Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitar akorlarında C7 gibi 7'li ve 5'li akorların tam olarak anlamı nedir?

Burada akor notasyonlarından bahsetmişsin. Öncelikle baştaki harf akorun tonunu ifade eder. Sırasıyla İtalyancadan gelmiş La Si Do Re Mi Fa Sol La, Amerikan notasyonunda A B C D E F G A'ya tekabül ediyor. Bunları karşılaştırınca görüyorsun ki C tonu bizdeki Do oluyor.

Gelelim akor'a birden fazla ton aynı anda çalındığında bu çalınana akor deniyor. Bu akor sesleri birbirine uyumlu olabilir ya da kalan sesleri diğer enstrümanlarla (bas, klavye vb.) tamalanacağı için uyumsuz da olabilir. 

Şimdi bir Do majör akorunu inceleyelim. Normal olarak bir Do majörde o gamın (Do Re Mi Fa Sol La Si Do) 1., 3., 5. notalarını beraber çalarız yani Do Mi Sol sesleri beraber çalındığında Do majör akoru oluşur. 7'li akorlarda ise eğer akor majör bir akorsa 7. sesin yarım ses pesini yukarıdaki seslere ekleriz yani Do majör yedilisi şöyle olur Do Mi Sol Sibemol. Minör akorlarda minör gamın 7. sesini olduğu gibi ekleriz. Burada da sana Do majörün 1. dereceden akraba gamı olan La minör gamından örnek vereyim (La Si Do Re Mi Fa Sol La). Burada La minör akoru yine 1., 3., 5. seslerden oluşur La Do Mi seslerinden oluşur, La minör yedili ise La Do Mi Sol seslerinden oluşur ve 7. seste bir ton düşmesi olmaz. 

Beşli akorlar ise genllikle rock, metal gibi türlerde kullanılır, majör, minör gibi cinsiyeti yoktur ki zaten cinsiyeti sağlayan üçüncü sestir. Bu akorlara aynı zamanda power chord denir. Örnek vermek gerekirse gitarda en kalın Mi telinin üçüncü perdesine işaret parmağını koyarak bir Sol elde edersin, yüzük parmağını da ikinci kalın tel olan La telinin 5. perdesine koyarak Sol gamının 5. sesi olan Re sesini elde edersin. İkisi birden G5 olur. Smoke on the water'ın ilk akoru olur :) eğer istersen serçe parmağını da 3. kalın tel olan Re telinin 5. perdesine hemen yüzük parmağının altına koyarsın ve akorunun sesini zenginleştirebilirsin. 
  • Paylaş

Sorunuzun yanıtı ile kalmayıp daha fazlasını öğrenmeye meraklıysanız, aşağıdaki linki bulunan kitabı edinin. Müzik adına ne kadar çok şey katabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Tabi o kitaptaki yazıları bilen birinden de destek alırsanız, anlatım desteği ile bir pekiştirirsiniz ki mis olur.

dr.com.tr/kitap/armoni/nurhan-cangal/sanat-tasarim/muzik/urunno=0000000063988

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2703 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları