Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökdelenler depremden nasıl korunuyor?

Gökdelenlerin doğal periyodu çok yüksektir. Yani kat başına ortalama 0,1 saniye diye düşünürsek 300 katlı bir gökdeleninki 30 saniye olur. Kısaca depremler gökdelenleri alçak binalar gibi sallayamazlar.

Aşağıda periyota karşılık zemin ivmelenmesini gösteren tipik bir deprem grafiği var. Gördüğünüz gibi 30 saniye gibi bir periyotta ivme sıfır (grafiğin bile dışında kalmış) Kuvvet=Kütle*İvme olduğuna göre depremler gökdelenler için çok da ciddi tehlike oluşturmazlar.
Gökdelen
  • Paylaş
Gökdelenler normal binalardan farklı olarak 4 şekilde korunabilirler.
1- betonarme değil çelik karkas kullanıp ağırlığı azaltarak
2-temeli ankastre değil raylarda hareket edecek şekilde tasarlayarak
3-en üst katına dinamik ağırlık merkezi değiştirici koyarak.
4-tasarımını sade yaparak
  • Paylaş
Temel kisimlarinda sok emici ve sallanti etkisini azaltan kaucuk lastikler kullaniliyor. Ayrica katlara yine sok etkisini sonumleyen damperler yerlestiriliyor. Bu sayede yapiya etkiyen deprem yuku buyuk olcude azaltilmis oluyor.
  • Paylaş
Bilinen en büyük depremlere göre tasarım yapılıyor çünkü deprem birtek şekilde olmuyor dikey, yatay diye iki ayrı ana yapısı olduğu gibi birde bunların fiziksel etkilerine bağlı olarak çeşitlenen alt kırınımları var. Bu nedenle gökdelenler tasarlanırken tüm bu tedbirler alınıyor.

Bildiğimiz yüksek binalara oranla gökdelenler çok daha geniş zemin alanına sahipler, temel kazıkları esneyebilen özel çelik materyeller ile destekleniyor, temel yapısında devasa kauçuk benzeri bir madde ile desteklemiş pabuçlar var bina bu pabuçlar üzerinde hareket edebiliyor ayrıca gökdelenlerin asıl yapı malzemesi çeliktir ve yüksekliğe göre belirlenen kat aralıklarında deprem, hava akımı, titreşim gibi dışsal etkileri absorbe eden amortisör yapılar ile güçlendirme yapılıyor bu sayede Şaman üstadın bahsettiği gibi küçük binalardan çok farklı bir yapı meydana geliyor ve deprem küçük binalarda olduğu gibi bir etki yaratmıyor gökdelenlerde. Şöyle bir durumda var gökdelen inşa eden mühendisler depremden daha çok hava akımları, rüzgar ve basınç koridorlarını dert ediyorlar kendilerine.
  • Paylaş
Bu statik hesabıyla ve yapı malzemesiyle alakalı çoğunlukla çelik yapı
  • Paylaş
Ülkemizde yüksek yapılar için bir standart yok. Ben ülkemizdeki gökdelenlerden korkuyorum açıkcası. Bir de harmonik soğurucu olayını araştırın derim, yüksek yapılarda kullanan, deprem etkisini azaltan bir sistem
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1544 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları