Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google Adwords nedir? Nasıl çalışır?

Adwors kısaca web sitenize daha fazla ziyaret çekmeniz için oluşturulan bir servistir. Ticari işletmelerde kullanılacağı gibi kar amacı gütmeyen kurumlarda da kullanılabilir.
Google kullanıcısı arama kutusuna anahtar kelimeyi yazınca sayfa sonuçlarının sağında reklamlar görür. Bu reklamlar Google Adwords servisidir.
Google Adwords kullanmak için bir Google hesabınız olmalı. Hesabınızla giriş yaptıktan sonra anahtar kelimelerinizi belirleyerek sitenizi reklam olarak sunabilirsiniz. Kelime başına ücretlendirme olmakla birlikte kullanacağınız ek seçeneklere göre ücret ödersiniz.
Mesela Google'a "parfüm" yazarsanız sağda reklamlar belirir.

Google Adwords
Bu reklamları sunanlar anahtar kelime olarak parfüm'ü 1. sırada seçmişlerdir ve kullanıcı parfüm yazınca Google motoru bu reklamları harekete geçirir.
Sitelerin sıralanması ise tıklanma sayısı ve ödenen ücretle ilgilidir.
  • Paylaş
Google AdWords Nasıl Çalışır?
Google sahip olduğu algoritmaları kullanarak sizin reklamınızı ve bu reklama ait olan web sitesini analiz ederek bir kalite skoru (QS) belirler. Kalite skorunda 3 temel kriter vardır. Bunlar; CTR (Click Through Rate - Tıklanma oranı), Relevance (Reklam metni ve site içeriği alakası) ve landing page (Reklama tıklandıktan sonra ziyaretçilerin yönlendirildiği sayfa)'dir. Kalite skorunuz belirlenirken, kesin olmamakla birlikte, %60-65 CTR, %25-30 Relevance, %10-15 Landing Page oranlarına göre kalite skorunuz google bot'ları tarafından belirlenir. Kalite skorunuz X Verdiğiniz Bid (teklif) sizin AdRank'inizi belirler. AdRank sizin reklam sıralamasında kaçıncı sırada olacağınızı gösteren bir puan sistemidir. Ancak ücretlendirme sizin vermiş olduğunuz Bid (teklif)'in altında olabilir. Google AdWords ücretlendirmesi ise; Rakibinizin, yani sizin bir alt sıranızda yer alan reklam verenin AdRank puanı / sizin kalite skorunuzdur. Buradan elde edilen sonuç Actual CPC (Cost Per Click - Tıklama başı maliyet)'i belirler. Yani siz yüksek Bid (teklif) vermiş olsanız dahi verdiğiniz bid'in altında bir ücret ödeyebilirsiniz. Bir başka değişle, Kalite skorunuz ne kadar yüksekse ödeyeceğiniz tutar o kadar düşük olacaktır.
  • Paylaş
Google AdWords reklamları Google' ın kullanıcılarına sunduğu bir reklam biçimidir. Google AdWords reklamlar
Arama ağı (Search) reklam kampanyaları
İçerik ağı (Banner) reklam kampanyaları olarak ikiye ayrılmaktadır.
AdWords reklamlar ile reklamlarınız sizin belirleyeceğiniz il veya ilçeye istediğiniz saatler arasında yayınlanabilmektedir.
Bu nedenle düşük maliyetli geri dönüşü yüksek reklamlar oluşturulabilmekteyiz.

Toparlayacak olursam Türkiyede internet kullanıcılarının %94'ü Google arama motorunu kullamaktadır ve bu kullanıcıların %76'si ihtiyaç duyduğu ürünü veya hizmeti satın alma kararı vermeden önce Google arama motorunda araştırma yapmaktadır. Sizde Google AdWords reklamı vererek potansiyel müşteri sayınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için googlepartners.net sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  • Paylaş