Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitmekten en çok keyif aldığınız yeme-içme mekanları neler? Bir iş kuracak olsanız hangisinin geliri diğerlerine göre daha iyi? Fast food, cafe&bistro, bar, türk kahvecileri, butik pastane/cafe, restaurantlar, ayak üstü yemek yenen yerler, köy kahvaltısı veren yerler, mangal evleri, kebapçılar...?

Anket olarak yanıtlayayım. Ben sırasıyla:
 1. Gece Klübü
 2. Bar - Birahane
 3. Meyhane - Ocakbaşı
 4. Kebapçı
 5. Ayak üstü Türk yemekleri yenen yerler

Severim

aEn sevmediklerim öncelikle pirzolaların alu folyoya sarılı ve soğuk geldiği bez peçeteli aşırı pahalı maganda restoranlardır. Ardından da muhakkak ki Amerikan fast food'ları gelir. Köy kahvaltısının iyi olduğuna hiçbir yerde rastlamadım, zeytinler çamur, peynirler kireç, sucuklar en ucuzundan olur hep, onlardan iyice kaçınırım. Aslında kaliteli malzemeyle kahvaltı veren bildiğim tek dükkan Beşiktaş çarşıda Çakmak Kahvaltı Salonu. O tür bir şey düşünürseniz gidip bir inceleyin. Sadece hfata sonu üç gün iyi iş yaptıklarını da göz önünde bulundurun.

Genel olarak içki satan yerlerin geliri daha iyi olur. Malzeme bozulmaz, bayatlamaz, zayiatı sıfırdır, personel ihtiyacı minimumdur. Tabii yemek işinde de malzeme kalitesi ve fiyatlara abanırsanız zayiatla birlikte aynı gelir marjına yaklaşabilirsiniz amma bu sefer de o fiyatları kaldıracak muhitte çok pahalı bir yer tutmanız gerekir.

Bence yine de eğer gastronomiye yatırım yapılacaksa büfe işi en karlısı. Restorana yatıracağınız para kadar büfe alsanız sanki daha karlı çıkarsınız. Büfe biraz da bara benziyor, malzemeniz hiçbir zaman bozulmuyor. Personel bardan da ucuz. Kira da muhtemelen daha ucuzdur. Kar marjını neredeyse bardaki kadar yüksek tutabilirsiniz. Malzeme en ucuzundan, fiyat da ucuz şeklinde.
 • Paylaş
1. Loş bir bar
2.Nezih bir restaurant
3.Sakin ve kafamı dinleyebileceğim bir kafe.
 • Paylaş
Bu soruya beleşe cevap verecek insan bu ülkede yok bence.
 • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, Aslında çok güzel bir cevap sorunun içinde; parada istemem @hakkan :)

Hakan, :-):-) walla soru öyle kapsamlı ki, o kadar detay ile ben bir yıllık kira ödüyorum. 😊

Ayhan Şimşek, Uwww :))) ee bu zamanda çalmadan kazanılan birikimi bir girişime adamak zor olmadığındandır bana göre^^

Hakan, :-) aynen budur

Bulunduğu konuma göre ortamına göre çevrenin ekonomisine de bağlıdır.

deniz kenarında ise BALIK RESTORANI
gençlerin dolaştığı bir cadde ise FAST FOOD , TÜRK KAHVECİLERİ , CAFE& BAR
kafa dinlemek isteyen muhite BUTİK PASTANE/CAFE

kuracağınız işte bunları göz önünde bulundurursak gelir oranı daha fazla olacaktır.
eğer bir iş kuracak olursam en çok dikkat edeceğim şey;
(yukarıda yazdığım gibi kuracağım iş yerinin çevresi ve konumu )

1- TEMİZLİK VE HİJYEN
2- LEZZET
3- YEMEK SUNUMU = ne kadar göz alıcı olursa o kadar insanların yeme isteğide artacaktır.
4- MEKAN DİZAYNI = şimdiki gençler gösterişe o kadar önem veriyorlar ki oturdukları mekanın hijyeninden çok dış görünüşüne önem veriyorlar. ÇÜNKÜ; Dış mekan o mekanı sıra dışı yapıyor.
 • Paylaş
Keyif almakla, para kazanmak için yapılanlar farklıdır. İş planı yapmadan önce bir cevap verilemez ancak şunu belirteyim yapacağınız en iyi iş bildiğiniz iştir. Ondan sonra yönetim becerileri gelir.
 • Paylaş
1- Türk Kahvecileri - Popüler kahve mekanlarından daha çok seviyorum bu mekanları zira müşterilere sadece Türk kahvesi değil çok geniş bir yelpaze sunuyorlar ve fiyatları çok daha uygun oluyor. Modern & geleneksel bir arada uyumlu olduğunda çok güzel sonuçlar doğurabiliyor, ki gittiğim çoğu yer bu ikisini harmanlamış yerler ve adeta dolup taşıyorlar.
2- Cafe & Bistro - Özellikle öğle aralarımızda işten buralara akın ediyoruz diyebilirim. İş yerimin çevresinde bilmediğim cafe yok desem yeridir. Çıkamasak bile mutlaka sipariş verdiğimiz, müdavim olduğumuz yerler mevcut.
3- Bar - Kişisel tercihim özellikle rock barlardan yana, zira popüler müziğin ağırlıklı olduğu mekanlardan hazzetmiyorum. Ha tabii ki popüler müziklerden dinlediklerim yok mu, var. Fakat bir mekana oturduğum bütün süre boyunca o cıstak melodilere maruz kalmak pek tercihim değil. Benim tercihimi bir kenara bırakırsak, bu mekanlar da yine dolup taşanlardan. Özellikle cafe & bar tarzı olanlar daha çok rağbet görüyor. Malum, bir grupta kimisi alkollü bir mekana gidelim derken illa alkolsüz mekan isteyen biri oluyor. Bu cafe & bar'lar beni böyle bir sürü durumdan kurtardı diyebilirim.
4- Restoranlar - Bu aralar nedense geleneksel yemek sunan restoranların da kalabalık olduğunu, en azından benim bulunduğum çevrede farkettim. Fakat öyle "Hasan abi ordan bize iki kuru çek" tarzı mekanlar değil de, çok aile mekanı ve nezih mekanlar bahsettiklerim. Hele hele fasıl yapılabilecek bir yer ise tadından yenmiyorlar.

Benim tercihlerim bu yönde.:)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

319 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt