Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitarlara bağlanan prosesör nedir? Ne işe yarar?

Prosesör dediğimiz şey aslında bir efektördür. Algılanan seslere belli efektleri veren aygıtlar olarak bilinirler ve kullanılırlar. Genellikle elektro gitar üzerinde kullanılır, elektro gitarın manyetiklerinden algılanan ses jak kablosu üzerinden prosesöre iletilir ve prosesörden ise amfiye veya herhangi bir çıkış birimine bağlanır ve prosesör enstrüman ile çıkış birimi arasında yer almış olup, seslere efekt verir. Bilindik birkaç efekt söyleyeyim, "Distortion", "Echo", "Reverb" vb. bir çok efekti prosesörden sağlayabiliriz. Çok sayıda prosesör mevcuttur, ihtiyaca göre prosesör alınabilir. Prosesörü önemli kılan gitarı çalan kişiye ton geçişlerinde kolaylık sağlaması, ayak pedalıyla bunu yapabiliyor olması, ve tonlarının kalitesidir. Bir çok prosesörde ise kendi efektimizi yaratabiliyoruz, ayalarını değiştirerek. Prosesörler sadece efektör görevi yapmazlar, bir çoğunda gene metronom, tuner veya wah pedalı bulunmaktadır.
  • Paylaş
Gitar efekt prosesörleri, herhangi bir gitar efektini analog olarak yapmakta olan diğer efektörleri -ki genelde bunlar tekli pedal formatında olurlar- taklit etmeleri için son kullanıcıya sunulmuşlardır.

Herhangi bir genelleme yanlış olur ancak genellikle taklit ettikleri ünitelerin kalitesine ulaştıramamaktadırlar. Fakat asıl olayları, 6-7 adet pedal kullanmanızın önüne geçerek kutu şeklinde tek bir ünite ile özellikle sahnede size büyük kolaylık sağlarlar. Örneğin bu cihazların ampli ve kabin simülasyonu yapan modelleri, sadece gitarınız ve prosesörünüzle bütün bir geceyi size amplisiz çalma olanağı sağlamaktadırlar.

Son dönemde çıkan modellerine üreticiler ses arayüzü de koyarak (audio interface) özellikle kayıt işleri ile ilgilenmek isteyen gitaristler için dijital ortamda kayıt için büyük kolaylık sağlamışlardır.

Bunların en yaygın olarak görülenleri, Line6 firmasının POD serileri, Boss'un GT serileri ve Zoom ve Digitech tarafından üretilen ürünlerdir.

Ayrıca Kemper'in ürettiği Ampli Profilleyicisi de olayı bambaşka bir boyuta taşımıştır. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz çalışma prensibini.Ancak işin bir de farklı tarafı son zamanlarda gitaristleri bu konudaki fikirlerini değiştirmeye başladı. Bu ürün ise Fractal Audio'nun ürettiği Axe Fx serisi.

Örnek vermek gerekirse senelerdir sahnede Mesa Boogie amplilerini kullanmakta olan Metallica bile bu ürünleri kullanmakta artık. Yani son İstanbul konserinde gitarları bir lambalı ampliden değil, bir dijital ses işleyicisinden dinlediniz. Aşağıdaki videodaki tonun bir dijital prosesörden geldiğini kim tahmin edebilir?

  • Paylaş
Evet bunlar sesi önce analogdan dijitale çevirerek işleyen ve çıkıştan önce de tekrar analoga çeviren aletlerdir. Ses kalitesi ve efekt çeşitliliği ilk duyduğunuzda etkileyici de gelecektir. Yalnız eğer güzel bir lambalı amfi (Masa Boogie, Marshal, Fender) kullanıyor ve bunun ürettiği basıncı, dolu, tok sesi seviyorsanız bir kaç dakika sonra bu aletlerin sizi tatmin etmediğini göreceksinizdir. Ses, analogdan yani ses dalgasından dijitale, yani bitlere çevrilmesi ardından da işlenip yeniden ses dalgasına çevrildiğinde hemen tüm nüanslar kaybolacaktır. Tok bir rock sound'u için genellikle analog aletler kullanılmaktadır. Bu aletler ses dalgasını basamaklanmış bitlere çevirmeden ses dalgası haliyle işlerler ve hemen tüm efektler analog aletler olarak da satın alınabilirler. Bir çok lambalı analog amfide zaten distortion ve rewerb efektleri bulunmaktadır ki yoksa bile pedal olarak satın alınıp set up'a eklenebilirler, bunun yanı sıra eko efektleri olan chorus, delay, flanger ya da modulasyon efektlerinden wah wah bile analog efekt aletleri şeklinde satın alınabilmektedir. Bir çok gitarist tube screamer, tube man gibi lambalı ön amfileri kullandıkları transistörlü amfilerin yapay sesini yumuşatmak ve bozmak (distort etmek) için kullanırlar. Bu tür analog efektlerin en büyük avantajı bir dönüştürme işlemi uygulamadıklarından gitaristin ürettiği nüansları olduğu gibi amfiye yansıtabilmeleridir.
  • Paylaş
Yeni başlayanlar için en ideal setup bence. Başladıktan sonra yüzlerce lira harcayıp bir setup kurmak (sonuçta gitar amfi alınırken zaten belirli bir masraf yapılıyor) yerine uzun süre tatmin edebilecek bir alet. 1 yıldır kullanırım (Digitech RP155) ve hiç bir zaman bir eksikliğini hissetmedim. Uzun süre de kullanırım diye tahmin ediyorum :)
  • Paylaş
2

Şaman, Ben de Roland Cube'lere bayılıyorum. Eskiden bir Mach II Mesa Boogie'm vardı. Sadece dijital efekt aletlerinin dezavantajlarını da yazmak istemiştim. Bir de Line6 Pod'lar var ki, benim öyle bir ses kartım var ve memnunum ama Mesa'nın yerini tutar mı dersen, kesinlikle hayır. :) Ev için güzel bir çözüm mü dediğinde kesinlikle evet derim. Mühendisim işte her şeyin avantaj ve dezavantajlarını düşünüyorum.

Aleks Mutlu, Ya tabii ki belirtmek lazım dezavantajlarını sonuçta insanlar satın almadan önce araştırıyorlar. Sadece avantajlarını belirtmek olmaz :)

Ayrıca diğer avantajı da illa ki amfiye bağlamanıza gerek yok. Evdeki ses sistemine (bilgisayar hoparlörü dahil) bağlayabilirsiniz. Gece geç saatte kulaklık takıp çalışabilirsiniz. Çok güzel oluyor öyle inanın :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8385 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Elektro gitar prosesörü ne işe yarar?