Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google'ın G+ esaslı kümeleşmeler çerçevesinde aramalarınızda arkadaşlarınızın memnun kaldığı sonuçları üst sıralarda sergilemesine yönelik değişiklikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eğer Google Plus yerinde facebook olsaydı, ya da facebook'un elindeki data Google Plus'ta olsaydı, Google arama sonuçlarında inanılmaz bir farklılaşma hissedebilirdik.  Ancak, şu an bu hareketin neredeyse hiçbir manası/etkisi yok gibi. 

Aslında Google, @serkan'ın zaman zaman dile getirdiği gibi, arama sonuçlarını kişiselleştirmeye çabalıyor ve gelecekte kişiye göre (diğer bir tabirle adamına göre) farklı sonuçlar getirebilir. Buda gayet mantıklı görünüyor bence. 

Aslında Google, buna yaklaşık adımları Google Knowledge Graph ile yakın zamanda atmaya başladı bile: 
inploid.com%2fpost%2fintroducing-the-goo...'>inploid.com/post/introducing-the-google-knowledge-graph/ 

Düşünsenize, sizin kim olduğunuzu bilen bir arama motoru ! Kim olduğunuzu ve yüksek olasılıkla teke kelimelik bir aramada bile tam olarak ne aradığınızı bilerek sonuçlar getiren bir arama motorundan bahsediyoruz. Bu herhalde günümüzün data trafiği ve miktarını göz önüne aldığımızda bize büyük bir kolaylık sağlayacaktır. 

Tabi tüm bunlar, internet olgusunun ve internet yapısının bugün olduğu gibi devam edeceği öngörüsü üzerine kurulan şeyler. Kimbilir, belki de internet yerini bir başka teknolojiye bırakacak. 

Belki, tümüyle kişiye özel internet ağları ortaya çıkacak belkide :) Yani, sizin internet dünyanız size özel olacak ve sadece içinde sizin istediğiniz network'ler olacak. Diğer insanlarla etkileşime girmek için onların bulunduğu network'lere dahil olmanız gerekecek ve kim bilir hangi şartlarla bunu yapabileceksiniz. 

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

360 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları