Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gömülü diş ameliyatı geçiren var mıdır? Ameliyat sonrasında karşılaşılan sıkıntılar nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?

20 lik gömülü dişlerin ilerleyen yaşlarda alınması kesinlikle gerekli midir? Yoksa diş yapısına göre farklılık gösterir mi ve bunun derecesini film çektirmeden az da olsa kendimiz anlayabilir miyiz?Düzenle
4 adet gömülü 20 yaş dişini ameliyatla çektirmiş bir diş hekimi olarak, öncelikle gerçekten çok da kolay olmayabileceğini söyleyebilirim.. Her durumda değil tabi. alt/üst çenede oluşuna, kemik içindeki yerine ve pozisyonuna vs. göre değişir. Çekim sırasında ağrıyı hissetmezsiniz, ama baskı hissini duyar ve aletlerin seslerini işitirsiniz. baskı hissi de rahatsız edici bir histir, ancak normal olduğunu bilirseniz daha rahat edebilirsiniz. Sesler de ağzınızın içinden geldiği için siz dışarıdan duyulduğundan biraz daha farklı duyarsınız, bu da normal, korkulacak bişi yok :)

Esas görevin size düştüğü zaman çekim sonrasıdır. İlk olarak çekim bölgesine yerleştirilen tamponu hekiminizin söylediği süre kadar mutlaka ağzınızda tutmalısınız. Bu süre duruma göre 20-45 dk arası değişir. İlk gün tükürmekten, sigaradan, sıcak şeyler yemekten, sıcak havada kalmaktan, sıcak banyo gibi şeylerden kaçınmalısınız, kanamayı tetikleyebilir. Yine ilk iki gün yanak üzerinden soğuk uygulaması yapmak şişliği azaltır. Ayrıca 3-4 gün antienflamatuar etkisi olan bir ağrı kesiciyi kullanmak da şişliği ve ağrıyı azaltacaktır. Aspirinden kesinlikle uzak durun!

1 hafta kadar sert şeyler yemeyin. Zaten ağzınızı açmada ve çiğnemede bir miktar kısıtlılık olacaktır. Sizi zorlamayacak her şeyi yiyip içebilirsiniz (ama alkol almayın, yine kanama riskini arttırırsınız).

Dikişlerin alınması sırasında da ciddi ağrılar olmaz. Hatta çoğunlukla dikişin oradan çıkarıldığını hissetmezsiniz bile. Dikiş alındıktan sonra da doku iyileşme sürecine devam ediyor olacağından birkaç gün yine benzer şeylere dikkat etmeniz faydalı olur diye düşünüyorum..

Geçmiş olsun :)
  • Paylaş
İşin en berbat yanlarından biri şu hiçbir şey yiyemiyorsunuz. Çorba içmek dışında. İçine ekmek doğrayabilirsiniz farketmez nasılda çiğneyemeyeceksiniz öylece yutacaksınız. Doyduğunuzu anlayamıyorsunuz. 3 gündür açlık çekiyorum =) . Yemek yiyebileceğim günü iple çekiyorum(ço ihtiyacım varmış gibi: P) Kanamalar ufak çaplı olursa ilk günlerde sıkıntı yok ancak kanama devam ediyorsa ve şişlik hergün artıyorsa dikkat edin. İlk 2 gün buz torbası koymanızı öneririm 10 dk. Tutup 15 dkk dinlenin. Yada kendiniz ayarlayın süreyi. Kanama yerine hafif bir tampon yapabilirsiniz gazlı bezle şayet kanama olursa sürekli. İlaçları düzenli kullanırsanız ağrı olmuyor. Sigara kullanmayın en azından ilk gün. Konuşmamaya gayret edin. Şişlik morarma ortalama 10 güne geçiyor. Ağzınızı açmayın yarayı görmek için. Dilinizi ameliyat yerine değdirmeyin. İlk gün tükürmek yasak yani evet kanlı tükürükleri yutacaksınız. Aşırı sıcak şeyler yemeyin.
Doktorlar genelde alınmasından yana. İnsan yaşlandıkça çene küçülüyormuş ve bu da dişlerin sıkışmasına sebep oluyor. Çürüme yapabiliyor, diğer dişleri zedeleyebiliyor hatta kist oluşumuna bile sebebiyet verebiliyormuş.
Ameliyat çok kısa sürüyor. Hiçbir şey hissetmiyorsunuz ta ki narkozun etkisi geçinceye kadar. O sırada da ağrı kesici alırsanız sıkıntı olmaz. Çok şükür dördündende kurtuldum. Dişlerimi doktorum verdi saklıyorum yastığın altına koyucam diş perisi gelsin. : P
  • Paylaş
Yaklaşık bir hafta boyunca davul gibi şişmiş bir yanak ile gezilir. Ama asıl sorun bu değil çekilen ağrıdır. Bir takım ilaçlarla kontrol altında tutulmaya çalışsa da sıkıntılı bir süreçtir. Yeme içme azalacağı için kilo bile verilir. Daha sonrasında şişlik iner ve dikişlerin alınması aşamasına gelinir, burada da çekilen ağrılardan sonra sağlıklı yaşama merhaba denir ;)
  • Paylaş
Şahsen kendim değil ama arkadaşım bu durumu yaşadı. Ameliyat esnasında acı yaşamamış sadece bir baskı hissetmiş ağzında. Ama ameliyat sonrasının pek iç açıcı olduğunu söyleyemeyeceğim. Uzun bir süre sıvı ile beslenmiş. Ağrıları şiddetliymiş ve en önemlisi konuşmakta sıkıntı geçmiş. Ben de bunları dinledikten sonra korktum ve ameliyatı erteleme kararı aldım. Geçmiş olsun
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2575 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt