Bilmek istediğin her şeye ulaş

Göz nasıl bir evrimsel süreç geçirmiştir?

Evrimde Charles Darwinin 'Doğal seleksiyon' başlığı altında topladığı her şey göz içinde geçerli olmuştur. Karmaşık yapılı ve kusursuz hale gelen gözlerin en iyi hale gelene kadar evrim geçirdiği 50-100 kez, daha sonra da bu son halini aldığı belirtilmiştir. Kompleks yapıdaki gözlerin ilk defa bir kaç milyon yıl önce Kambriyen döneminde ortaya çıktığı görünmektedir. Bu dönemden önce gözlerin varlığına dair bir kanıt bulunamamıştır.

  • İlk olarak gözün başlangıcı tek hücreliler de göz beneği denilen fotoreseptörlerde görülmüştür. Bu yapılar yalnızca ışığı karanlıktan ayırt etmede işe yaramıştır. Ancak ışığın yönünün ve şiddetini ölçememişlerdir.
  • Karmaşık sistemlerde gözler ise çok hücreli göz lekeleri olarak belirmiştir. Adım adım çukurlaşarak ışığın şiddetini ve yönünü anlamayı sağlamıştır. Planarya ve salyangozlar da ortaya çıkmıştır.


  • Göz, önce bir çanağa, ardından bir odacığa doğru derinleşen bir oyuk şeklinde gelişmiştir. Giriş açıklığının daralmasıyla birlikte organizma, temiz bir yön ve şekil algılamasına imkân veren gerçek bir görüntüleme becerisi edinmiştir. Korneadan ve mercekten yoksun olan bu tip gözler natiluslarda bulunur. Çözünürlükleri zayıftır, görüntü pusludur. Ama yine de göz beneklerine göre çok daha gelişkindirler.
  • Basit çukurlu gözlerde mercekler, retinaya düşen ışık miktarını arttırmak için gelişmiştir. İğne deliği gözün üzerindeki şeffaf hücreler, aralarında bir sıvı bulunan iki katmana ayrıldı. Bu sıvı aslında, toplam kalınlığın artmasını ve böylece mekanik koruma da sağlayan; oksijen, besin maddeleri, atıklar ve bağışıklık fonksiyonları için kullanılan bir dolaşım sıvısı olarak iş görüyordu.
  • Omurgalılara gelince gözler en gelişmiş seviyeye gelmiştir.

Göz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

236 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları