Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google, wireless ile bağlanmış olduğum internetten bilgisayarımın konumunu nokta atışı olarak nasıl tespit edebiliyor? Bu konum belirleme servisi neyi baz alarak çalışıyor?

Her ip adresinin bağlı olduğu bir hub ve bu hub topluluklarının da bağ lı olduğu noktalar vardır. Bu noktalar da ana arterler ile dağıtım kanallarına bağlıdır (insan vücudundaki kılcal damar, damar, atar damar bağlantıları gibi). Bu IP adreslerinin ve hub topluluklarının internet servis sağlayıcınız üzerinde hangi bölgeye ait olduğu bilinmektedir. Hub sayıları arttıkça belirli IP aralıklarının verildiği bölge büyüklükleri de küçülüyor. Bu sayede de gittikçe daha yakın ihtimal ile bulunduğunuz yer tespit edilebiliyor. Özellikle statik IP ile bağlı iseniz (bu tercihi yaptı iseniz), IP üzerinden yer tespiti daha da mümkün hale gelmekte. Eminim ki Google amca tüm bunlara ek olarak farklı verileri birleştirerek sizin siz olduğunuzu anlıyor ve hatta belirli IP adreslerinin sanal olarak da bir haritasını çıkararak kesişim noktalarından sizin yerinizi daha ileri düzeyde tespit edebiliyordur.
  • Paylaş
2

Mehmet Öğmen, Bence Wifi'de başka şeyleri de kullanıyor. Örneğin akıllı telefonlar GPS kapalı olsa da wifi'yi açtığımda yine aşağı yukarı yakın tahminlerde bulunabiliyorlar. Bunu nasıl yapabiliyor bir tahminim ancak Wifi bağlantısını kapattığımda hiç bir şey yapamıyor. Wifi ile internete bağlı olmasam da nasıl yapılıyor merak konusu.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

67 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları