Bilmek istediğin her şeye ulaş

Github.com tam olarak nasıl kullanılmalıdır? Sistem nasıl çalışır? Açıklar mısınız?

GitHub.com 'un ücretli ve ücretsiz iki tür kullanımı var.
Ücretsiz açılan repositorylerin (proje kaynak kod deposu) tamamı public oluşturulur ve bu repositorylere erişim açık olur. Ücretli olanlar da private olur.

GitHub'ı anlamadan önce Git nedir bunun üzerinde biraz okumalar yapmanızı öneririm.

Şuradan Git ile ilgili yazılmış çok güzel bir makale var öneriyorum
atlassian.com/git/tutorial/git-basics

Windows işletim sistemi kullanıyorum dolayısıyla GitHub.com'da "GithHub for Windows" programı makinamda kurulu. GitHub programını çalıştırınca ekranda localde ve githubdaki repolar listelenir.

İnternet Girişimleri

Ben makinamda yeni bir repo oluşturabilirim. Bu repo içinde yapacağım değişiklikleri commit edebilirim. Burada Git'i güzel yapan özelliklerden biri offline olarak kaynak kodunuzu commit etmenizi sağlaması. Online olduğunuzda da publish yaparak sunucuya gönderiyorsunuz. SVN'den ayrılan farklarından biri bu.

Kısaca fikir vermesi için bir video hazırladım. Şu linkten izleyebilirsiniz

megaswf.com/s/2633548

Videoda GitHub hesabımda yeni bir repo oluşturuyorum.
Ardından Windows'da GitHub programı ile hesabıma bağlanıp bu repoyu bilgisayarıma çekiyorum ve fiziksel olarak o klasör üzerinde çalışıyorum. Ardından commit ediyorum. Commit işleminin sunucu ile bir ilgisi yok. Commit yaptığımda ilk versionlamamı da yapmış oluyorum. Sunucuya göndermek için publish yapıyorum.

Eğer size ait olmayan bir repo üzerinde çalışmak isterseniz bunu önce fork etmelisiniz. Fork ettiğinizde kendi GitHub hesabınız üzerinden bu kodlara erişip makinanıza clone alabilirsiniz. Ardından yapacağınız değişiklikleri commit edip publish yapabilirsiniz ve bu değişiklikleri "pull request" işlemi ile projeyi ilk oluşturan kişiye bildirip projenin gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz.

Anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz
  • Paylaş
Yaptığın projelerin sürümlerini tutuyorsun ya, "blog_son", "blog_son_enson", "blog_asil_bu_son" diye : D işte bu işi standartlaştırmak, versiyonlamak için kullanılabilir, birden fazla kişi proje gelişiriyorsanız ortak çalışma alanı sağlar aynı ofiste veya ayrı ülkelerde olsanız dahi. Kaynak kodlarını açık ve ücretsiz dağıtacaksan ücretsiz barındırma sağlar. Statik site alanı verir. Yazılımcı için bir sosyal ağdır. Yeni kodlar görüp kendini geliştirirsin, insanları takip edersin vs vs. Ayrıca köşe başındaki çöp şirket değil de, gerçekten kaliteli ve ne yaptığını bilen bir iş yerinde işe başlayacaksan sana soracakları ilk 3 sorudan biri github profilindir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

589 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt