Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitar teli nasıl seçilir?

    Kullanılan marka çok önemlidir öncelikle.Genel yorumlarda klasik gitar için  D'Addario, elektrik gitarda ise Ernie Ball tercih edilmekte..Bu ikisi çok geç eskiyor ve çabuk oksitlenmiyormuş.
   Bas gitarcılar için ;telleri söküp sodalı suda kaynatın..Tellerin yenilenmesini sağlayacaktır.
  • Paylaş
Elektro için tek bir tel var o da Elixir. Bunlar D'Addario tellerin Goretex kaplanmışları. Biraz pahalılar ama hem çok kayganlar, hem güzel seslerini ölene kadar koruyorlar hem de kullanım ömürleri genelde aylar sürüyor.
Klasik gitar için Hannabach modellerini tercih ediyorum. Bunlar çok doygun sese sahip oluyorlar, çok çabuk akord tutmaya başlıyorlar ve uzun ömürlüler. En ucuz modelleri 20TL ve onlar bile çok doyurucu teller. Bir de Höffner telleri çok severim ama onlar yurdumuzda yani aslında İstanbul Tünel'de, Sıraselviler'de ve Ankara'da bulunmuyorlar. 
Bir de elektro akustik gitarım var naylon telli, onda da D'Addarrio Pro Arte Hard Tension tercih ediyorum, bu teller de Goretex kaplı ve uzun ömürlü.
Çelik telli akustik gitarımda da yine Elixir telleri tercih ediyorum, aynı elektrodaki nedenlerden. Bu, Goretex kaplı teller bir yığın avantajının yanında uzun ömürlerinden dolayı bir de ucuza geliyorlar. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

888 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları