadece işten konuşuluyor :)
 • Etraflarındakiler girişimci değilse işten konuşulmuyor ya da üstünkörü konuşuluyor, onun dışında herşey normal görünüyor.
 • Genelde kendilerini yalnız hissediyorlar her ortamda çünkü her girişimcinin bence içsel bir anlaşılamama duygusu oluyor. Bu duygu doğru ya da yanlış diyemem (tartışılabiliriz) ama mutlaka bunu hissediyor. Yaptığı iş bir yere gelene kadar en azından.

Sonuç olarak; sosyallik kişiden kişiye değiştiği gibi bu durum da kişiden kişiye değişiyor. Yine de genelleme yapacak olursak, diğer birçok kişiden daha a sosyal olunuyor. Kendilerine bireysel olarak ayırdıkları zaman neredeyse hiç yok. Arkadaşları ile birlikte yaptıkları küçük toplanmalar sosyalleşme ise eğer, ben sadece bunu yapabildiklerini görüyorum.

 • Paylaş
Girişimci sahip olduğu iş fikrini hayata geçirene kadarki süre dahilinde girişimcidir bence. Ondan sonra hangi işi gerçekleştirdi ise o işin sahibi, yöneticisidir. Bir döner dükkanı açmak isteyen girişimci bu dükkanı açtıktan sonra artık dönercidir ve yeni bir işe girişine kadar da dönerci kalacaktır.

Bu yüzden girişimci iş fikrini hayata geçirene kadar yoğun olarak çalışır. Zamanla yarışır çünkü zamanını doğru kullanamaması onun için maliyettir. Bu süre zarfında sosyal hayatından fedakarlık edebilir.
 • Paylaş

Biz onları sadece yaptıkları işlerle tanıdığımız için sosyal hayatları yokmuş gibi gelebilir ama tanıdığım çoğunun çok hareketli bir sosyal hayatı olduğunu biliyorum.Bazen öncelikleri işleri olabilir tabii bu çok normal ama sosyal hayattan kopuk olduklarını düşünmüyorum.Kişiden kişiye de değişir ayrıca.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

980 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları