Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Bir arkadaşım Google'da uzun zamandır çalışıyor ve Dublin'de yaşıyor. Onunla yaptığımız konuşmalardan bazı aktarımlar yapayım.

Öncelikle arkadaşım 4 dil biliyor ve bu dilleri kendi kendine öğrenmiş biri (nasıl diye sormayın). Son mülakatında bu dillerin hemen hepsini farklı kişilerle konuşmuş. Yani mülakata katılanlardan biri ile Fransızca, biri ile İngilizce... vs. Bu söylediklerim gözünüzü korkutmasın, çünkü Google'da çalışmak için bu özellikler mutlaka şart değildir. Ben sadece arkadaşımın gerçekten farklı bir insan olduğuna dikkat çekmek için bunları yazdım.

Benim fikrimi sorarsanız; Google veya Microsoft gibi bir firmada çalışmak istiyorsanız cesur olmalısınız ve alanınızda gerçekten çok iyi olmalısınız. Bunun yanı sıra yaratıcı, dışa dönük, algısı açık olmalı ve elbette en azından İngilizce bilmelisiniz. Bu durumda bence başvuru yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Google'da çalışma temposu ve çalışma zamanlamaları konusu inploid'de başka sorular altında zaman zaman bahsi geçmiş bazı örnek uygulamaları içeriyor. Örneğin; Google çalışanları haftalık çalışma zamanlarının %20'si gibi bir süreyi zorunlu olarak üzerinde çalıştıkları proje dışında istedikleri herhangi bir projeye ayırıyorlar. Yani, genel tabiri ile "şirket içi girişimcilik" yapısı. Gmail gibi ürünler bu sistemle çalışanlar tarafından ortaya çıkarılan ürünler.

"Şirket içi girişimcilik" ile ilgili olarak:
Kurum içi girişimcilik (intrapreneurship) nedir?
İşletmelerdeki iç girişimciler neden destek görmez, inovatif hareketler için aslında en etkili yöntemlerden biri iç girişimciler değil midir?

Bunun yanı sıra benim çıkarımlarıma göre; Google'da hemen hemen her iş için "işinin en iyisi" denilebilecek çok başarılı kişiler çalışıyor ve bu kişiler sürekli olarak uzmanı oldukları işi yapıyorlar. Yani; hemen her konuda uzman kişiler var ve bu uzmanlar uzmanı oldukları işi yapmak dışında başka bir şey pek yapmıyorlar (kurum içi girişimcilik konusu hariç) .

Çalışma saatleri bence Türkiye'ye göre çok hafif kalır. Haftada 3-4 gün diyebiliriz (kesinlikle 5-6 gün değil) .

Arkadaşımın bahsetmeye değer bulduğu şeylerden bir diğeri ise; dünya mutfağı :) Dünya mutfağından örnekler bulabileceğiniz bir yemek servisi alabiliyorsunuz. Çin, Hindistan, Meksika ... vs mutfaklardan çeşit çeşit yemekler bulunuyor restoranlarında.

Ortam olarak nasıl bir yer diye soracak olursanız; ben gitmedim görmedim. Ancak Serkan Köse (@serkan) bu konuda belki yardımcı olabilir. Bunun dışında internette bir çok fotoğraf var zaten: google.com/search? Q=google+office& sourc...

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Güncelleme:
Gmail'in hikayesi: time.com/43263/gmail-10th-anniversary/
%20 zaman: wired.com/2013/08/20-percent-time-will-...
  • Paylaş
5

Hakan, Abi adamdaki havaya bak ya, google da tanıdık var diyo. :-):-):-):-) hani bizde adettir ya bi yerde işimiz olunca illa bi tanıdık ararız. O kafayla düşününce acaip havalı walla. :-):-)

Hakan Köse, :)) Aynı zamanda hemşehrim olur kendisi :)

Hakan Köse, Şimdi daha bir havalı oldu galiba :)

Hakan, Walla öyle oldu yaw:-) hamili E-mail yakinimdir :-):-)

Kimsenin üzerinde düşünmediği bir konu üzerine bir proje oluştur ve google'a gönder. Tabii karakterini ortaya koyacak boyutta bir blog ve sosyal medya hesapları da iş görür. Yapman gereken yaratıcılığını ve uzmanlığını kanıtlamak. Başarılar!
  • Paylaş
Ben şu an Google üzerinden arama motoru optimizasyonu yapıyorum da sizin de bir blog açarak araştırmalarınızı yazmaya başlayarak kendinizi geliştirebileceğinizi söyleyebilirim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

970 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt