Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimi için fon arayan birisi sunumu esnasında sakinleşmek için neler yapmalıdır?

Sunum öncesinde heyecanı yenmenin en iyi yolu; sunumu çok iyi halde sunabildiğini bilmektir. Heyecan, korku, vb. hep beynimizin bizde uyandırdığı tepkilerdir. Beyni konu ile ilgili yeterince bilgilendirebilirseniz ve heyecana yol açan nedenleri yakalayabilirseniz üstesinden gelebilirsiniz. Herşeye rağmen mutlaka bir heyecan olacaktır ancak o da sunuma başladıktan sonra hızla normal seviyesine düşer eğer ne yaptığınızın farkında iseniz ve sunumunuza yeterince hakim iseniz. Bu bilgiler ışığında size şunları tavsiye edebilirim:
  • Sunumdan önce çok fazla su içmeyin. Tuvalet ihtiyacı arka planda kafayı meşgul etmesin.
  • Sunumdan önce çok fazla tekrar yapın ve mümkünse en az 10 kez kalabalık bir gruba sunumunuzu tekrar edin.
  • Mümkünse sunum yapacağınız yeri önceden görün ve sahneye bir kez çıkın. Beyin herşeyi modeller ve birşeyi ilk yaşadığınız andan itibaren hazırlık yapmaya başlar sonrası için. Beyninizin modellemesine izin verin.
  • Sunumlarda çok fazla yazı yerine görsel öğeleri kullanın. Ne anlattığınızı çok iyi biliyorsanız gerisi sadece destekleyici bilgidir. Görsel olarak desteklediğiniz konuyu kendi mimik ve cümlelerinizle iletişim aracı haline getirin. Dinleyici algısı %55 görsel, %38 ses, % 7 kelime odaklıdır. İlk ikisi işin çoğunluğunu kapsıyor. Yani sizi.
  • Sonuncu ve en önemlisi ise hayal kurmak :). Belki de sorunuza direkt yanıt olabilcek bir öneri. En kötü hali ile hayal edin sunumunuzu ve olabilecek herşeyin en kötü halini düşünün kafanızda. Bunu birkaç kez yapın ve mümkünse bir yere yazın. Bu hayalde bu kötü olaylar sonucunda neler olabileceğini de bir tabloya dökün. Beyniniz bu tabloyu görüp onu yaşayacak ve daha da rahatlayacaktır. En kötü ihtimalle ne olabilir ki ?:). Bu son yönteme beyin boşaltma deniyordu sanıyorum.

Ne olursa olsun, konuya çok hakim iseniz korku ve heyecanlarınız daha da azalacaktır. Heyecanınızın nedeni kalabalıklar ise o zaman önce birçok kez farklı kişilere sunum yapmanız önemli, bunu mutlaka yapın.
  • Paylaş
Soru, sunum öncesi değil de sunum esnasında "sakinleşmek" olarak sorulmuş... Bu durumda eğer heyecan yapıyorsanız ve sakinleşme ihtiyacı varsa üç alternatif var.

1. Herşeyi ezberlemiştiniz ve o anda ufak bi yeri unuttunuz ve gerisi gelmiyor. En kötü senaryodur diyebilirim. Terlemeye başlarsınız. Hatırlayamadığınız saniyeler arttıkça terlemeye ve daha da panik yapmaya başlarsınız. Zaten ilk bi kaç saniye hatırlayamazsanız geçmiş olsun... Stres gittikçe artar ve eşiği aşınca "koyver gitsin" veya "battı balık yan gider" psikolojisiyle saçmalamaya başlarsınız. Bu nedenle EZBER YAPMAYIN.... Ancak ezberleyecek kadar prova yapmalısınız. Bu senaryoda yenilgiyi kaybetmekten başka yapacak çok bir şey yoktur.

2. Her şeyi biliyorum zannediyordunuz. Kendinize güveniyordunuz ve fazla prova yapmadan sunuma gittiniz. Ancak bu durumda dinleyici karşısındaki stresle beraber sadece bilmenin yeterli olmadığının farkına varırsınız. Kelimeler gelmez. Daldan dala atlarsınız, dinleyiciyi etkileyemezsiniz ve saçmalamaya başlarsınız. Bu aşırı güven karşısındaki yenilgidir ve yine ders almaktan başka yapacak çok bir şey yoktur.

3. Konuya hakimsiniz ve yeterince prova yaptınız. Bu en iyi senaryodur tabii ki. Ama eğer sunum yapıyorsanız, hem kendinize hem de karşınızdakine (ve zamana) saygıdan sunumunuza bu şekilde çıkmalısınız. Bu durumda da bazen (özellikle başlarken) stres yapabilir, panikleyebilirsiniz. Olabilir... Bu durumda önce derin nefes alın. Kendinizi arkadaşınıza sunum yapıyormuş gibi hisettirin. Daha açık bir ifadeyle resmiyetten uzaklaşın ve samimi bir tavır takının. Takıldığınız bir yerde kısa ve basit bir soru ile (cevabı kendiniz de verebilirsiniz) toparlanmak için zaman kazanın. Eğer yine de bi yerde takılıyorsanız orayı anlatmayın veya "buraya birazdan tekrar geleceğim" gibi ifadeler ile kontrolün sizde olduğunu hissettirin. Bunları yaptığınız takdirde sanırım sakin ve etkili bir şekilde sunum yapabilirsiniz.
  • Paylaş
Kalabalık ya da sizden daha üst düzey olduğunuz insanlar karşısında ya da bir beklenti baskısı altında konuşmak zordur.

Aslında ne anlatsam boş çünkü ben hala kalabalık karşısında heyecanlanır hatta zaman zaman kekelerim. Yüzlerce kez sunum veya arz yaptığım halde.

Benim yöntemin eğer kalabalık varsa kendimi bilgi alıcılara sundurmak. Yani bir iş arkadaşım girişi yapar ve devamını benim anlatacağımı söyler.

Sunulmak bir özgüven artışı veriyor insana bu da inanın heyecanı azaltıyor.

Sunum anında yatırımcıyı ikna etmek için sunum disiplininden uzaklaşmak, ucu açık konuşmak. Cevabını bilmediği soruya geçiştirici cevap vermek heyecanı artırır.

Bence tarihi bir andan bahsedeyim @serkana finalde bir soru geldi, "bu yatırımı almazsanız ne olacak, ne yapacaksınız?" diye.

O anda aslında Serkan'ın ve Hakan'ın kalbi çıkacak gibiydi eminim ama çok samimi bir cevap geldi "dükkânı kapatıcaz" diye. Ve bu samimi cevap inploid'e dragons den'de yatırımı getirdi. O cevap anında bence çok ama çok heyecanlıydılar ama samimi ve dürüsttüler tüm sunum boyunca ve heyecan olsa bile bu işe yaradı.
  • Paylaş
Sunum yapacağınız kişiyi tartmak çok önemli. Mutlaka ve mutlaka, sunum yaptığınız kişinin (ya da kişilerin) kim olduğunu, daha önce kimlere yatırım yaptığını, ne tarz projelerden hoşlandığını üç aşağı beş yukarı öğrenin.

Basit bir ayakkabı satıcısı internette market kurmuş ve melek yatırımıcı geçiniyorsa ona göre davranın; gerçekten vizyon sahibi, SaaS nedir, e-ticaretin ötesinde yaratıcılık nedir bilen biriyse ona göre davranın. Burada "ona göre"den kastım küçümsemek değil. Bahsettiğim ayakkabı satıcına sunum yapıyorsanız, istediğiniz kadar SaaS diyin, cloud deyin sizi anlamayacaktır. "Ben budnan hemen nasıl para kazanacam arkadaş" diyen gözlerle sana bakacaktır; sen ise kafanda "beğenmediler hacı, sıçtıkça sıçıyorum şu an anlatırken" diyerek kendi kafanı yiyeceksindir. O bakışı gördüğün anda rahatlat kendini. Yapacak bir şey yok.

Projene ve fikrine güveniyorsan gerçekten piyasa araştırması yaptıysan ve başarılı örneklerini gördüysen, işten anlayan birilerine sunum yapıyorsan ve yine de "ulen boş boş bakmaya başladılar, bak ya başka şeylerle ilgileniyorlar" diyorsan hata sendedir. Ya zannettiğin kadar orjinal değilsindir ya da çok mıymıy konuşuyorsunudur. Bu da tecrübeyle giderilebilecek bir sıkıntı. Hepimiz ilk üç beş sunumumuzda kendimizi "idama gitmemek için kendini savunan katil"ler gibi hissettik en başta. Sıkıntı yok. Rahatla :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1508 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • İyi bir sunumun özellikleri nelerdir?