Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google Adwords'te kampanya oluştururken en çok üzerinde durmamız gereken noktalar hangileridir?

Adwords reklamlarında uygun maliyetle daha genis bir hedef kitleye ulaşmanın anahtarları nelerdir ? Key wordsleri oluştururken nelere dikkat etmeliyiz ? Location secerken saat farkları ne kadar göz onunde bulundurulmalı ?Düzenle
Soru içinde sorular olduğu için sanırım bunların hepsine tek tek cevap vermeye çalışmak daha mantıklı olacaktır. O yüzden başlıklar halinde kendimce cevaplamaya çalışacağım. Kısaca google adwords mantığı ve ücretlendirmesi hakkında kısa bir bilgi vererek başlamak istiyorum. Bilindiği gibi adwords; hesap, kampanya ve reklam grupları şeklinde tabiri caizse hiyerarşik bir düzen içerisindedir ve ücretlendirme rakibinizin (aynı anahtar kelime için bir alt sıradaki reklam veren) Ad Rank puanının, sizin kalite skorunuza (QS) bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Örneğin; sizin kalite skorunuz 8 olsun, rakibinizin AdRank puanı ise 24 olsun böyle bir durumda ödeyeceğiniz minimum tutar 24/8=3 tl olacaktır (burada hesaplama sizin vermiş olduğunuz BID'den bağımsız olarak hesaplanmaktadır). Bir başka değişle o anahtar kelime için üst sırada yer almak istiyorsanız minimum 3tl lik teklif vermeniz gerekmektedir. Ancak maalesef ki rakip AdRank puanı gösterilmediği için her zaman en yüksek Bid (teklif)'i vermek kampanyanın üst sıralarda yer alması için önemli bir kriterdir. Bu bilgiler ışığında sorulara cevap vermeye çalışacağım.

AdWords'te kampanya oluştururken en çok üzerinde durulması gereken noktalar nelerdir?
AdWords'te maalesef ki tek bir doğru bulunmamaktadır. Genel bir açıklama olması için; Gerçekleştireceğiniz reklam kampanyasının hesap yapısını kampanyaya en uygun şekilde optimize etmelisiniz. Hesap>Kampanyalar>Reklam Grupları düzenini ekranda gördüğünüzde hesap ağacının yatayda geniş bir tablo çizmesi size çok sayıda kampanya oluşturduğunuzu ve bu kampanyalara ait çok sayıda reklam grubuna sahip olduğunuzun sinyalini verecektir. Peki bu durumun avantajı nedir? Çok sayıda kampanyaya sahipseniz detaylı bir AdWords kampanyası kurmuşsunuz demektir. Bu sayede çok sayıda anahtar kelimeye sahip olabilir, her bir anahtar kelimenin tekliflerini kontrol edebilir ve en ince detayına kadar kampanyanızı yönetebilirsiniz. Ancak kampanyanın detaylı olması olumlu olsa da bu tip kampanyaların maalesef ki yönetimi oldukça zordur.
Hesap yapısı dik bir tablo çiziyorsa? Böyle bir durumda ise tek bir hesapla az sayıda kampanya yönetiyorsunuz demektir. Hal böyle olunca kampanyanın detayları da paralel olarak azalmaktadır ancak bu tip kampanyaların kontrolü ve yönetimi daha kolaydır.
Yukarıda bahsedilen hesap yapıları yanlış değildir, elbette bu şekilde de bir AdWords kampanyası yönetebilirsiniz bu tamamen sizin yürüteceğiniz kampanyanın koşullarına bağlı bir durumdur. Kampanyanızın hesap yapısı tam da istediğiniz gibi ise sıra reklam grupları için belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ve özellikle de reklam metinlerindedir. Benim tavsiyem her bir anahtar kelime için farklı farklı birden çok reklam metni yazarak, bu metinlerin trafiğe katkısını denemeniz olacaktır. Örneğin; Dikeyde bir ayakkabı satışı gerçekleştiriyorsunuz diyelim, bir reklam metninde "erkek ayakkabıları" anahtar kelimesi için sağladığınız hizmet kalitesinden, ücretsiz kargodan bahsederken aynı anahtar kelime için farklı bir reklam metninde, uyguladığınız indirim oranından bahsedebilirsiniz. Böylece hangi reklam metninin daha verimli olduğunu, hangi metnin insanlar için daha çekici olduğunu ve hatta sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin veya müşterilerinizin hangi yaklaşıma daha uygun olduğunu test etmiş olursunuz. Bu noktada reklam metinlerinin birden çok olması önemlidir.

Adwords reklamlarında uygun maliyetle daha genis bir hedef kitleye ulaşmanın anahtarları nelerdir?
Bu konu için kesinlikle kime hitap ettiğinizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir ve tabii ki amacınızın satış mı? Yoksa trafik sağlamak mı? Olduğuna iyi karar vermelisiniz. hedef kitlenizi iyi tanıyorsanız düşünmeniz gereken şey onların sizin dışınızda nelere ilgi duyabileceğini ön görmenizdir. Eğer siz 18-25 yaş arası erkek spor ayakkabısı satan bir e-ticaret firmasıysanız veya öyle bir kampanya için trafik ihtiyacınız varsa bu yaş grubunun internette neler yaptığını az çok takip etmelisiniz. Ama unutmayın ki geniş kitleler eğer aradıkları anahtar kelime sonucunda alakasız bir içerikle karşılaşacaklarsa sizin kalite puanınızı olumsuz yönde etkileyecekler ve dolayısıyla sizin reklam bütçenizi de hızlı bir şekilde tüketeceklerdir. Bu noktada ki tavsiyem; Eğer amaç satış ise spesifik kelimelere yönelmeniz yönündedir (Unutmayın ki her yüksek trafik size kar sağlamayacaktır).

Anahtar kelimeleri oluştururken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle seçmiş olduğunuz anahtar kelime veya kelimeler ile kampanyanızın alakasına dikkat etmelisiniz. Alakasız anahtar kelimeler kalite puanınızı düşürecek ve dolayısıyla bütçenizi zorlayacaktır. Anahtar kelime seçimlerinde iştah kabartıcı durumlar görebilirsiniz. Örneğin; Ayakkabı anahtar kelimesi, aylık 9 milyon kez aranmış ve rekabetin düşük olduğu bir anahtar kelimedir. Dışarıdan bakıldığında bu istenen bir durumdur. Ancak ayakkabı anahtar kelimesi çok genel bir sözcük olduğu için sizin bu anahtar kelime üzerinden bir reklam grubu oluşturmanız sizi iflasın eşiğine bile götürebilir. Çünkü ayakkabı kelimesini arayan kullanıcılar belki de -Ferguson Ronaldo'ya AYAKKABI fırlattı- şekilde de bir arama yapıyor olabilirler. Böyle bir aramada çıkmak istemeyeceğinizi tahmin ediyorum. Ve buradan da negatif kelime seçimlerinin önemini vurgulayarak bu sorunun da cevap kısmını tamamladığımı düşünüyorum.

Location seçerken saat farkları ne kadar göz önünde bulundurulmalı?
Reklam kampanyasını eğer Türkiye dışında bir ülkede örneğin Amerika'da yapacaksanız saat farkını göz önünde bulundurmak zorundasınız. Takdir edersiniz ki günümüzde uyurken internete giren insan sayısı yok denecek kadar azdır.

Konu gerçekten uzun bir konu olduğu için genel hatlarıyla bir şeyler anlatmaya çalıştım, elbetteki verdiğim cevaplarda eksiklikle ve/veya hatalar olabilir. Başta da dediğim gibi AdWords kampanyalarında tek bir doğru maalesef ki yoktur.

Sevgiler.
  • Paylaş
Google AdWords kampanyanızın altına ekleyeceğiniz reklam gruplarında kullanacağınız anahtar kelimelerin, reklam metinlerinin ve yönlendireceğiniz sayfadaki alaka düzeyi ne kadar yüksek olursa aynı oranda 1. Sıra maliyetiniz giderek düşmeye başlayacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

975 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Google AdWords'te kampanya oluştururken neler önemlidir?