Bilmek istediğin her şeye ulaş

Github platformunun kullanım amacı nedir? Github'a benzer başka platformlar var mıdır? Varsa hangileridir?

Github açık kaynak kodlu kod veya projelerin sunulduğu ücretsiz bir servis sağlayıcıdır. SVN (sub-version) sistemleri ile desteklenen projeler dahil birçok projeyi buraya aktarabilir, burada projenize destek olacak kişiler ile birlikte projenizi açık kaynak kodlu olarak daha fazla insanla geliştirme şansı yakalarsınız. Projeyi dünyanın farklı yerlerindeki bir çok kullanıcı ile birlikte geliştirir, her değişikliği SVN desteği sayesinde sunucuya bildirir, şeffaf olarak projeyi takip eden her kullanıcının bu değişiklikleri ve versiyonları takip etmesini sağlarsınız. Github'da daha çok PHP, Phyton vb. açık kaynak destekli dil ve derleyicilerin projeleri bulunur. .NET vb. destekli diller için ise aynı sistem farklı alanlarda faaliyet gösterir. .NET için, codeplex.com en büyüklerindendir. sourceforge.net de bir diğer örnek olabilir (çoğunlukla derlenmiş halleri servis edilse de). Hazırlanmış, derlenmiş paketlerin prıojelerde dahil edilmesi için de Microsoft tarafında Nuget iyi bir alternatiftir (nuget.org -Visual Studio içerisinde bulunan Nuget nedir? Ne işe yarar? ).

Github kaynak kodu yönetimi için kendi sistemini kullanır. Git adını verdiği bu sistem ile projenin farklı versiyonlarını, bu versiyonlar arasındaki değişiklikler, ek bilgileri vs. tutar ve bunu proje sayfasında sürekli günceller. Aynı sistem .NET kanadınfa TFS (Team Foundation Server) içerisindeki kaykan kodu kontrol sistemi ile gerçekleştirilmektedir (Team Foundation Server ne işe yarar?).
  • Paylaş
Sorunun sadece git desteği veren sağlayıcıları kapsadığını düşünerekten alternatiflerden birkaçını saymak gerekirse;
  • Paylaş
Git alt yapısı ile çalışan diğer servisler

heroku.com
engineyard.com
  • Paylaş
Git; kaynak kodu yönetimi programıdır.
Github; Çok popüler olmuş git ile uyumlu bir kaynak kodu server'ıdır.

git'i kendi server'ınızada kurabilirsiniz. Biz öyle yaptık mesela. Bayağı uğraştırıyor ama tüm kod sizde oluyor. Örneğin github'a proje açtığınızda bu public oluyor, herkes tarafından görülebilir. Eğer private olmasını istiyorsanız ücret ödemeniz gerekiyor. Hem ücretsiz hemde private olsun diyorsanız Bigbucket en iyi seçenek. Zaten github'ın da en büyük rakibi. Yada bizim gibi kendi server'ınıza da kurabilirsiniz.
  • Paylaş
Versiyon kontrolu, kaynak kod depolama, takim halinde calisma amaclari.

Svn,
Cvs,
Mercurial,
Bitbucket,
Sourceforge,
Code google(2016 da kapanacagi duyruldu)

Tabi git ve github biraz farkli aslinda github size git icin bir sunucu saglamaktadir. Siz bu isi localde de yapabilirsiniz baska alet edevatlarla.
  • Paylaş
1

Omer Ayverdi, Bug tracking de eklenebilir amaclari arasina..