Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimcilikte risk almanın manası nedir?

Özellikle girişimcilikte esas konu 'Risk' almaktır. Bunu ister hazır paranız ile yaparsınız, isterse kredi. Risk almadan gelen melek yatırımlar, devletin hibeleri (başlangıçta ve şart olmadan sunulan) girişimciyi nasıl etkiler?Düzenle
Girişimci, hayalini kurduğu yapıyı hayata geçirmek için kararlar alır. Alınan irili ufaklı tüm kararlar girişimin geleceğini etkileyecek olaylar zincirinin bağlarını oluşturur ve başarıya bir adım daha yaklaştırır ya da uzaklaştırır. Bu yolda ilerlerken alınan her karar geleceğe ait olduğu için genelde risk barındırır. Bunu bulutların arasından yere inen bir yıldırıma benzetebiliriz. Yani yıldırım bir şekilde yere iner ama etkisi seçtiği yola ve kuvvetli bir elektrik bağının oluşmuş olup olmadığına bağlıdır.

Ortada fikir dışında hiçbir şey yokken risk en yüksek seviyededir. Alınan kararlar ile ortaya çıkarılan bir prototip ile bu risk bir nebze daha aşağılara çekilmiştir. Ancak hala işin tutup tutmayacağı, iş modelinin uygulanıp uygulanamayacağı, doğru şekilde yapılıp yapılmadığı, vs. gibi konularda sayısız risk vardır. Proje hayata geçirilir, denemeler yapılır, test edilir, kararlar alınır, kararlar alınır, kararlar alınır, ... ve kararlar alınır :). Risk her kararda ve sonrasında vardır.

Bazen işler bir şekilde ilerlerken de iş ile ilgili daha keskin kararlar alınır. Bu daha büyük bir karar ve daha büyük bir risk demektir. Pivot yapılır. Girişimin döngüsündeki yoluna bir müdahale yapılır. Bu müdahale başarılı olursa girişimin aldığı riskin anlamı çok daha büyük olur (bkz: Pivot nedir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir?).

Bu döngü girişimin ve girişimcinin yaşadığı süreç boyunca sürekli tekrarlanır. Bunlar stresli zamanlar demektir. Tam da bu zamanlarda kendi sağlığı için risk alır mesela girişimci. Ve yine tüm bunları yaparken parasal olarak sıkıntıya girer. Ailesi ile veya yakınları ile ters düşebilir. Kendi yaşamı adına risk almıştır mesela girişimci. Bunlar hep o döngünün parçasıdır aslında.

Sonra parası da yoksa... Yatırım arar. Bu kez yatırımcı ile riski bölüşürler. Melek yatırım da olsa devlet hibesi de olsa bunlar da risktir. Artık sorumluluğu da başarıya ulaşma gerekliliği de daha büyüktür ve aldığı kararları alırken, daha doğru karar almanın riskini alır bu kez :).

Uzun lafın kısası, bu işin doğası risk almak ve gerektiğinde cesur kararlar almak üzerine kuruludur.

Bir de; melek yatırımların da devletin hibelerinin de risk kapsamında olduğunu belirtmem gerek. Hem yatırım hem hibe kullanmış birisi olarak söylüyorum. Yatırım kararının çıkmasından sonra başlar tüm süreç. Sonraki sürecin de iyi yürütülmesi gerekir. Hibe destekleri söz konusu olduğunda özellikle çok dikkatli olunması gerekli Türkiye gibi kanun ve yönetmeliklerin jet hızı ile değiştiği bir ülkede. Bu bile bu ülkede iş yapabilmek için alınan bir risk.

NOT: 10500 defa risk kelimesini kullanarak yanıtın okunmama riskini de aldım sanırım :p.
  • Paylaş
Ben eğitimi ne olursa olsun, maddi durumu da fark etmiyor, çok arkadaşımdan şunu duydum. "Şu dükkana bir Playstation Cafe iyi gider" veya "Alacaksın bu kahveyi çalıştıracaksın" gibi. Ama hiçbiri hayata geçmez. Ama biri onlara "alın 50.000 TL, iş kurun" dese hepsi deyim yerindeyse "girişirler".

Girişimciler bir ekonominin temelidir. Ekonomik kalkınma, işsizlik, verimlilik, ihracat vs... Kalemler girişimcilerle çözülmüştür çoğu büyük ekonomilerde. "Risk" unsuru bu tip kişilerin girişimci olmasını engelliyor. Kosgeb'e kızardım, ne olacak önce para verseniz diye. Ama tekrar düşününce hak verdim. Girişimciliğin ruhuna aykırı bir hareket olurdu bu.

Birinin fikri olabilir, herkesin genelde vardır bir fikri. Ama bunu hayata geçirmek demek hem maddi riske, hem de kişinin kendi hayatından ödün vermesine neden olur. Tatil yapamayabilir, çocuklarıyla az görüşebilir, komşu ofisle anlaşamayabilir. Ama bu ödünlere katlanmanın en büyük nedeni "maddi risk"tir. Şuan bir arkadaşım yazılım firması açtı ve evini ipotek yaptırdı. Krediyi o şekilde aldı. Bu risk şuan onun en ateşleyici güçlerinden biri.
  • Paylaş
Serkan Köse/inploid çok güzel ve detaylı cevap vermiş yine ;)

Ben de biraz internette "Risk nedir? " diye araştırdım. Wikipedia'da "Bir tehlikenin gerçekleşme olasılığı ile, gerçekleşmesi halinde yol açacağı sonucun şiddetinin birlikte ele alınmasıdır. " demiş ve özellikle gerçekleşmesi istenmeyen durumlar için kullanıldığı belirtilmiş. Ekşi sözlük'te de "değişkenliğin fazla olduğu ortamlarda yüksek olan kavram" demiş...

Bence risk almayız, kararlar alırız. Girişimci ise ortalamadan daha fazla ve daha sıra dışı kararlar alır. Aldığı kararların riski az mıdır çok mudur tartışılır, bir çok faktöre göre de değişir...

Karar alırken alacağınız kararın riskini hesaplamaya çok uğraşmayın, hele hele risk algısı kişiden kişiye değişir her insanı da dinlemeyin, aklınıza yatan ve mutlu olacağınızı düşündüğünüz kararlar alın derim...

saygılar & sevgiler
  • Paylaş
2

Gökhan Çancılar, Bence risk alır ve bu riskleri yönetiriz. Kararlar da bunlardan oluşur. Eskiden bir forum kurmak ve üye toplamak çok kolayken, bugün ortalama bir platform için çok da azımsanmayacak programlama, tasarım, yönetim, reklam, şirketleşme harcamaları gerekli. Bu maliyetleri en aza indirebiliriz. Tasarım ve programlamayı yaparız, arkadaş çevremize haber veririz, ufak bütçelerle reklam verebiliriz ya da viral bir yayılma sağlarız. Ama inandığınız bir projeyi bu şekilde yapmak yerine örneğin 40.000 TL sermaye olsa işler daha hızlı yürür diye düşünüyorum. Bu 40.000 TL riske edilirse belki bir yıl sonra bunun 10 katı yatırım alırsınız..

Cebinizde de olsa, kredi de çekseniz, borç da alsanız bu 40.000 TL riske atılmıştır. Bunun geri ödemesi varsa 'risk' daha fazladır. Burada girişimi yönetmek, aynı zamanda bu riski de yönetmek anlamına gelir.

Buradaki rakamların çok yüksekleri veya daha da azları için de aynı şey geçerlidir. Ama kişisel risk olarak bu meblağ beni gerçekten riske sokar.

Gökhan Örün, Aslında biraz yumurta tavuk ilişkisi var :) neyse bu konu tartışılır hatta inploid'in tartışmalar sayfasında "Risk Nedir" diye bir tartışma açalım..

verdiğin örnek üzerinden yorum yapmak istiyorum. Kesinlikle girişimci riskleri yönetir, riskleri yönetmek için de olabildiğince doğru zamanda doğru kararlar alması gerekir aldığı her kararda riskler azalır ya da artar böyle sonsuza kadar devam eder..

Serkan ya da Hakan'ın güzel bir lafı vardı "Girşimci parası kadar girişimcidir.." gibi birşey. Aslında sadece para değil tüm kaynaklar önemli yani kaynaklarınızın yettiği kadar girişimcisiniz. Para, akıl, ruh ve fizik sağlığı, çevre vb. sınırlı bir sürü kaynağınız var bunları çok iyi yönetmeniz gerekiyor..

çok fazla borç alıp ruh sağlığınızdan ödün verebilirsiniz ya da çevrenizden çok fazla yardım alıp oradaki kaynaklarınızı tüketebilirsiniz, atıyorum bir şekikde girişiminize çok fayda sağlayabilecek bir çevreniz var bu çevreden istedeğiniz kadar faydalanamayabilirsiniz.. önünüzde hep birden fazla seçenek olacaktır..

bankadan 40.000 TL çekip bunu girişimine yatırmak bir karardır, sen 40.000 TL'yi riske attığını düşünüyorsun ama, eğer doğru bir zamansa ve ne yapacağını iyi biliyorsan, belki de o parayı riske atmadığın için başarılı bir girişimi gerçekleştirmeme riskini alıyorsun :))

yani karar vermek ya da risk almak aynı şey bir yerde..

Sorunun tam anlamıyla cevabı olmayacak sanırım ama bizim toplumumuzda girişimcilik tamamıyla bir risk olduğunu düşünüyorum. Sadece aklınıza gelmiş olsun ve de herhangi bir masada (çay masası da olur rakı masası da) konuya değinme gafletinde bulunun yola çıkmaya başladığınız anda duyacağınız her cümleyi o kısacık sürede duyarsınız. "Ohooo adamlar onu yaptı bile, o senin dediğin Türkiye'de olmaz, hadi yaptın diyelim, kim alacak onu" benzeri cümleleri tahmin etmek zor değil. Dinlediğim bir hikaye sanırım son derece çarpıcı. Köy köy dolaşıp araştırıp bulduğu çok verimli ve yeni bir tür ceviz fidanını eklemeleri (bir çıkar beklemeden) için köy ahalisini ikna etmeye çalışan arkadaşım, tüm kulaktan dolma olumsuz bilgilere, engellemelere rağmen kiraladığı araziden; ceviz ürünü için görece kısa sayılan bir sürede, sanırım 5 yıldı, ürün almaya başlayıncaya kadar, bahsettiğim eleştirileri dinlemeye devam ettiğini, sonra ise daha önce konuştuğu tüm köylülerin sıraya girerek fidan almaya talip olduklarını anlatmıştı. Baştan da sölediğim gibi sorunun cevabı değil ve zaten bu aşamayı geçilmediğini veya baş etmeyi ögrenilmediğini varsayarak konuya eklemek istedim.
  • Paylaş
Girişimcilikte risk almanın manası o işe girmeye karar vermek ve riski en aza indirmeye çalışmaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1196 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt