Bilmek istediğin her şeye ulaş

Göz altı torbaları neden oluşur?

Yorgunluk, stres, genetik faktörler, yaşlılık gibi durumlar neden olur. Uzun süreli bilgisayar başında kalmak, uykusuzluk kalmak, uzun saatler boyunca televizyon izlemek göz altı torbalarının oluşmasını tetikler. Göz altındaki yağ keseleri zamanla üzerindeki bağ doku gevşer. Bu durum yorgunluk sonucu ortaya çıkar. Streste kaslarda kasılmaya neden olduğundan yağ keseciklerine basınç yapar. Genetik faktörler önemlidir. 25-30 yaşında gelindiğinde meydana gelmeye başlar.

Göz altı torbaları sürekli varsa ve yorgunluk durumu olmamasına rağmen geçmiyorsa, bir takım hastalıklardan şüphe duymak gereklidir. Bunların başında, böbrek rahatsızlığı, hormonal hastalıklar, beslenme alışkanlıkları ( aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek)

Göz altı şişliklerini önlemek için, düzenli bir hayat sürmeliyiz. Düzenli uyku ve çalışma saatlerine sahip olmalıyız. Aşırı tuzlu besinler ve fazla su tüketimi yine şişliğe neden olur. Bayanların kullandığı kozmetik ürünler yağlı olduğundandan burada tıkanmalara yol açabilir.

Göz altı torbalarından eğer bir rahatsızlığınız yoksa, soğuk ve buzlu maskeler uygulayarak kurtulabilirsiniz. Örneğin soğuk patates ve salatalık dilimlerini göze koymak, soğuk çay poşetlerini koymak ya da soğuk havlu koymak gibi pratik çözümler işe yarayabilir.

Göz Sağlığı
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

813 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları