Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gıybet nedir? Çeşitleri nelerdir?

Gıybet, insanların ayıbını arkasından söylemek veya aleyhine konuşmaktır. Türkçe'de gıybet için dedikodu veya çekiştirme kelimeleri kullanılır. İslam'da büyük günahlardan biridir. Hucurat suresi 12. ayette, gıybet yapmak, ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir. Surenin 12 ayetinin meali: "Ey âmenû olanlar! Zandan çok sakının. Muhakkak ki bazı zanlar günahtır. Ve tecessüs etmeyin (merak edip insanların hatalarını araştırmayın). Sizin bir kısmınız diğerlerinin dedikodusunu yapmasın. Hiç sizden biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Elbette ondan tiksinirsiniz. Ve Allah'a karşı takva sahibi olunuz. Muhakkak ki Allah, tövbeleri kabul eden ve Rahîm olandır."
Din
Hucurat suresi, Ayet: 12

Fakat haksızlığa uğramış birinin, sorununu, çözebilecek birine anlatması veya bir kişiyi ona zarar verebilecek birine karşı (iddiası bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet olmaz. Gıybetin nasıl yapıldığına göre çeşitleri vardır:
  1. İnsanın bedeni ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kişi hakkında "Kördür, topaldır, keldir, şaşıdır, kısa boyludur, uzun boyludur, çirkindir" gibi kişinin duyduğunda hoşlanmayacağı kusurlarını söylemek.
  2. İnsanın elbisesiyle ilgili kusurlarını söylemek: Bir kimse hakkında "Pantolonu kısadır, eteği uzundur, elbisesi eskidir, ceketi kirlidir" gibi kişinin duyduğunda hoşlanmayacağı ayıplarını söylemek.
  3. Dünya işleri ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kimse hakkında "Terbiyesizdir, çok yer, çok uyur, ailesi çok gezer, evi temiz değildir" gibi kişinin duyduğunda rahatsız olacağı sözleri söylemek.
  4. Ahlakı ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kişi hakkında "Kötü huyludur, acizdir, zayıftır, korkaktır, cimridir, öfkelidir" gibi kişiyi rencide edici şeyleri söylemek.
  5. Asaleti ile ilgili kusurlarını söylemek: "Annesi hizmetçidir, babası çöpçüdür, kapıcıdır, çiftçidir veya ayakkabı boyacısıdır" gibi kişiyi küçük düşürücü sözleri söylemek.
  6. Dini işleri ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kimse hakkında "Fasıktır, yalancıdır, anne ve babasına itaat etmez, zalimdir, namaza tembeldir, daha Fatiha'yı bile düzgün okuyamıyor, üçkağıtçıdır, helal ve harama aldırmaz..." gibi duyduğunda kişiyi rahatsız edecek kusurlarını söylemek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

666 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt