Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimin geleceğini olumlu yönde etkileyecek yapılması gereken hamleler nelerdir?

Girişimlerin değişmesi zordur çünkü girişimciler düşüncelerini pek fazla değiştirmek istemezler. Ancak yapılacak bazı değişimler girişimlerin gidişatını olumlu yönde oldukça etkileyebilir. Bir girişimin tutmayacağını düşünüp, girişimden vazgeçmek en kolay yoldur. Eğer girişimin tutmayacağını anlarsak vazgeçmekten çok pivot yapma yoluna gidebilir. inploid'teki Pivot nedir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir? sorusunda bu konu hakkında cevaplar bulabilirsiniz.

Girişimlerimizin daha iyi bir hal alması için altın dokunuşlar nasıl yapabiliriz?

 • Girişim için problem olan noktalar iyi tespit edilmeli. Bu problemin çözülmesi için en öncelikli görev olmalıdır. Eğer bir problem varsa, diğer konularda başarılı olunsa dahi girişimin gelişim hızı yavaşlayacaktır.
 • Girişime doğru noktadan başlamak çok önemli ancak bir o kadar da önemli bir diğer nokta ise girşimin kaynağı ile hitap ettiği kesimin birbiriyle tutarlılık göstermesidir. Eğer girişimin çıkış noktası ile hedeflenen noktası birbirinden bağımısız ise zamanla onları eşleştirme yoluna gitmeliyiz.
 • Girşime yatırım yapacak ya da ortak olacak kişiler girişimin geleceği için oldukça önemlidir. Girşime değer katacak, fikirleri ile gelişimini hızlandıracak yatırımcılar oldukça faydalı olacaktır. Sadece parası olması girişime ortak olması için gereken tek parametre olmamalıdır.
 • Girişimin süreç içerisinde ne kadar başarılı olduğu iyi tespit edilmelidir. Bu konuda bilgiler iyi toplanmalı, belirlenen sonuçlara göre bir yol haritası çizilmelidir.
 • Çok karmaşık olmayan bir plan yapılmalı ve ona sadık kalmak için çalışmalar yapılmalıdır. Bazı durumlarda plandan sapmalar olabilir ancak genel resme bakıldğı zaman plana geri dönülmelidir.
 • Riskleri azaltmak için çalışmalar yapmalıyız. Gerekirse bu konuda bilgili kişilerden önerilere açık olmalıyız.
 • Çalışan kişiler içinde hedefe yönelik iş bölümü gerçekleştirilmelidir. Adım adım girişim hakkında kritik noktalarda sorumluluk almaları sağlanmalıdır.
 • Girişimin proje kapsamının kontrol edilemeyecek ölçüde büyüyüp genişlememesi için çalışmalar yapılmalıdır. Önemli nokta kontrolün kaybedilmemesi.

Bu noktaların dışında beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Vazgeçmemek bir girişim için belki de herşeyden önemlidir. Yapacağımız ufak değişiklikler girişimin daha hızlı bir gelişim göstermesi içindir. Değişiklik işini fazla abartıp girişimin farklı bir hal almasını da engellemeliyiz.
 • Paylaş
Bu bir internet girişimi ise, hedeflenen en mükemmeli yakalamaya çalışmadan insanların kullanmaya başlayabileceği bir sürümü yayına almalıyız. Bırakın insanlar kullansın, geri bildirimler gelsin hatta ücretsiz olsun. Bundan korkmamalı.

Çevrenize akıl danışmaktan, yardım istemekten çekinmemelisiniz.

Fikrimi, projemi çalarlar korkusu çok fazla oluyor bu korkuyu artık aşmalı ve kartları açık oynamalısınız. İnsanlara anlatmalı, fikirlerini sormalısınız. Ürününüz ile ilgili ihtiyacı olabilecek kişilerle iletişim kurmalı sunumlar hazırlamalı bu ürünü satın alırlar mı kendilerine sormalısınız.

Hedef kitleniz ile iletişim halinde olmalısınız. Bu sizin görmediklerinizin size aktarılmasını sağlar.
 • Paylaş
2

Redeye, Sizi takip eden milyonlar olmasındansa sizi destekleyen 100 kişinin sağlayabileceği geri bildirimin daha somut sonuçlara yol açabileceğine dair bir şeyler duydum sanırım bugün bir tv programında.

Eski Inploider, Katılıyorum. Mükemmelliyetçi olmaktan biraz uzak durmalıyız çünkü bu duygu girişimin gerçekleşmesi önünde en büyük problem olabiliyor. İnternet girişimleri için ilk yayına geçilecek zaman çok uzun sürmemeli. Zaten bir anda milyonlarca kitleye erişme gibi bir hedef de anlamsız. Facebook ile ilk çıktığı dönemde sadece kendi kampüsünde yayın yapıyordu. Bu yüzden hızlı hareket etmeli ve hedef kitle ile en kısa sürede projeyi tanıştırmalı.

 1. Parlak bir fikir
 2. Risk almak
 3. Sermaye
 • Paylaş
Doğayla uyumlu kurguların giderek önem kazanacağından bahsediliyor. Yeşil bilişim tanımına entegre bir şirket ilgi çekebileceği gibi, geri dönüşüm üzerine tasarlanabilecek bir sosyal girişim de itibarlı bir yer hak edecektir. Zira gün geçtikçe dünya üzerinde kaynak kıtlığı yaratma potansiyelleri artan sistemler kullanılıyor halihazırda. Nasıl derler sanırım optimize etmemiz lazım biraz ya da verimliliğini mi arttırsak? Mikro ve makro planlarla iyi pozisyonlar alıp sağlam bir ölçeklendirme de gerçekleştirilse hiç fena olmaz herhalde.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

933 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt