Bilmek istediğin her şeye ulaş

Göz rengi ile karakter arasında bir ilişki var mıdır?

Bu konuyla ilgili Çek Cumhuriyeti'ndeki bir üniversitede araştırma yapılmıştı. Araştırmada deneklere 40 kadın ve 40 erkeğin fotoğrafı gösterilerek hangilerinin daha fazla güven uyandırdığı soruldu. Sonuçta kahverengi gözlere sahip olanlar, denekler üzerinde daha fazla güven uyandırdı. Araştırmacılar burdan yola çıkmış tabii ama absürdlükten başka bir şey değil. Çünkü bu araştırma bence sosyalpsikoloji kapsamında bir araştırma. Kişinin başkaları üzerindeki etki araştırılıyor. Yani kahverengi gözlülerin güvenilir olduğu değil onların toplumda nasıl algılandığı yönünde bir çalışma. Bilimsel bir temeli yok... En basitinden “Mavi gözlülerin nazarı değer” diye toplumda bir inanış var, ama bu toplumsal algı mı yoksa gerçekten bu var mı bilimsel olarak ölçümü yapılamıyor.
  • Paylaş
1

Zuhal Feza, Bu tamamen kültürel kodlarla ilgili algılar, kişilikle bağlantısı ya da genel geçerliği olduğunu sanmıyorum.

Konu genetik aktarımla ilgili olduğu için, bu bağlamda bir araştırma belki bir takım sonuçlar verir ama şahsi kanaatimce bu da çok belirleyici olmayacaktır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

506 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt