Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimcilik ülkemizde tanımı doğru ancak uygulaması yanlış yapılan bir terim mi?

Kişiler pazarda var olan fırsatı kendilerince belirlerler, bu fırsat veya ihtiyaçları iş fikrine dönüştürüp risk alarak gerekli finansmanı sağlarlar ve bir girişimde bulunurlar. Tanım herkes için standart. Ancak fikir iyi bile olsa finansman, bilgi-beceri ve doğru iş gücü gibi kaynaklarin yönetilememesi ve mevzuat gibi dış kaynakların zor olan işleri daha da zorlaştırması uygulama aşamasında sıkıntılar doğurabiliyor.
  • Paylaş
Ülkemizde girişimcilik tanımı değilde girişimcilik terimlerinin çoğu yanlış algılanmış durumda. Uygulamanın yanlışlığı ise tamamen tecrübesizlikten kaynaklı olduğu kanısındayım, yıllar geçtikce ve bu kültür yayıldıkça her şeyin rayına oturacağını düşünüyorum :)
  • Paylaş
Girişimcilik şu sıralar bir baltaya sap olamayanların, kendisine başka kişilerin değil, bizzat kişinin kendi isminin önüne koyarak oluşturduğu bir sıfat haline geldi. İş yapan da girişimci, yapmaya çalışan da girişimci, başarılı olan da girişimci, başarısız olanlar da girişimci. Yani siz milyon dolarlık bir iş yapmışsanız da girişimcisiniz, oturup iki günde sıfır sermaye ile bir girişim yapsanız da girişimcisiniz.

Bunun ayrımı nasıl yapılır diye sorulursa, bunun cevabını yazmak sanırım daha uzun sürer ve nereye çekilirse gidecek cinsten.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

847 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları