Bilmek istediğin her şeye ulaş

Go kart araçları ne kadar güvenlidir?

Son olaylardan sonra düşündüren bir soru gerçekten.Go kart araçları gerektiği gibi kullanıldığında güvenlidir.Ne yazık ki gördüğümüz gibi bazı işletmelerin ihmalleri olabiliyor.Bu yüzden karting yapacak olanların dikkat etmesi gereken şeyler var.Karting yaparken mutlaka saç toplanmalı,atkı,şal,kemer gibi aksesuarlar çıkartılmalıdır.Ayrıca topuklu ayakkabı giymemekte de fayda var.

Go Kart
  • Paylaş
Motorlu tüm taşıtlar tehlikelidir. Bunu biraz daha açmak gerekirse hepimizin duyduğu ama ne anlama geldiğini pekte bilmediğimiz beygir (hp) gücünden bahsetmek gerekiyor 1 beygir gücü 75kg'lık bir yükü bir saniyede 1 metre hareket ettirme gücü demek oluyor.

Buradan hareketle 2-3 beygir bile olsa üretilen gücün ne kadar büyük bir güç olduğunu kavramak lazım.

Örnek olarak 4 beygir gücündeki motorun gücünü 4 tekerli bir araca yük olarak dağıttığınızda o makine 75 x 4= 300kg yük çekebilecektir.

Makine ve Fizik Mühendisleri bunu daha net açıklar ancak vatandaş ağzıyla şöyle demekte fayda var; 75 kg'lık bir insan için 1 sn'de 1 metre hareket edeceksek, 1 beygir yerine 4 beygir gücü 4 metre hareket ettirecektir. Bunun karşılığı üzerimizde ki G kuvveti en az 0.9 olacağına göre, yerden 1 metre yükselip tekrar yere düşersek ağırlığımız x 4 x 0.9 yani 75 x 4 x 0.0.9=270 kg hızla yere çarpacağız demektir.

Motorlu tüm makineler ciddiye alınmalı ve tüm emniyet tedbirleri dikkatle kullanıcılar tarafından uygulanmalıdır.

AKSİ HALDE ÖLÜRSÜNÜZ.
  • Paylaş