Bilmek istediğin her şeye ulaş

Göz rengi neye göre oluşur?

Göze rengini iris tabakasındaki melanin pigmenti verir. Bu pigmentin iristeki yoğunluğu ve dağılımı sayesinde göz rengi belirlenir. Bu dağılıma bağlı olarak renkler oluşur. Göz rengi kahverengi olan birinde göz rengi mavi renk olan birine göre daha fazla melanin pigmenti bulunur. Bu renk ise kalıtsal olarak belli olur.

Doğacak çocuğun göz renginin belirlenmesinde anne ve babanın genetiği önemlidir. Anne ve baba kahverengi gözlü, çocuk mavi gözlü ise buna neden olan anne ve babada var olan çekinik genlerdir. Eğer kahverengi ise baskın olan genler sayesinde oluşmuştur. Bu oranın çaprazlama ile tahmin edebiliriz

Çaprazlama yöntemi:


Biyoloji

Burada saç rengi ele alınmış ancak göz rengi içinde aynı yöntem uygulanır.
  • Paylaş
Anne ve babadan gelen genetik bilgilere göre oluşur
  • Paylaş
Basit genetik hesaplama kuralları göz rengi genetiği için geçerli değildir. Göz rengi olağandan (ya da ortaokul- lise genetik bilgilerinden) daha karmaşık bir şekilde oluşur. Göz rengi oluşurken mavi göz geni, yeşil göz geni gibi genlerin dışında başka genlerin de etki ettiği bulunmuştur.

Örneğin basit bir açıklama ile B: Kahverengi göz geni, b: Mavi göz genini ifade ederse, aşağıdaki gen çiftine sahip olan bireyler belirtilen göz renginde olur denir. Çünkü siyah en baskın göz rengi olarak kabul edilirse her renk, kendisinden daha açık göz renkleri üzerine baskındır.
Biyoloji

Ama durum bundan çok daha karmaşıktır. İşte asıl tablo:

Biyoloji

Gördüğünüz üzere BB genotipine sahip bir birey %15 gibi düşük bir şansla bile olsa kahverengi göze sahip olamayabilir. Melez bir birey % 44 renkli göze sahip olabilirken, bb genotipindeki biri %1 gibi çok düşük bir olasılıkla koyu renk göz rengine sahip olabiliyor.

Bu durumun oluşmasında HERC2 ve OCA2 genlerinin rol oynadığı tespit edilmiş.

Biyoloji

Biyoloji

Göz rengi oluşumundaki bu özel durumdan basit düzeyde genetik bilgisi verilirken anlatılmadığı için toplumda yanlış bir kanı oluşmuştur. Hatta bu durumu babalık testi gibi gören aklı evveller bulunmaktadır. Hal bu ki neymiş, mavi gözlü anne babaların da çocukları kahverengi gözlü olabilirmiş.

Daha ayrıntılı bilgi için: genetics.thetech.org/how-blue-eyed-paren... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6773 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Göz rengimiz nasıl belirlenir?

  • Hangi göz rengine sahip olacağımız nasıl belirlenir?