Bilmek istediğin her şeye ulaş
Gladio nedir?Dünya üzerinde çeşitli örgütler çeşitli adlarla kendilerine belirledikleri ya da kendilerine belirtilen hedefler doğrultusunda planlar yapmakta silahlı ve silahsız eylemlere kalkışmaktadırlar. Gladyo terimi 2. Dünya savaşı sonrasında ortaya çıkmıştır. Gladyo Latince Kısa Kılıç anlamına gelmektedir. II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa'da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya'da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen Kontr-gerilla (stay-behind) operasyonunun gayriresmi adı yani kod adıdır.

Gladio ne zaman kim tarafından kuruldu?
Gladio sözcüğünü isim olarak kullanan örgüt, Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu.

Gladio'nun diğer ülkelerdeki isimleri nelerdir?
Türkiye'de kontrgerilla, Yunanistan'da B-8 ya da SheepSkin, Belçika'da SDRA-8, Hollanda'da NATO Command, Batı Almanya'da Gehlen Örgütü, Stay Behind ya da Sword, Avusturya'da Schwert, Fransa'da Rüzgar Gülü, İspanya'da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), İngiltere'de ise Secret British Network olarak bilinir.

Kontrgerilla nedir?
Kontrgerilla, NATO bünyesindeki ülkelerde sol örgütlenmeye karşı oluşturulan CIA bağlantılı yasadışı Gladio örgütlenmelerinin Türkiye'deki adıdır.

Stay-behind nedir?
Stay-behind, NATO bünyesindeki ülkelerde sol örgütlenmeye karşı oluşturulan yasadışı silahlı kuvvetler. Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliğinin işgal ihtimali bahane edilerek oluşturulan gizli örgütlenmeler kuruldukları ülkelerde siyasi hayatı şekillendirmek için kullanılmıştır.
Gladio komünistlere karşı ilk nerede ne zaman kullanıldı?
1944’te Yunanistan’da gerçekleştirdi. İngiltere’yi protesto eden Komünistlerin üzerine LOK adlı gizli ordu mensuplarınca ateş açıldı. 25 solcu öldü.

Türkiye’de Gladio kuruldu mu?
Türkiye 1952 yılında NATO’ya girdi. Bir yıl sonra Seferberlik Tetkik Kurulu kuruldu. Finansmanı, teçhizatı ABD’den geldi. Binası Amerikan Askeri Yardım Heyeti (JUSMATT)'ın içindeydi. Bu kurum ve daha sonraki adıyla Özel Harp Dairesi ilk kez 1970’lerde tartışma konusu oldu. 12 Mart’ta işkence gören devrimciler kontrgerillanın Gladyo ile olan ilişkisini deşifre ettiler. Askerler, ÖHD'nin ülke işgalinde kullanılacağını; terör eylemlerine karışmadığını söylediler hep. Tartışmalar Gladio’nun İtalya’da ortaya çıkışıyla 1990’larda yeniden alevlendi.

İtalya’da Gladio açığa çıkarılmadı mı?
Bu koca bir yalandır. İşin aslı şudur: 31 mayıs 1972’de Peteano Köyü’ndeki bir patlamada polis gücü Carabinier’in üç elemanı öldü. Suç Kızıl Tugaylar’a atıldı. Aradan 12 yıl geçti. İtalyan Hakimi F. Casson dosyayı yeniden açtı ve hayretler içinde kaldı. Olay yerinde hiçbir polis araştırması yapılmamış; olay soruşturulmamış ve dosya kapatılmıştı. Bomba düzeneğinin Kızıl Tugaylar tarafından yapıldığı şeklindeki raporu İtalyan ırkçı Ordine Nuovo Örgütü’ne mensup M. Morin hazırlamıştı ! Halbuki bomba NATO envanterinde bulunan C-4 patlayıcıyla yapılmıştı.

Hakim Casson araştırmalarının sonucunda NATO’ya bağlı Gladio’nun yer altı cephaneliklerinden birini de ortaya çıkardı. Ardından İtalyan ırkçı örgütü ile İtalyan Askeri Gizli Servisi’nin (SID) bağlantılarını buldu. Peteano’daki patlamayı gerçekleştiren örgüt üyesi V. Vinciguerra tutukladı.

Şunu da eklemeliyim; 1974’de de Hakim G. Tamburino İtalyan sağcılarıyla gizli askeri servisin ilişkilerini soruşturmuş, hatta SID Başkanı General V. Miceli’yi devletin yapısını ve yönetim biçimini illegal eylemlerle değiştirmek iddiasıyla tutuklamıştı. General Micelli mahkemede “tüm yaptıklarımı bana NATO ve ABD emretti” demişti. Ama dava bu kadarla sınırlı kalmıştı.

Bu olaydan 16 yıl sonra Hakim Casson, Gladio’nun üzerine korkusuzca gitti. Hatta İtalyan Başbakanı G. Andreotti’nin Ağustos 1990’da Gladio’nun varlığını açıklaması işini kolaylaştıracağını sandı. Ancak İtalya devleti, Gladio’yu “devlet sırrı” kapsamına soktu. Sadece eylemi yapanlar cezalandırılacaktı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR