Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google'nin "Take Action" kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sadece Take Action değil Change.org, ya da dosomething.org ya da bir diğer site. Platform hangisi olursa olsun bu tarz siteler daha çok bizlerin "aha buna da yardım ettim" egosunu doyurmaya yardımcı oluyor. Hiçbir şey fiziksel olarak kitlelerin bir yerlerde bir şeylere karşı duruşunun yerini tutamaz. Ben aslında bu halleri ile dışarılarda yapılan eylemlere de bir yönden eleştiriyorum. Örneğin, otobüstesiniz ve az ilerideki bir bayanı birisi taciz ediyor. Orada sesinizi yükseltemiyorsanız, ama aynı haftasonu "Kadınlara Otobüslerde Tacize Son" diye elinizde pankartlarla binlerce kişi ile birlikte yürüyorsanız, bu yaptığınızın internetteki herhangi bir sitedeki bir tıklamanın altına adınızı ve soyadınızı yazmanızdan farkı yok. Değişim için cesaret gerekir, cesaret ise herkesin içinde yoktur ama çoğunun içinde tetiklenmek için bekler. O gün otobüste siz sesinizi yükseltebilirseniz. Aynı olay bir daha yaşandığında sizin sesinizi yükselttiğinizi gören diğer insanlardan (o tetiklenmeyi bekleyenlerden) birisi bir başka gün bir başka otobüste sesini yükseltme cesaretini yakalayabilir. Ve değişim ancak bu şekilde başlar ve ilerleyebilir. Durum böyle iken o sesini yükseltmeyi bilemeyen grup sokaklarda (herşeye rağmen, bilinçli yapılırsa en iyi eylem türü halen bu bence), internette, facebook'da ,vs. bir yerlere tıklamayı yeğliyor. Soruya dönmek ve bazı şeyleri biraz daha açmak istiyorum. Bu konuda birşeyler yazmayı istiyordum zaten uzun zamandır :). Birkaç noktaya maddeler halinde deyineyim:


  • Teknolojinin ilerleme hızı insanların hayatını etkileme hızından fazla ancak farkında olmadan önümüze gelen yüzlerce, binlerce bilginin arasında aslında daha hareketsiz hale geliyoruz (getiriliyoruz)
  • Bu tarz org sitelerinde bence en faydalıları, orada bulunmanızı gerektirmeden gerçekten birşeyleri değiştirebildikleriniz: Bkz: charitywater.org Su bulunmayan köylere, bölgelere gidip temiz su kanalları/kuyuları açıyorlar ve dünyanın her yerinden bağış topluyorlar bunun için. (kiva.org da bireysel olarak kendi hayatını değiştirmek isteyenler için, ihtiyaçlarını karşılamalarına yardım ediyor mesela). İnternet üzerinden birşey yapılacaksa bu tarz şeylere daha olumlu bakıyorum.

Herşeye rağmen açılan kampanyalara ben de destek veriyorum (ne kadar destek oluyorsa) ancak insanların o imzayı atıp, o butona tıklaması anında başlayan unutma sürecinin aslında internet ile birlikte çok çok hızlandığını farketmek gerek.Böyle düşünmeme rağmen gelecekte birçok şeyin online ortamda daha da değer ve önem kazanacağına inanıyorum. Sadece buna henüz hazır değiliz. O gün geldiğinde belki online olarak attığımız bir imza şimdikinden çok değerli olacak, kimbilir. Şu anki duruma bakınca change.org/tr 'de görüleceği üzere ana sayfada tamamlanan ve başarıya ulaşan aktivist (!) eylemler arasında Türkiye'den 1 tane bile eylem yok. Gerçekleşse dahi bunun nedeni online alınan kişi desteklerinden çok, bu desteklerin ötesinde yaşananı engellemek için uğraşanların büyük etkisi olacak. Yani gerçek aktivistlerin.Ancak yine de teknolojiyi yaşama, özümseme, kullanma ve tüketme konusundaki bireysel gelişimimizi diğer bazı toplumlar gibi sağlayabilirsek belki biz de bu ana sayfada bazı kampanyaları gerçek başarı olarak görebiliriz.


Size birşey söyliym mi... Bu dünyanın tek sorunu "para"!

  • Paylaş
1

Nazende , Doğru ve güzel bir yaklaşım...

Kişisel görüşüm, Bir şirket açısından çok doğru ve çok cesur bir adım.
Amacına ulaşır ulaşmaz bilinmez ama toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren bir sorunsal için kafa yorup birşeyler yapıyor olması güzel.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

586 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt