Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gözlükler nasıl düzgün görmemizi sağlar?

Gözlüklerde gözün görme durumuna bağlı olarak çeşitli mercekler kullanılır. Mesela miyopta yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyop kişiler yakını net görebilirler. Uzağı göremeyen miyoplar, gözün olması gereken mercek değerlerinde yapay bir optik kullanır ve uzağı görebilir. Eğer kornea veya göz merceğindeki değişiklikten kaynaklanan bir miyopi varsa bu durum şekil verilmiş camdan merceklerle düzeltilir. Kalın kenarlı –içbükey(konkav)- camlar kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlayarak, görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar.

Gözlük

Miyopide odak noktası, ve içbükey mercek ile düzeltilmesi

Aynı şekilde hipermetropta da göz ya normalden daha kısa ya da korneası daha düz (kırıcılığı normalden daha az) olduğu için göze yakın cisimlerden gelen diverjan, birbirinden uzaklaşan ışınlar retinanın arkasında sanal bir noktada odaklanır. Bu durumda retina üzerinde oluşan görüntü bulanıktır. Bu sorunu düzeltecek olan da gözlük camlarının, ışığın retinada odaklanmasını sağlayan ve gözün kırma gücünü arttıran ince kenarlı dışbükey merceklerdir.

Gözlük

Hipermetropide odak noktası, ve dışbükey mercek ile düzeltilmesi
  • Paylaş
Kısaca gözün odak noktasına düşmesi gereken ışın hastalıktan dolayı önüne veya arkasına gelir belirli kırıcılığı camlar sayesinde ayarlayarak üzerine gelmesini sağlarız gözlükle.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1100 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt