Bilmek istediğin her şeye ulaş

Glukoz şurubu nedir? Zararı var mıdır?

Nişastadan üretilen şuruplara glikoz şurubu denir. İçinde nişasta bulunan yiyeceklerin yani nişastanın hidrolizi ile elde edilir. Buğday, mısır, patates veya diğer bitkilerden elde edilen nişasta glukoz şurubu yapmak amacıyla kullanılabilir. Şurup oluşturulurken nişasta hidrolizine ek olarak asit ve bir takım destekleyiciler kullanılır.

Glikoz şurupları, şekerleme, bisküvi ve unlu mamuller, işlenmiş hazır gıdalar, reçel, helva, dondurma, bira ve Türk tatlılarının çoğu uygulamasında kullanılmaktadır.

Glikoz şurubunun zararlı olmasının en önemli nedeni; nişastalı bitkilerden çeşitli kimyasal yöntemlerle elde ediliyor olmasıdır. Şurup hazırlanırken, nişastalı bitkilerin nişastası alınarak glikoz şurubuna çevriliyor daha sonra fruktoza çevriliyor. Fruktoz, glikoza göre daha güçlü bir tatlandırıcı olduğu için daha az kullanılması yeterli oluyor ve dolayısıyla üretimde maliyeti düşürüyor.

Tüm şekerler arasında en hızlı yağa dönüşen şeker fruktozdur. Fazla fruktoz tüketiminin diyabet, hipertrigliseridemi, koroner kalp hastalığı, karaciğer yağlanması, hipertansiyon ve kansere yol açtığını bilinmektedir. Ayrıca obezite ve çeşitli hormon hastalıklarına da neden olmaktadır.
  • Paylaş
Kansere yol açar. Bu yüzden dünyaya bir zararı yoktur. İnsanoğluna zarar veren her şey gibi, bu da dünya için epey faydalı, epey gereklidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2708 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt