Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir müzik enstrümanı ile uğraşanlar bilirler, şarkıların başında; örneğin si bemol yazarlar ve oradan çalarlar. Bunu mantığı nedir?

Ben 4 yıldır gitar ile uğraşıyorum ama pek üzerine düşemedim, ritimleri ve soloları kağıtlardan çıkarıyorum ama bu işi biraz daha kolaylaştırmak için bir bölüme geçmek istiyorum yardımı olan olur mu ?Düzenle
Sol anahtarının önündeki bemol ya da diyez işareti o çizgi üzerinde bulunan ve bütün ölçülerdeki notaların bemol ya da diyez aldığını gösterir. taaa ki özel bir naturel çal işareti görene kadar.
  • Paylaş
      Bu ilişimden başta yazan işarete göre hangi gamın notalarının çalınacağına bakabilirsin: en.wikipedia.org/wiki/circle_of_fifths. Yani başta yazan bir Si bemol o kısmın ya Fa majörden ya da Re minörden çalınacağını ifade eder. Her iki gamın notaları aynıdır sadece biri Fa'dan diğeri Re'den başlar. 
      Konuyu daha da açabiliriz. Şimdi, bir Do majör gamı Do Re Mi Fa Sol La Si Do notalarından oluşur. Eğer gitarında bu notaları tek bir tel üzerinde çalarsan göreceksin ki 3. aralık Mi ve Fa ve de 7. aralık Si ve Do notaları arasında sadece tek perde yani yarım ses aralığı diğer sesler arasında ise tam ses aralığı vardır. Yani 3. ve 7. aralığı  yarım ses olan gamlara majör gam denir. Aynı sesleri La'dan başlayarak çaldığında (La Si Do Re Mi Fa Sol La) göreceksin ki 2. aralık Si ve Do ve de 5. aralık Mi ve Fa yarım ses olacaktır. Aynı ilişkiyi Fa majöre yani tek Si bemollü gama taşırsak Fa Sol La Sib Do Re Mi Fa sesleri çalınacak, burada da görüyorsun ki bir majör gam oluşabilmesi için 3. aralığın yani La ve Si aralığının yarım ses olabilmesi için Si sesinin yarım ses pese kaydırılması yani Sib olması gerekmektedir. Mi ve Fa yani 7. aralık zaten sesleri kaydırmadan, oldukları gibi yarım sestir. Yani yine 3. ve 7. aralıkları yarım ses diğer aralıkları tam ses olan bir gam, başka bir deyişle Fa majör gamı oluşturuldu. Aynı ilişkiyi La minör ve Re minör arasında da görmekteyiz Si bemollü bu gamı Re sesinden başlayarak çaldığında görecek ya da duyacaksın ki (Re Mi Fa Sol La Sib Do Re) ikinci aralık olan Mi ve Fa ve de 5. aralık olan La ve Sib yarım ses aralıklar diğerleri tam ses aralıklardır. İşte baştaki diyez ve bemol işaretleri bu ilişkilerin oluşturulabilmesine yaramaktadır.
  • Paylaş
Simdi bence arkadas bunun teori degil de duygusal boyutunu sormus. Bana gore insanin icinde bir tini vardir. Benim calismalarimda da ben sol minor e bayilirim. Oturdummu piyano basina, sanki tonlar sadece sol minorden ibaretmis gibi hep ayni ton uzerinden giderim. Soruya donecek olursak tek bemol ya fa majordur yada ilgili minoru re minordur. Kulaga da guzel geliyorsa onu kullanir adam. Benim fikrim bu...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

915 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt