Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gözler aynı anda farklı iki noktayı neden göremez?

Gözlerin hareketini kontrol eden bir merkezi beyin devresi vardır. Tek bir odak noktası vardır ve bunu beyin kontrol eder. Farklı iki yöne bakmak için ayna kullanmak bile işe yaramaz.( Baykuşlar savunmalarını yapmak ve gelen av tehlikelerine karşı korunmak için, başlarını 270 derece çevirebilir. Bu sayede gözlerin önde olması olumsuz bir sonuç yaratmaz. İnsan ve maymunlarda ise gelişmiş olan zeka ve kontrollü olan görme sistemi sayesinde her şey kusursuz işler.)

İnsanlarda, gözlerin hareketini kontrol eden bir merkezi beyin devresi vardır. Tek bir odak noktası vardır ve bunu beyin kontrol eder. Farklı iki yöne bakmak için ayna kullanmak bile işe yaramaz. İnsan göz kasları bağımsız olarak hareket edemez. Tek bir görsel odak vardır ve her iki göz bu odağı izler. Tek bir odak noktasına sahip olmak üç boyutlu görüntüyü yakalamanın temelidir.


Göz
Şaşılık gibi durumlarda ise gö
zlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Çift görme söz konusudur. Gözlerin tek bir odağa bakmaması farklı bir çok odağı görmeyi sağlamaz. Çift görme, bulanıklık, baş ağrısı ve 3 boyunlu görüntünün kaybolması gibi durumlar meydana gelir.
  • Paylaş
Önerme hatalıdır, gözler birbirinden uzak iki noktaya odaklanamasa da iki el için yazılmış tüm müzik eserlerini okuyabilir. Aynı anda üst üste yazılmış sağ ve sol el notalarının yerlerini hatta üstlerinde bulunan entonasyon işaretlerini de seçebilir, algılayabilir ve doğru yorumlayabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2063 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları