Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google'da arama yaparken faydalanabileceğimiz kısayollar nelerdir?

Arama işlemini daha efektif hale getirebilecek kısayolları öğrenmek istiyorum.Düzenle
Arama yaparken Google tarafından sayısız kısayol ve operatör vardır.
Hatta sadece bu konu ile ilgili bir pdf kitap görmüştüm ve yanlış hatırlamıyorsam 500 sayfa civarında idi :). Genel bir listeyi aşağıdaki tabloda ekledim. Herşeyi çok ayrıntılı bilmek ya da tatbik etmek belki gerçekçi olmayabilir ama en çok kullanılan ve benim de çok faydasını gördüğüm bazı kısayolları aşağıya not düşüyorum.

Google

Genel olarak bu operatörlerden sonra boşluk bırakmaksızın yazılması gerekiyor. Şimdi operatörlere bir gözatalım.

allinanchor: arama metni
Aramanıza bu operatör ile başlarsanız, Google herhangi bir web sitesinde arama terimi ile verdiğiniz kelimelere link veren sitelerde bu linklerin texti içinde arama terimleri geçenleri getirir. Yani allinanchor:sosyal güvenlik kurumu şeklinde bir arama yaparsanız. Google link texti içinde "sosyal", "güvenlik" ve "kurumu" kelimeleri geçen siteleri getirir ( google.com.tr/search?q=allinanchor%3asosyal+g%c3%bcvenlik+ku... ). Bu arama operatörünü kullanırken diğer operatörleri kullanmanız sonuçlarda hataya neden olur.

allintext: arama metni
Sayfadaki metin içerisinde arama metnine yazdığınız kelimeler geçiyorsa, o sayfalar getirilir. Örneğin allintext: okul listesi şeklinde ararsanız sayfa metinleri içinde okul ve listesi kelimelerinin geçtiği web adresleri getirilir.

allintitle: arama metni
Aynı şekilde bu arama ile de sayfa başlıklarının içinde belirli bir metni arayabilirsiniz. Örneğin allintitle:spor haberleri veya allintitle:"spor haberleri". Sayfaların başlıkları genel olarak Google arama sonuçlarında gösterilen ilk cümledir. Bu arama terimini
kullanırken başka operatör kullanmamanız gerekmektedir. Aynı operatörü Google Resim Arama ile birlikte kullanırsanız resim isimlerinde arama metni içeren resimleri sonuç olarak getirir. Google Haberler'de ise başlığında bu metni barındıran makaleler getirilir.

allinurl: arama metni
Bu operatör sayesinde arama metninizin içinde geçtiği tüm URL'lerin sayfaları sonuç olarak getirilir. Örneğin allinurl: google araması url içerisinde google geçen tüm bağlantıları getirir. "www.google.com" gibi. Bu operatör kullanılırken diğer operatörler ile kullanmayın. Sonuçlar değişebilir.

cache: sayfa bağlantısı
Bu operatör sayesinde belirli bir web sayfasının Google önbelleğindeki halini getirir. Burada cache: sonrasında boşluk kullanmamamnız gerekmekte. Bu aramaya bir de metin eklerseniz Google önbelleğindeki bu sayfa içindeki metinde de arama yapabilirsiniz.

define:tanımlama metni
Bu operatör ile tanımını aradığınız bir kelimeyi Google'da arayabilir ve tanımı içeren siteleri görebilirsiniz. Her zaman doğru sonuç getirmiyor ama genelde işe yarıyor.

arama metni ext:dosya uzantısı veya arama metni filetype: dosya uzantısı
Bu şekilde kullanırsanız Google'da dosya formatı (dosya uzantısı ile aynı olan dökümanlar gelir. Örnek: ext:pdf veya filetype:pdf

movie:şehir, lokasyon veya film adı
Arama sorgunuzda bu terimi kullanırsanız Google film, sinema temelli bilgiler getirir. arama terimi kısmına bulunduğunuz ili yazarsanız o ildeki tüm sinema ve filmleri görebilirsiniz (movie:istanbul) ya da o hafta gitmek istediğiniz bir filmin adını yazabilirsiniz: movie:suç çetesi.

site:arama metni
Sorgunuzda site: kullanırsanız, Google aonuçlarınızı, arama metninizdeki alan adına sınırlar. Örneğin mühendislik site:itu.edu.tr araması itu.edu.tr alanından mühendislik ile ilgili sayfaları getirir (yani İTÜ'deki mühendislik ile ilgili sayfalar) veya mühendislik site:edu.tr araması edu.tr uzantılı tüm alanlarda mühendislik ile ilgili sayfaları getirir (yani tüm üniversitelerdeki mühendislik sayfaları). site: opertöründen sonra boşluk kullanmamanız gerekmektedir. Sorgularınızda +,-, OR ve " " operatörlerini de birlkte kullanabilirsiniz. Örneğin, internette İTÜ dışındaki sayfalarda mühendislik ile ilgili bilgi için mühendislik -site:itu.edu.tr kullanabilirsiniz.

weather
Sorgunuzda herhangi bir şehir veya lokasyon adı ile birlikte weather terimini kullanırsanız, Google bulunduğunuz lokasyonu tanımlarsa, arama sonuclarınızdan önce en üstte hava tahmini bilgisi de birlikte gelecektir. Tanımlayamaz ise, lokasyon ile ilgili hava tahminini içeren sitelerin linkleri gelir. Bulunduğunuz yerin posta kodunu, tam adını, vs. kullanabilirsiniz.
  • Paylaş
Bu kısayolların kapsamlı bir listesine Search Future sayfasından ulaşabilirsiniz:
google.com/help/features.html
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1258 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt