Bilmek istediğin her şeye ulaş

Giyilebilir teknoloji günlük hayatımızda yaygın bir şekilde yer alabilecek mi, yoksa belli bir süre geniş tüketici kitlesinin bu ürünlere talebi azalacak mı?

Günlük yaşamda hemen her bireyin tercih edeceği bir tüketim mi olacak? Yani bir cep telefonu örneği gibi. Yoksa bu ürünler günlük yaşamın dışında bazı özel amaçlar için kullanılabilir. Düzenle
Bu konudaki düşüncelerim şu şekilde:
  • Saat ve türevlerine (kola takılabilir olanlar gibi - ufa.lt/a5m2ez) sıcak bakıyorum ve kullanım alışkanlıklarına paralel bir değişiklik olduğu için hızla talep görebileceğini ve adaptasyonunun kuvvetli olacağını düşünüyorum.
  • Google Glass ve türevlerine (gözlük vb.) sıcak bakmıyorum ve bu tür cihazların kullanıcı alışkanlıklarını köklü olarak ve dikey değişime zorlayacağını düşündüğüm için talep göreceğini ve hızla yaygınlaşacağını da düşünmüyorum.
  • Saat vb. cihazlardaki etkileşim kullanıcı ve cihaz arasında olacağı ve etraftaki insanlardan soyutlanmış bir iletişime de olanak sağlayabildiği için kişisel gizlilik açısından diğer insanların tepkisini de çok çekmeyecektir. Bu da bir artı.
  • Gözlük vb. cihazlar kullanıcı etkileşimi esnasında etraftaki diğer insanların kişisel gizliliğine tehdit oluşturabilir bir yapıda olduğundan ve etkileşimi cihaz-kullanıcı ikilisinden cihaz-kullanıcı-etraf üçlüsüne çevirebildiğinden gizlilik ve kişisel haklar ile ilgili ciddi sorun doğuracağını düşünüyorum. Nitekim bu konuda bazı olaylar olmaya başladı bile (marketingland.com/the-google-glass-priva...).

Ancak gelecek nesiller bu konudaki endişeleri umursamayabilir ve bu sosyal yapı değişebilir. O zamanı ben ölmeden görebilirim sanıyorum :)
  • Paylaş
4

Serkan Köse, Her zamanki gibi doğru hamle Apple'dan :)

Levent Aşkanteknolo.com adında giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti üzerine kurulu bir site var. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Serkan Köse, Şu an inceliyorum. Çok güzel derlemeler harbiden.. Teşekkürler..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

187 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt