Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görünmezlik mümkün müdür?

Bir cismin görünebilir olması için ışığa ihtiyaç vardır, ışık olmadan cisimler görünebilir olmazlar. Bir cismin görünmez olabilmesi için gelen ışığı hiç yansıtmaması veya tümüyle geçirmesi ya da ışığı emmesi yani absorbe etmesi gerekir. Yani görünmez olmak, bilim kurgu filmlerindeki gibi kolay bir şey değildir :)

Bir diğer geleneksel veya kaba yöntem ise "kamuflaj"dır. Doğada bukalemunlar veya mürekkep balıkları gibi canlılar bunun en iyi örnekleridir, renklerini değiştirirler ve çevreye uyum sağlarlar. Zaten bu yöntem özellikle askerlerin de kullandığı bir yöntemdir.

Görünmezlik üzerine, "optik kamuflaj" adı altında Japon'ların gerçekleştirdiği çalışmalar bulunuyor. Bu yöntemde bir giysinin üzerindeki optik cihazlar, gelen ışığı ters yönde aynen yansıtarak arkadaki görüntüyü öne, öndeki görüntüyü ise arkaya yansıtıyor. Böylelikle giysiyi giyen kişi, gün ortasında bile, neredeyse görünmez oluyor diyebiliriz:


Bu yöntem geliştirildiğinde, böyle bir görünmez eldiven giyen bir doktorun bazı durumlarda daha rahat ameliyat yapabileceği ön görülmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

469 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları