Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gizli kullanıcılar tarafından sorulmuş sorular size de sanki kalabalık yapsın diye sorulmuş gibi gelmiyor mu?

Örneğin 'Bilgisayar' ağındaki soruların yarısından çoğu 'Gizli Kullanıcı' tarafından sorulmuş. Örneğin bu soruyu sorarken kullanıcı adının gizlenmesinin pek bi' mantığı olmasa gerek. inploid.com/t/cache-nedir-nerelerde-kull... Bu tür sorular sanki inploid platformunun daha kalabalık görünmesi için özellikle sorulmuş gibi, ayrıca birçoğu da Google'a yazarak çok daha kısa sürede cevap alınacak türden.Düzenle
İşte mesele de tam Google'a yazarak cevap bulmakta. Google size direkt olarak bir cevap vermez, size cevabı bulacağınız siteleri bulur gösterir. İnploid'in de tabi ki bir şirket de olarak amacı kazanç sağlamaktır. Google'daki tıklanma oranı ve sitede geçirilen her saniye bir sitenin değerini arttırır. Site tarafından sunulmuş olan hazır soruları ben SEO (Search Engine Optimisation) olarak görüyorum. Bu site de Google'a bir soru sorduğunuzda cevabı bilen seçeneklerden olmak istemektedir ki bu da bir sitenin ilk amacı olmalıdır, hatta mümkün mertebe tepede çıkmak da gerekmektedir. Dolayısıyla soruların çok önemli, gerekli bir amacı var, kalabalık yapmak değil, siteye bir ihtimal kaynak sağlamak.

Bir de mutlaka değinmeliyim ki hiçbir sitede bilgisayar problemlerinize buradaki kadar çabuk, doğru, yararlı cevapları alamıyorsunuz. Burada özellikle bilgisayar konusunda cevap verme yarışı var gibi...
  • Paylaş
Bir kaç ay öncesinde kadar inploid'de Soru Meydanı adı altında bir sistem bulunmakta idi. Bu sayfada sisteme girilen sorular kullanıcılar tarafından sahipleniliyor ve kullanıcıların kendi alanlarında soru sormaları için zemin hazırlanıyordu. Ancak puanlama sisteminde yapmış olduğumuz geliştirmeler sonunda Soru Meydanı'nı kaldırdık, bunun yerine sisteme, genel olarak kullanıcıların işine yarayacak sorular otomatik olarak giriliyor. Bu soruların ise bir sahibi yok. O yüzden de anonim soru olarak görüyorsunuz. Ancak bu konuda sizlerden gelecek geribildirimler ile sistemde değişikliğe elbette ki gidebiliriz. Burada konu hakkındaki fikirlerinizi de konuşmak isterim (alt yorum olarak ilerleyebiliriz).
  • Paylaş
Kimliği gizle seçeneği bence de gereksiz aslında. Çünkü burası özgür bir paylaşım ağı. Kimse size bir şeyi merak ettiniz ya da fikrinizi beyan ettiniz diye tü kaka demez.
  • Paylaş
6

Redeye, Bugün Avrupa'da anonimliğin bir hak olması gereği tartışılmaktadır. Zira yazar-çizer taifesi yıllardır çeşitli sebeplerden ötürü mahlas kullanmayı tercih edebilmektedir.

Sevgiseli, O çeşitli sebepleri ortadan kaldırsanız da herkes özgürce konuşabilse!

Redeye, Anlamıyorsunuz sanırım bu kişisel bir tercihtir karışılamaz.

Sevgiseli, Siz anlamıyorsunuz sanırım insanların kendilerini bunu tercih etme zorunda hissetmedikleri bir dünya istiyorum

Redeye, Anladım ve umarım [dedikten sonra bunu demeyi sevmem] ama yine de anonimlik tercih edenler açısından bir hak olarak korunmalıdır.

Sevgiseli, Siz "gizli kullanıcı" olarak kalın, ben de fikirlerimi açıkça beyan etmeye devam edeyim.